Учора керівництво країни підбивало підсумки року в режимі масштабної прес-конференції для центральних і регіональних ЗМІ. Першим «відзвітував» прем’єр-міністр Юрій Єхануров. За ним — Президент країни Віктор Ющенко.
Як зазвичай буває на подібних заходах, журналісти здебільшого ставили запитання, актуальні для сьогоднішнього дня. Наприклад, про газовий конфлікт між Україною та Росією. Проте поява напруження в українсько-російських відносинах теж, за великим рахунком, є «підсумком року» правління нинішньої влади.
З 1 СІЧНЯ ГАЗ НЕ ПОДОРОЖЧАЄ...
Відповідаючи на «газові запитання», Віктор Ющенко заявив про необхідність переведення енергетичних стосунків України та Росії в раціональну площину, в якій буде чітка процедура формування ціни на газ, етапність її підвищення, відповідність цінам у регіоні. Президент зауважив, що за транзит газу через Україну Росія не повинна платити бартером. «Усе, що не має плати, не має ціни», — сказав він, додавши, що, відповідно, Україна не повинна платити бартером за газ.
Президент зазначив, що це питання не може бути вирішене за один день. «Йдеться про зміну механізму, який не має аналогів», — сказав він. «Очевидно, ті люди, які думають, що це (підвищення цін. — Ред. ) можна зробити з 1 січня, — це люди, які й політично, й економічно далекі від цієї теми, це політична наївність», — підкреслив Президент. За його словами, насамперед у цьому питанні слід відокремити політику від економіки. «Коли ми хочемо говорити про нову концепцію формування відносин з Росією, а я впевнений, що це правильний момент, який дає відповідь, як повернутися до правдивих обставин заради України. Тому ми говоримо, що Україна ніколи задарма нічого не брала, нікому нічого не винна, й, швидше за все, ті схеми, які були, оббирали Україну», — сказав він.
Президент підкреслив, що принципи ведення переговорів з Росією є дуже простими: Україна «хоче зрозуміти концепцію формування ціни». За словами Президента, принцип поширення на Україну цієї ціни має бути таким же, яким він є для Білорусі, Естонії, Молдови, Грузії, «того ринку, в якому можна робити певні порівняння», хоча йдеться «про індивідуальну ціну».
Президент також вважає, що країні необхідна нова енергетична політика. У зв’язку із цим Ющенко нагадав про прийняте декілька тижнів тому рішення РНБО про нову концепцію енергетичної безпеки України в шести напрямках. Ці напрямки включають, зокрема, проведення власної активної політики видобутку енергоресурсів, досягнення з низкою провідних світових і національних компаній домовленостей про реалізацію з початку 2006 року декількох проектів реанімації енерговидобутку на старих родовищах. За словами Президента, оцінки експертів свідчать, що завдяки цим проектам за п’ять років виробництво нафти в Україні може бути збільшене в 1,5 разу. Україна також має хороші перспективи національного газовидобутку та видобутку уранової руди, зазначив він. А найближчим часом, повідомив Ющенко, він збирається підписати указ про створення в Україні Агентства з питань енергозбереження.
Кажучи про енергетичну безпеку країни, глава держави назвав однією з її складових тему транзитних переваг України, будівництво та реконструкцію нафтопроводів. «У новому контексті ми говоритимемо про перспективи газотранспортного консорціуму», — сказав він.
...АЛЕ ВЛАДА ПЕРЕЙДЕ ДО НЕСТАБІЛЬНОГО ПАРЛАМЕНТУ
Президент висловив певні побоювання у зв’язку з набуттям чинності з 1 січня політичної реформи. Віктор Ющенко заявив, що країні необхідна ясна політична реформа, але ухвалений закон про внесення змін до Конституції не несе благ для української нації. «У мене два почуття: з одного боку, я розумію, що Україні потрібна політреформа з чіткими політичними цілями... З другого боку, запропоновані в законі новації не несуть, я впевнений, благ для моєї нації. Це складний документ, таємно ухвалений, без публічного обговорення речей, які стосуються десятків, мільйонів людей», — заявив Президент. Він підкреслив, що якщо цей закон дійсно ухвалювався в інтересах нації, то він мусив прийматися за більш прозорою процедурою. «Але я дотримаю свого слова, оскільки я його дав декілька місяців тому, я не буду зараз втручатися в політреформу до кінця цього року, щоб дотримати слова, щоб не додавати оливи у вогонь», — сказав Президент.
Відповідаючи на запитання про те, якою все-таки має бути система влади в Україні після 1 січня, В. Ющенко підкреслив: «Найбільш ризикованою, найбільш неясною позицією в українській системі влади є те, що, починаючи з січня, система механізмів і інструментів влади переходить до, можливо, найнестабільнішого політичного інституту, який створила Україна за 14 років, — до парламенту України». «На мою думку, парламент ще багато років не буде відображенням суспільних настроїв», — додав Президент. Водночас він сказав, що не збирається розпускати парламент у разі, якщо «помаранчевим» не вдасться створити коаліційну більшість у Верховній Раді після виборів 2006 року.