Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Присутність кланів помічено

Чи будуть після цього якісь дії?
24 лютого, 2000 - 00:00


Позавчора, виступаючи у Верховній Раді зі своїм щорічним посланням до народних депутатів, Президент назвав основними завданнями для вирішення проблеми корупції «ефективну протидію криміналізації стосунків між державним апаратом і бізнесом», забезпечення прозорості економічних процесів, а також легалізацію тіньових капіталів. Він заявив, що найприбутковіші сектори економіки України розподілено між кланами. І що цьому потрібно покласти край. Що може означати подібна заява Президента на практиці — в коментарях наших експертів.

Олексій ПЛОТНИКОВ, доктор економічних наук, Інститут економіки:

— Добре, що нарешті Президент наважився сказати публічно про те, що було очевидно ще протягом першого терміну його перебування при владі. Це, безсумнівно, позитивний момент. Що стосується конкретних кроків, то я не думаю, що вони робитимуться принаймні найближчим часом. Можливо, буде проведено якісь загальні заходи, створено видимість боротьби з кланами, але я не бачу реальних наслідків цієї боротьби.

Але якби Президент реально хотів змінити щось, то йому слід було б почати з проведення «чисток», з’ясування, чому конкретні структури працюють у конкретних секторах, чому ці структури фактично монопольні, хто стоїть за цими кланами, кому вони вигідні.

Сергій ТЕЛЕШУН, політолог:

— У вирішенні цього питання, передусім, повинна мати місце політична воля Президента. Поки що є політична воля декларувати це. Наступним кроком повинні бути конкретні дії. Тіньова економіка, як і тіньова політика, повинна легалізуватися. Якщо станеться легалізація, то не буде потреби говорити про ті або інші клани. Як тільки виникне прозорість, починаючи від кадрової політики і закінчуючи сферою економіки, тоді клани прагнутимуть набути цивілізованої подоби і не уподібнюватимуться деяким естрадним акторам, що не мають голосу і співають. Прибуткові сектори економіки — це передусім енергетика, газова і переробна галузь, метал і земля. Це ті, які можуть давати реальний фінансовий прибуток.

Наталя ТРОФИМОВА, «День»
Газета: