Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Принцеса та чотириногі-хвостаті-волохаті

Кореспондент «Дня» приєднався до волонтерів, що асистують закордонним ветеринарам у столичній лікарні
8 лютого, 2012 - 00:00

Для вітчизняних зоозахисників це направду вікопомна подія: з 30 січня по 19 лютого болгарські ветеринари безкоштовно, без вихідних, за найновішими технологіями стерилізують київських безпритульних собак і котів, а також діляться своїм досвідом зі столичними ветлікарями. Фахівці прибули до нас за сприяння принцеси Майї фон Гогенцоллерн (рід, який правив, зокрема, Німеччиною у 1871—1918 рр.) та директора Європейської організації захисту природи та тварин ETN Дітера Ернста. Пані Майя також особисто відвідала київські притулки та ветлікарні.

Щоб побачити, як це відбувається, я як кореспондент «Дня» приєднався до столичних волонтерів, що асистують закордонним лікарям у лікарні на вулиці Електротехнічній.

Потік тварин почався з самого ранку. Несли переважно котів, однак було і кілька собак; а втім, як мені пояснили, це нетиповий день, зазвичай привозять переважно дворняг. У болгар всі процедури швидкі і відпрацьовані до автоматизму: тваринам колють снодійне, потім роблять маленький надріз, видаляють репродуктивні залози, в разі потреби абортують зародки і зашивають. Нитки у швах розсмоктуються самі за кілька днів. Антибіотики і решту необхідних ліків вводять на місці. З внутрішнього боку вуха витатуйовують спеціальне тавро стерилізації — літеру «К». Оперують водночас по дві тварини. Як пояснив мені один із лікарів, завдяки маленькому розрізу все можна зробити виключно за допомогою хірургічних інструментів, не залізаючи у рану пальцями, як при старих способах оперування.

Наша волонтерська робота є допоміжною: спілкуємося з опікунами тварин, викликаємо наступних пацієнтів, носимо великих тварин з машин і в машини, допомагаємо потримати кота або собаку при уколі, слугуємо перекладачами з англійської і на англійську. У найкращі дні, наскільки я зрозумів, через операції проходять до 30 тварин. На жаль, в Києві, де тільки популяція вуличних собак сягає 20—30 тисяч, це крапля в морі. Але тут той випадок, що краще хоч щось, ніж ніщо: держава впоратися з цією проблемою просто неспроможна, максимум, на що здатні чиновники — потруїти заради показухи пару сотень тварин у центрі (разом із домашніми собаками в тому числі), виправдовуючись підготовкою до Євро-2012.

Стомливо, не для слабкодухих, але після кількох годин роботи почуваюсь піднесено — бо хоч трохи побув причетний до хорошої спільної справи. Ми відповідаємо за тих, кого ми приручили, навіть якщо викинули їх на звалище і забули. Оці чотириногі-хвостаті-волохаті цілковито залежать від нас, і якщо ми самі не здатні втілити свою доброту у конкретних діях, тим паче поєднати її з професіоналізмом, то нехай нас навчать закордонні гості. Може, користь таки буде.

Всі, хто хоче безкоштовно простерилізувати тварин, можуть звернутися до міських клінік, де працюватимуть болгарські фахівці: 515-09-16 (вул. Електротехнічна, 5А), 417-54-20 (Ярославська, 13А), 563-94-79 (Вірменська, 29) або до адміністраторів комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» за телефонами: 515-09-16, 417-54-20, 563-94-79.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: