Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Приватизація перед виборами — гроші на вітер...

28 травня, 2009 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Теми бюджету і його наповнення, а також використання бюджетних коштів виходять на перші місця у планах політтехнологів. В умовах кризи, коли в українських сім’ях ставлять на облік кожну копійку, ці високооплачувані фахівці не радять своїм наймачам — претендентам на місця та крісла — ігнорувати цю проблематику. На бюджеті, де держава концентрує та перерозподіляє кошти від багатих до бідних і навпаки, завжди можна заробити непогані електоральні очки та щось додати до рейтингу.

Тим більше, що бюджетний процес цього року відбувається нехай і в густому тумані (чого варті істотні відмінності у визначенні дефіциту бюджету між урядом, Президентом, опозицією), проте безупинно. Всі чекали поправок до бюджету — не дочекалися. Не виключено, що їх узагалі не буде. А за кілька днів, принаймні, до 1 червня, Верховна Рада повинна розглянути так звану бюджетну резолюцію — основні напрями бюджетної політики на 2010 рік. Заздалегідь уряд зобов’язаний представити в парламент звіт про виконання державного бюджету за 2008 рік і перший квартал цього року. Звіт за рік, за словами парламентського спікера Володимира Литвина, вже надійшов, а ось інформації за перший квартал іще немає. Є якісь труднощі?..

Партія «Наша Україна» вимагає від уряду переглянути підходи до проведення бюджетної політики. Вона заявляє, що «запропоновані Кабінетом Міністрів підходи до формування бюджету й наповнення державної скарбниці закладають міну вповільненої дії для всієї економіки держави». «Союзники» вимагають від Кабміну невідкладно відкрити для громадськості інформацію про реальний стан справ у бюджетній і соціально-економічній сфері.

Але й уряд має чим дорікнути опонентам. Хіба не Президент країни Віктор Ющенко, який є лідером нашоукраїнців, гальмує приватизацію? 19 грудня 2008 року він видав указ, що припиняв дію низки положень розпорядження уряду про приватизацію 2009 року енергогенеруючих компаній «Дніпроенерго», «Донбасенерго», «Західенерго», «Центренерго», Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд (КГЗКОР) і ВАТ «Турбоатом».

І ось у вівторок Президент цей документ відмінив, розблокувавши таким чином одне з джерел наповнення бюджету. Пишемо йому за це великий електоральний плюс. Ось тільки розблокував цей приватизаційний затор не Президент, а Конституційний Суд, відновивши дію розпорядження Кабміну, якою затверджено перелік підприємств на приватизацію, і відмовивши Президентові у відкритті виробництва з його представлення про неконституційність розпорядження уряду про затвердження переліків компаній, держпакети акцій яких підлягають продажу та підготовці до неї. Крайнім тепер у цій справі залишився парламент, що відмовився минулого тижня затвердити Державну програму приватизації на 2008-2012 роки.

Тим часом продаж державних об’єктів цьогоріч що з програмою, що без неї відбувається абияк. Фонд держмайна раз по раз переносить через відсутність заявок торги щодо таких об’єктів, які раніше вважалися топовими, — як обленерго.

Про тенденції у цій сфері «День» розмовляв із директором Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій Олександром Рябченком. Перше наше запитання стосувалося названого указу, який буцімто зняв обмеження... «Команда міняється, а разом із нею — і погляди на розв’язання тих чи інших питань, — припустив експерт. — Я передбачив би, що відтепер (після призначення головою Секретаріату Президента Віри Ульянченко. — Авт.) не буде жорсткого неприйняття приватизаційних процесів. Однак розблокований не означає, що насправді буде продаж.

Ми живемо в часи кризи, і зараз не варто чекати високої ціни на об’єкти, що приватизуються. Інтерес до них, відтак і попит може бути лише «точковим». Це показує ситуація з обленерго — одні доволі успішно продані, а в інших ніяк не виходить. Розрахунок на глобальний інтерес до українських підприємств, що існував до 2008 року, сьогодні невиправданий. До наступного року він не поновиться. Звісна річ, до таких підприємств, як «Турбоатом» і Одеський припортовий завод завжди буде локальний інтерес. В основному з боку Росії. Дуже хороші перспективи має перше підприємство, адже в сьогоднішній обстановці у світі в нього завжди будуть замовлення. Знайдуться покупці й на Одеський припортовий. Днями ми чули, що ним цікавляться навіть у Лівії. Їй справді є що переробляти...

Та ось ціна на ці об’єкти, звісно, впаде. Від цього нікуди не дітися. Можу сказати, що цього року жоден об’єкт не матиме такої продажної ціни, яка могла б бути рік тому. Фондовий ринок упав, і з цим не можна не рахуватися. Непогано було б не квапитися продавати перспективні об’єкти, зачекати на кращу кон’юнктуру. А ось теплову генерацію необхідно продавати не гаючи часу, а також «Укртелеком». За два-три роки, коли ціни знову будуть якнайбільші, ці підприємства почнуть втрачати технологічну готовність. Час їхньої вигідної приватизації ми пропустили».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: