Учора з візиту до Страсбурга розпочалося європейське турне Президента України Віктора Ющенка. Там він виступив на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи. Ющенко заявив, що має «чіткий план» розвитку країни на найближчі п’ять років, в основі якого реалізація стратегічної зовнішньополітичної мети — членства в ЄС. «Шлях демократичного розвитку країни важкий, але не обов’язково тривалий. Я знаю, як це здійснити, українці можуть це зробити, я маю чіткий план на наступні п’ять років і команду, яка його може реалізувати. Я не зупинятимуся на ньому детально, лише зазначу, що в його основі реалізація стратегічної зовнішньополітичної мети — членства в ЄС», — заявив В. Ющенко. Він наголосив, що Україна вітає наміри ЄС розробити нову стратегію відносин із нею. «Переконаний, що ця стратегія повинна передбачати перспективу членства. З цієї позиції ми розглядаємо план дій Україна — ЄС у рамках європейської політики сусідства як першу сходинку на шляху до досягнення цієї мети», — сказав він. «Уже найближчим часом ми розраховуємо отримати статус країни з ринковою економікою, а до кінця 2005 року приєднатися до Світової організації торгівлі та підписати з ЄС договір про створення зони вільної торгівлі», — заявив Президент. Він також висловив надію на спрощення візового режиму між Україною та країнами-членами Євросоюзу.
Президент також заявив, що демократичні процеси в Україні неминучі: «Я як Президент України докладу зусиль для забезпечення безповоротності демократичних перетворень у моїй державі, панування фундаментальних принципів Ради Європи, захисту прав людини та верховенства права», — заявив він. «Саме на дотримання цих принципів будуть спрямовані дії виконавчої влади в таких сферах, як подальша демократизація інститутів державної влади, забезпечення реальної свободи висловлювання та покращання ситуації функціонування ЗМІ, зміцнення громадянського суспільства, боротьба з корупцією, організованою злочинністю, нелегальною міграцією», — наголосив В. Ющенко.
Президент також повідомив, що вимагатиме, щоб розслідування вбивства Георгія Гонгадзе завершилося до квітня 2005 року. «Для мене та мого уряду справа Гонгадзе — це моральний виклик, на який треба давати швидку відповідь», — сказав Ющенко. «Я несу повну відповідальність, і за один- два місяці справа має бути передана до українського суду. І ви побачите публічний розгляд справи в суді», — сказав він.
В четвер Ющенко з коротким візитом відвідає Брюссель, де виступить у Європейському парламенті. Бі-Бі-Сі вчора повідомило, що під час зустрічі з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу В. Ющенко може подати офіційне прохання про вступ до ЄС.
Під час приїзду Ющенка до Ради Європи стався невеликий конфуз, повідомляє «Українська Правда». Президент запізнився на півгодини, а в той час, коли він мав з’явитися на ганку Палацу Європи, туди під’їхав президент Грузії Михайло Саакашвілі. Однак люди, які очікували на Ющенка, за спинами журналістів та охорони не розгледіли гостя і почали грати Гімн України. Таким чином Саакашвілі зайшов до Ради Європи під спів «Ще не вмерла України».