Початок нової хвилі скандалів, пов’язаних з тіньовою приватизацією державних підприємств, примушує уряд шукати додаткові заходи. З метою боротьби проти продажу великих держкомпаній за борги Кабінет Міністрів створив спеціальну комісію з питань неплатоспроможності. До неї увійшли представники СБУ, Генпрокуратури, Податкової міліції, Фонду держмайна, а очолив новий орган перший віце-прем’єр Олег Дубина. Комісія працюватиме над недопущенням банкрутства стратегічних державних підприємств. Причому їх фінансове становище відстежуватиметься постійно.
Заходи щодо запобігання банкрутству великих підприємств уряд почав розробляти ще в травні, коли почалася хвиля скандалів навколо тіньової приватизації промислових велетнів і енергокомпаній за борги. Тоді контролю, держави почали поступово уникати такі «помітні» об’єкти, як Білоцерківський шинний завод «Росава», компанії «Донбасенерго», Луганськобленерго, «Донецькобленерго». Причому впадала в око цілковита непоінформованість уряду і Фонду держмайна про стан держпідприємств, а міністри дізнавалися про все лише з газет або, щонайбільше, з бесід з журналістами.
Підозри в тому, що борги могли бути створенi штучно, примусили Кабмін потурбуватися про могутній аналітичний орган. Схоже, саме такі функції тепер виконуватиме новостворена комісія з питань неплатоспроможності. Вона буде своєрідним приватизаційним судом, який визначає, чи доведене підприємство до банкрутства умисно, або дійсно зіграв свою роль якийсь «трагічний» збіг обставин. Якщо комісія вирішить, що керівник спеціально набрав кредитів, щоб передати держпідприємство в руки приватних кредиторів, то голови йому не зносити. СБУ з Генпрокуратурою в такому разі потурбуються, щоб сумнівна операція була визнана недійсною. Якщо ж підприємство-банкрут стало заручником невдалої ситуації на ринку, або іншого катаклізму, то тут урядова комісія може зглянутися на страждальника. Згідно з постановою, вона може визначати доцільність надання таким підприємствам державної підтримки, аж до погашення їх боргів за рахунок платників податків.
А поки Кабмін вимушений вживати досить екзотичних заходів, щоб уберегтися від розпродажу держпідприємств за борги. Учора стало відомо, що уряд заборонив продавати державні пакети акцій або майно дочірніх компаній НАК «Нафтогаз України» без дозволу компанії. Як з’ясувалося, деякі облгази беруть кредити в заставу акцій і створюють реальну загрозу захоплення частини майна НАК приватними кредиторами. Які це облгази, компанії поки що не розголошують. Але за непідтвердженими даними, йдеться знову про об’єкти, розташовані в Донбасі. Версія небезпідставна, якщо пригадати, що тамтешня фінансово-промислова група, наростивши сили на металургійному експорті, схоже, серйозно зайнялася придбанням паливно-енергетичних підприємств. Як кажуть, приватизуй сани влітку. Тим більше що саме металургійні підприємства є головними в регіоні споживачами газу і електроенергії.
Проте можливо, перестрахувальний крок Кабінету Міністрів щодо НАК «Нафтогаз України» і був передчасним. На цьому тижні, в четвер, Верховна Рада розгляне закон про мораторії на відчуження держмайна за борги. Головний «топ-менеджер» всіх приватизаційних законопроектів у парламенті, депутат Олександр Рябченко, переконаний, що більшість фракцій підтримають мораторій. Для цього треба всього лише погодитися з вимогою Президента розблокувати приватизацію обленерго. Нагадаємо, що Президент наклав вето на закон про мораторії лише тому, що депутати заборонили відчуження держпакетів акцій обленерго до 31 березня, тобто до парламентських виборів.
Головним аргументом такого рішення Верховної Ради стали побоювання щодо можливої необ’єктивності конкурсних комісій ФДМ під тиском різних політичних або адміністративних сил. Але судячи з усього, Президент має серйозні наміри все-таки ініціювати приватизацію обленерго ще до виборів. Зазначимо, що отримати гарну ціну за обленерго в умовах політичної нестабільності буде дуже складно. Навіщо тоді поспішати? Залишається дочекатися офіційної відповіді на це запитання від когось з керівників держави.
Проте зараз йдеться про необхідність терміново припинити нову хвилю тіньової приватизації, насамперед в енергетиці і газовому господарстві. Тож, швидше за все, заборона на відчуження держмайна через суди буде затверджена. Інакше, коли Президент дасть «добро», цілком ймовірно, приватизувати буде вже нічого.