Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про пульсуючий нерв сучасності

Учора в Чернігові головний редактор «Дня» Лариса Івшина провела читацьку конференцію «Історія — розмова по майбутнє» та відкрила фотовиставку «День-2010»
11 лютого, 2011 - 00:00
ФОТО ЮРIЯ ГАРКАВКА / «День»
ПРОЦЕС ОСМИСЛЕННЯ / ФОТО ЮРІЯ ГАРКАВКА / «День»

У світлі останніх подій розмова про історію в Україні набуває нового значення. «Історія — пульсуючий нерв сучасності», — саме так означила важливість розмови головний редактор «Дня» Лариса Івшина на зустрічі з чернігівцями під час читацької конференції, яка вчора відбулася у Чернігівському національному педагогічному університеті ім. Т. Шевченка. Чернігів у розрізі історії української освіти — місто, безумовно, непересічне. Корені місцевих освітян можна віднайти ще у XVII столітті, коли Києво-Могилянська академія заснувала тут Чернігівський колегіум.

Дванадцятирічна історія співпраці газети «День» з Чернігівщиною розпочалася ще 1999 року, тому участь в обміні думками з «Днем» цього разу взяли як давні партнери та автори «Дня» з Чернігова, так і його нові прихильники, а також студенти Чернігівського національного педагогічного університету.

«Займатися суспільством — означає заглибитися в історичні теми, щоб усвідомити, де ми можемо взяти потенціал для розвитку. Якщо потенціал Росії — це нафта й газ, то потенціал України — це енергія народу. Тому неможливо рухатися далі без розуміння нашого минулого: чому ми зазнавали поразки і в чому полягає могутність нашого народу. Адже, на відміну від наших північних сусідів, ми стоїмо на потужному історичному щиті. Ось чому важливо знову й знову говорити про історію. Але значення має не кількість інформації, а її ціннісне навантаження», — зазначила головний редактор «Дня» Лариса ІВШИНА, відкриваючи читацьку конференцію, яка цього разу мала назву «Історія — розмова про майбутнє».

У її рамках Чернігову вперше представили найсвіжіші видання «Бібліотеки «Дня» — два двотомники «Екстракт 150» та «Екстракт +200». А, так би мовити, візуально доповнити картину українського світу чернігівці мали змогу, відвідавши фотовиставку «День-2010», яка відкрилася у музеї сучасного мистецтва «Пласт-Арт».

Детальніше про спілкування «Дня» з чернігівцями, яке з розмови про історію органічно переросло в розмову про самих себе, свою країну та глобальний світ, читайте вже у найближчих номерах газети. А наразі публікуємо перші підсумки чергового обміну думками між «Днем» і Черніговом...

Валерій КОВАЛЬ, громадський діяч, читач «Дня», засновник акції «Подарунок рідній школі»:

— «День» популярний серед чернігівської інтелігенції, людей мислячих, людей, які розуміються на часі, прагнуть чогось духовного. А таких у Чернігові багато, тому газета швидко розкуповується. Що стосується фотовиставки «День-2010», яку я мав можливість побачити ще в Києві, то цього року її учасники показали нам спокійну Україну і її життя у своєму розмаїтті. На фото можна було побачити неповторні миттєвості. Якщо минулими роками фотовиставка більшою мірою відображала актуальні події — Помаранчеву революцію наприклад, то цього разу роботи були глибшими у своїй наближеності до життя і багатогранності його проявів. З’явилися роботи нових молодих авторів. І тим фотовиставка «День-2010» мені дуже сподобалася.

Володимир ЛИЧКОВАХ, доктор філософських наук, професор, академік Академії наук вищої школи:

— Сьогодні історія України — це найважливіша дисципліна не лише для молоді, а й для всього суспільства. Тому що у нас накопичилося стільки проблем, і в історії стародавній, і в історії Радянської України, і в історії сучасній, що є над чим подумати. Тим більше, що у суспільстві багато різних позицій, концепцій, поглядів. І в цій ситуації хтось мусить взяти на себе місію модерування дискусійних процесів, щоб можна було знаходити правдиві сторінки нашої історії. З цього погляду газета «День» і її бібліотека — важливий канал для роздумів. Своєю роботою газета розпочала процес оптимального вирішення проблем нашої історії. Звичайно, «День» не може запропонувати вирішення всіх проблем, але він їх актуалізує, робить нагальними для багатьох людей та стимулює процес осмислення власної історії і сьогодення. І це дуже важливо для всіх нас. Тому що хоч би хто на яких позиціях стояв, ми маємо шукати ту правду, яка є важливою для української ментальності. Разом з тим позиція газети «День» — українська і європейська водночас — вирізняється серед шляхів інших видань. А оскільки проблеми України, Європи і світу пов’язані в єдине ціле, то, по-перше, контекст «Дня» відповідає світовому, а по-друге, тим, хто його читає, «День» дає можливість зрозуміти, що означає мати стійку позицію.

Людмила ЗІНЕВИЧ, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри українознавства Чернігівського державного інституту економіки та управління:

— Про історію говорити треба якомога більше, і не просто говорити, а стимулювати до наукових пошуків, до прочитання історичних творів, звертатися до джерел. Цього тижня я провела своєрідне опитування серед студентів щодо того, кого вони вважають героями й антигероями, і була вражена, тому що Сталін та Ленін живі у свідомості деяких молодих людей у позитивному сенсі. Цього вже не повинно бути, але на хвилі останніх подій ці постаті знову піднято із дна на поверхню. І при цьому молодь мало знає українських художників, композиторів, людей, які справді прославили нашу країну. Тому говорити про історію сьогодні — надзвичайно актуально. І зважаючи на сьогоднішні політичні події, це треба робити якомога більше. Дуже хотілося б, щоб такі дискусії за участі молоді, які організовує «День», у Чернігові відбувалися набагато частіше, хай у менших аудиторіях, але зацікавлених у цьому. Адже поки що прошарок інтелігенції в нашому місті дуже тонкий, він не має достатньої підтримки, тому такі зустрічі надзвичайно корисні. Хотілося б бачити в Чернігові й Ліну Костенко, й Оксану Пахльовську, і Володимира Панченка — таких людей нам не вистачає. А хочеться подиху свободи, інтелектуального слова, обміну думками.

Вікторія СКУБА, «День»
Газета: