У четвер Віктор Ющенко зібрав декілька десятків журналістів центральних ЗМІ на зеленiй галявині свого Секретаріату, де вже традиційно проходять квартальні прес-конференції гаранта. І хоча під час спілкування з пресою, як правило багатослівний Президент, був незвично стриманим, деякі його лаконічні, але виразні відповіді цілком тягнуть на сенсацію.
На питання журналістів: чи допускає він причетність до свого отруєння вчорашнього найближчого соратника та сьогоднішнього опонента номер один Давида Жванію, Президент відповів: «Думаю, так». Крім того, Віктор Ющенко додав: «Це — м’яка форма відповіді, щоб зберегти рівновагу перед законом, слідчими органами та чесними людьми».
Друге президентське прозріння полягає в його переконаності — діючий прем’єр-міністр Юлія Тимошенко таки буде балотуватися як кандидат на президентських виборах-2010. Разом з тим, Президент особливо підкреслив, що його «мало цікавлять дебати на цю тему». «Я ні з ким на компроміси не піду. Я не буду просити під столом преференцій. Ніяких публічних і непублічних угод не буду підписувати. Давайте відмовимося від авантюр!» — спересердя заявив глава держави. Показово, що Віктор Андрійович, коментуючи майбутні президентські перегони, не став говорити про свої виборчі плани, в тому числі — програмні.
Третя теза вчорашнього брифінгу гаранта Конституції — традиційна, що зводиться до критики економічного та політичного курсу уряду під керівництвом Юлії Володимирівни: «Політика уряду та політика президента мають бути синхронними. Цю політику повинна розділяти коаліція та забезпечувати її реалізацію. Мені не подобається, що країна живе без раціонального бюджету, і упродовж чотирьох місяців не може знайти сили й підняти це питання перед парламентом. А причиною цього є те, що якась персона хоче, щоб країна жила без оновленого бюджету. Це не моє було бажання».
Що ж до аспектів зовнішньої політики, то глава держави в цьому секторі був надто лаконічним, лише туманно натякнувши вкотре нашим східним сусідам, що питання виведення Чорноморського флоту має бути вирішено зазделегідь: «На мій погляд, тема початку переговорів про виведення ЧФ із України повинна стати на порядок денний наших відносин». Крім Москви пригадав Віктор Андрійович також про Париж, який нині головує в ЄС. Україна, на думку гаранта Конституції, вже готова перейти на новий рівень відносин з Європейським Союзом — «більш якісних та динамічних, оскільки наша співпраця в багатьох сферах вже давно виходить за межі простого «сусідства».
«З формули «сусідства» ми вийшли з плюсом. Як закріпити цей плюс, яке дати йому тлумачення, змістовне наповнення на середньострокову перспективу? — це та робота, над якою працюю я, Міністерство закордонних справ. Думаю, два найближчих місяці будуть напруженими в цьому плані», — резюмував глава держави.
Як відомо, днем раніше французький лідер Ніколя Саркозі запропонував укласти договір про співпрацю з Україною вже у вересні. Але Бельгія та Нідерланди виступили категорично проти. Головний аргумент — політична нестабільність та недостатня кількість необхідних реформ у Києві. Тим часом, говорять експерти, підписання документа про співпрацю в першому місяці осені, дало б можливість Україні отримати статус кандидата в члени ЄС. Отже, як говорять, і Віктору Ющенку, і МЗС, та й, загалом, представникам усіх гілок влади є над чим працювати, якщо звичайно, влада дійсно прагне того, щоб Україна стала повноцінним мешканцем європейського будинку, а не тимчасовим його квартирантом із пташиними правами. До речі, перший крок у цьому напрямку можна зробити вже сьогодні: докласти спільних зусиль, щоб розмови про політичну українську кризу розвіялися в Європі та світі так швидко, як розвіюється ранковий туман.