Учора Президент Леонід Кучма піддав різкій критиці економічний блок уряду за відсутність ефективних дій у розв’язанні проблем, пов’язаних із податком на додану вартість. Виступаючи у Києві на нараді з питань ПДВ, Президент підкреслив, що уряд не зробив жодних висновків після наради з цієї проблеми, яка пройшла три місяці тому. «Ситуація після наради погіршилася, а часу для її виправлення було більше ніж достатньо. Тим більше проблеми з ПДВ не три місяці тому виникли», — сказав Л. Кучма.
«За роки незалежності ніколи ситуація (у сфері ПДВ. — Авт. ) не була такою критичною. Головна відповідальність лежить на податковій адміністрації, її керівництві і, передусім, керівникові Кравченку Юрію Федоровичу», — вказав Президент. Учора ж глава держави прийняв відставку глави Держподаткової адміністрації Ю. Кравченка.
Звертаючись до присутніх на нараді представників економічного блоку уряду, Президент відзначив: «Ви захопилися адміністративними методами, а наукового супроводу проблеми у вас взагалі не існує». Л. Кучма також піддав критиці голову Державної митної служби Миколу Каленського за зростання оплати ПДВ векселями (по імпорту). «Микола Миколайович, я вас перехвалив у цьому плані, — сказав він і додав: — Якщо не можете відмовитися від векселів, будь ласка, візьміть під жорсткий контроль».
Президент також критикував першого віце-прем’єра, міністра фінансів Миколу Азарова за те, що він не забезпечив координацію дій Міністерства фінансів, Державної податкової адміністрації та Держмитслужби. «Немає абсолютно ніякої співпраці між трьома китами — Мінфіном, ДПАУ та митницею. Цей механізм повинен працювати на наповнення бюджету, а не сам по собі», — підкреслив Л. Кучма. Він нагадав М. Азарову, що після призначення першим віце-прем’єром той переконав президента в необхідності очолити також і Мінфін. «Пояснювали, що повинні координувати дії хлопців. Треба координувати, а не скаржитися один на одного», — підкреслив Президент.
Нагадаємо, що ДПАУ днями заявила про можливості недовиконання бюджетного завдання зі збору ПДВ та інших податків на 4 млрд. гривень. Мінфін же вважає її доводи «абсолютно не обгрунтованими». За словами директора департаменту податкової та митної політики Петра Андрєєва, міністерство вважає, що заміна ПДВ на податок із продажу або податок із обігу призведе до прискорення інфляційних процесів, і не підтримує такі ініціативи. Як сказав Андрєєв, Мінфін не бачить теоретичних недоліків ПДВ, а бачить лише проблеми з адмініструванням цього податку та контролем за його сплатою. Серед переваг ПДВ фінансист назвав також абсолютну його нейтральність відносно виробника, що стимулює зростання виробництва.
Бізнес «болючу тему» ПДВ сприймає по-іншому. Президент фінансової групи «Автоальянс» Анатолій Отченаш у розмові з «Днем» сказав: «Якщо ПДВ застосовується там, де не створюється додаткова вартість, тоді це проблема, а у нас у цьому напрямі далеко не все продумано...».
Лідер громадської організації підприємців «Нова формація» В’ячеслав Кредісов сказав «Дню» з приводу ПДВ наступне: «Податкова розглядає ПДВ як основне джерело наповнення бюджету. Але насправді основним інструментом роботи з підприємцями повинен бути податок на прибуток. Підприємці, в тому числі й ті, які входять до нашого об’єднання, вважають ПДВ одним із найдеструктивніших податків, який просто душить підприємця, забираючи у нього гроші незалежно від того, реалізував він свою продукцію чи ні». За словами Кредісова, в ряді європейських країн цей податок або взагалі відсутній, або дуже малий. Наприклад, у Швейцарії становить 6-7%. «Будь-який рух керівництва країни щодо пониження податкового тиску, — впевнений Кредісов, — позитивно, як кажуть, на ура, сприймається в підприємницькому середовищі».