Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про фіскальний консерватизм

Лешек БАЛЬЦЕРОВИЧ: Потрібне відповідальне суспільство, яке може карати безвідповідальний уряд
11 липня, 2009 - 00:00

Екс-голова національного банку Польщі Лешек Бальцерович, мабуть, не поступається популярністю ще одному великому поляку — Леху Валенсі. Якщо легендарний лідер профспілкового руху «Солідарність» своєю діяльністю фактично призвів до визволення Центральної та Східної Європи від комуністичного режиму, то автор економічних «шокових» реформ кінця 80-х — початку 90-х років минулого століття фактично «зробив» нинішню Польщу, яка має найбільше серед європейських країн зростання за 20 років — 77%.

Тому не дивно, що на черговому засіданні Дипломатичного клубу в Києві яблуку було ніде впасти під час виступу польського економіста, який є членом Наглядової Ради Інституту Петерсона та головою Європейського аналітичного центру «Брюгель». Багатьом в Україні було цікаво з перших вуст почути думку Бальцеровича про причини нинішньої глобальної кризи та рецепт виходу з цієї кризи і, зокрема, про необхідні для України структурні економічні реформи.

У виступі перед представниками української влади, депутатами, багатьма екс-міністрами, дипломатами та редакторами провідних українських ЗМІ польський економіст зізнався, що не любить терміну шоко-терапія, який, на його думку, лякає людей, нагадуючи дію електрошоку.

Тим не менше, він вважає, що в Польщі мало реформ. «Ми могли б досягти більшого, якби прискорили реформи і зменшили інфляцію до європейського рівня. Для забезпечення сталого розвитку економіки потрібні реформи. Польщі потрібна реформа державних коштів, запровадження реформ, які уповільнять державні витрати у порівнянні з ростом ВВП, завершення приватизації, зокрема, банківського сектору, дерегуляція й усунення зайвих регуляцій, а також ефективність судочинства», — про це він сказав у розмові з журналістами із 26 європейських країн декілька тижнів тому.

Розповідаючи про свій досвід у Дипломатичному клубі, він радить використовувати радикальну стратегію для здійснення реформ. «Не можна гасити пожежу повільно. Це треба робити швидко. І реформи не можна здійснювати короткими кроками, а навпаки — швидко», — підкреслив Бальцерович.

Польський економіст пояснює виникнення нинішньої фінансової кризи не браком регулювання як такого, а тим, що існуючі органи, зокрема, у США виявилися недостатньо уважними й проігнорували ризики. Однією причиною вибуху, за його словами, стала американська політика доступного житла. Утім, додав він, деякі європейські країни також вели ризиковану політику. Свідченням чого став будівельний бум в Іспанії, Ірландії та Великій Британії. Подібна тенденція, зауважив він, спостерігалась у деяких країнах Центральної та Східної Європи. «Усі ці країни багато витрачали, а як відомо, багато речей мати одразу погано», — наголосив Бальцерович. Порівнюючи з перегонами на велику дистанцію, він сказав, що не можна в такій ситуації мчатися з найбільшою швидкістю на короткому відрізку — існує ризик потрапити в аварію.

Закінчення на стор. «П О Д Р О Б И Ц I»

Микола СІРУК, «День»
Газета: