Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Припортова бюджетна діра

6 жовтня, 2007 - 00:00

Учора стало відомо, що Окружний адміністративний суд Києва заборонив Фонду держмайна будь-які дії щодо відчуження пакету акцій ВАТ «Одеський припортовий завод» задля забезпечення позову приватної компанії «Атлантік». Попереднє судове засідання у справі планується провести через тиждень, 12 жовтня. Позивач вимагає суд визнати протиправними дії ФДМ щодо організації конкурсу з продажу 99,52% акцій ОПЗ без проведення екологічного аудиту й затвердження плану приватизації в порядку, передбаченому Законом «Про приватизацію державного майна».

Тим часом оголошений 15 серпня конкурс (із використанням відкритості пропозиції за принципом аукціону) має відбутися через 75 днів після дати оголошення. Запит на інформацію про нього зробили Yara International АSA (Норвегія), ВАТ «Азот» (Черкаси), ВАТ «Мінерально-хімічна компанія (МХК) «ЕвроХим» (Москва), ВАТ «Чернігівське хімволокно», російське ВАТ «Акрон» (Великий Новгород, входить у холдинг «Акрон»), ВАТ «Дніпроазот» (Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.), ВАТ «Ренова- Україна», російський ВАТ «СИБУР Холдинг», а також приватна міжнародна холдингова компанія відомого українського бізнесмена Дмитра Фірташа Group DF (GDF, Відень). (Остання братиме участь у конкурсі через естонського виробника мінеральних добрив АТ «Нітроферт».)

Кількість бажаючих придбати Одеський припортовий свідчить про те, що це — дуже ласий шматок. Аналітики вважають, що ціна продажу в ході конкурсу може перевершити стартову в 1,4— 2 рази. Відповідно й організатори конкурсу не «поскупилися» на умови продажу. Покупець повинен протягом п’яти років інвестувати в підприємство 1,2 мільярда гривень і збільшити об’єми його виручки до 2,57 мільярда гривень, що на 36,8% перевищує показник 2006 року. В умовах детально викладено план реконструкції та модернізації кожного цеху заводу. У конкурсі можуть взяти участь промислові інвестори, які в останні три роки займалися виробництвом хімічної продукції або сировини для неї, а також компанії, які не менш як рік контролювали такі підприємства.

Готуючи підприємство до продажу, ФДМ врахував, що без комплексу із перевалки аміаку продати його буде досить важко, і включив його в цілісний майновий комплекс. Це й дало привід торпедувати продаж. Президент Віктор Ющенко 12 вересня видав указ про призупинення постанови уряду про умови конкурсу, направивши відповідне уявлення в Конституційний Суд. На його думку, продаж у складі ОПЗ комплексу перевалки може призвести до несумлінної конкуренції через монополізацію цих послуг. Крім того, Президент вважає ОПЗ об’єктом підвищеної техногенної та екологічної безпеки, який вимагає відповідного контролю над його діяльністю.

Президенту вказаний акт, неначе ввічливість, нічого не коштував, але давав масу переваг. По-перше, так в очах українського електорату, який полівів під впливом популізму політиків усіх таборів, глава держави ставав захисником державного майна, на яке хочуть накласти лапу олігархи. По-друге, він, непомітно для електорату, підставляє ніжку уряду, який обіцяв підняти зарплати й пенсії не без урахування надходжень до бюджету від продажу ОПЗ. І третя його перевага полягає в тому, що прибутки від приватизації ОПЗ можна буде згодом пред’явити як досягнення нового уряду.

Природно, уряд Віктора Януковича таке рішення Президента не обрадувало. Фонд, мабуть, отримав вказівку не поспішати з виконанням названого указу Президента. І конкурс досі не призупинений. Цікаво, що з боку Президента з цього приводу не звучить на адресу головного приватизатора та його відомства ніяких погроз і закликів до правоохоронних органів. Конкурс-то оголосила Україна, й тепер будь- яке підприємство, що виявило свого часу до нього цікавість і купило відповідну документацію, має право звернутися до суду. Його рішення не складно спрогнозувати... Україна при цьому нестиме як чималі фінансові втрати, так, що ще важливіше, і репутаційні. Якщо країна здатна зупинити вже оголошений конкурс, то чи варто інвесторам взагалі з нею зв’язуватися? Чи міркувала про цю обставину президентська команда, що схилила главу держави до такого неоднозначного кроку? А ось голові ФДМ Валентині Семенюк, яка продаж ОПЗ взагалі близько до серця не бере, оскільки з самого початку через політичні мотиви була проти неї, довелося просити потенційних інвесторів стриматися від позовів...

Потрібно зазначити, що й уряд, який обговорював це питання після видання указу, не прийшов до певного рішення і зайняв вичікувальну позицію, плануючи провести додаткові переговори з Президентом. Тим часом затримка приватизації цього підприємства веде також до істотного зниження його торговельної вартості. «Одеський припортовий завод» залежить від ціни на природний газ, і кожний місяць затримки приватизації, безумовно, вплине на його ліквідність у контексті зниження вартості підприємства», — повідомив після засідання уряду міністр економіки Анатолій Кінах.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: