Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про що вони так довго говорять?

24 травня, 2007 - 00:00

Вже два тижні Віктор Андрійович і Віктор Федорович зустрічаються на Банковій. Сидять по п'ять-шість годин. Невже весь цей час вони тільки тим і займаються, що розраховують дату виборів — 9 вересня, 16 чи 23? Навряд.

Ці довгі зустрічі Президента і прем'єра, природно, непокоять Тимошенко і Мороза. Турбуються вони не даремно. У повітрі знову витає ідея широкої коаліції. Як відомо, новопризначений секретар РНБО Іван Плющ активно ратує за широку коаліцію в новій Раді. «Якщо ці троє (НУ, БЮТ, ПР) дійдуть компромісу, в Україні повториться те зростання економіки, яке у нас було з січня по вересень 2000 р.», — сказав він в одному інтерв'ю. А Іван Степанович зараз має великий вплив на Президента.

Учора соціаліст Ярослав Мендусь фактично звинуватив прем'єра в сепаратних переговорах. Мовляв, переговори між Президентом і прем'єром не можуть привести до ліквідації протистояння, що склалося. «Партія регіонів ллє воду на млин Секретаріату Президента», — запевняє Мендусь.

Тимошенко, ймовірно, також щось підозрює, але прямо сказати не може — адже треба вдавати, що демократичні сили єдині як ніколи. Нещодавні вимоги БЮТ — припинити всі переговори між коаліцією і опозицією і скликати РНБО, показують, що Юлія Володимирівна не контролює ситуацію. Її, так само як і Мороза, фактично усунули від переговорного процесу. Тепер все в руках двох Вікторів, які усе говорять і говорять....

Ми запитали експертів «Дня»: чи можливо, що Янукович із Ющенком готують тандем «Нашої України» з Регіонами?

Володимир МАЛІНКОВИЧ, директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень:

— У мене теж склалося таке враження, що йдеться зовсім не про те, на яких умовах провести вибори, а про те, чи може бути «широка коаліція» після виборів. Саме це дратує союзників Партії регіонів (я маю на увазі заяву Мендуся).

Ясно, що тут дуже складна задача. Набагато складніша, ніж домовитися щодо виборів. Адже велика коаліція — це коаліція без Тимошенко. Сьогодні більшість нашоукраїнців, а головне — більшість виборців «Нашої України», не налаштовані на компроміс із Партією регіонів. Тому мені здається, що ці переговори про майбутню коаліцію не мають сенсу.

Наразі треба домовлятися про вибори, про умови цих виборів. Мені здається, на ці вибори Партії регіонів доцільно йти тільки нинішньою коаліцією. Інша справа, що можлива поява іншої політичної сили. Наприклад, Литвин, Індустріальний союз Донбасу, які могли б сформувати блок «Центр» і з цим блоком можна було б після виборів домовлятися.

Домовлятися зараз про союз з «Нашою Україною» практично неможливо. Не дай Боже, про це дізнаються виборці тієї або іншої сторони. Вони просто не будуть голосувати за свою політичну силу, а підуть до радикальніших угруповань.

Вадим КАРАСЬОВ, Інститут глобальних стратегій:

— Проблема не в коа1ліції. Проблема в композиції майбутньої еліти. Зараз треба продумати: хто лівий, хто правий, хто в центрі. Який сенс провести вибори, якщо буде той самий розклад? Це не треба ні Януковичу, ні Ющенку. Я думаю, що і Президент, і прем'єр розуміють, що проблема не у виборах, а в політиці, яка буде.

Що стосується широкої коаліції. По-перше, треба розуміти, що тема широкої коаліції — це кон'юнктура. Для того, щоб утягнути Партію регіонів у вибори, необхідно мусувати тему «широкої коаліції». Це один момент.

А другий момент — це композиція еліт, про яку я вже говорив. Уявімо, вибори відбулися. Що, Партія регіонів буде в опозиції? Ніколи вона там не буде. «Наша Україна» буде в опозиції? Ніколи. Те ж саме БЮТ. Тому треба зробити так, щоб усі були при владі, а в опозиції були маргінальні політики.

Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог:

— Я не думаю, що вони говорять тільки про вибори. Швидше за все, вони намагаються: перше — не повторити політичну кризу, в цьому сенсі коаліція абсолютно права, вона хоче якихось гарантій неповторення кризи. І друге — збереження своєї влади. І той, і інший хоче не втратити владу. Мені здається, йдеться передусім про це. Тобто наскільки готовий, припустімо, Янукович відмовитися від всесильного закону про Кабмін. Яка буде структура коаліції і яким буде Кабмін після виборів? Швидше за все, саме ці два важливих питання і є каменем спотикання для двох перших осіб.

Чи реальна «широка коаліція»? Взагалі, за законами політології, говорити про те, що майбутні супротивники можуть об'єднатися, принципово не можна. Якщо це хтось робить, то лише для того, щоб не дати можливості цій коаліції відбутися. Виборча кампанія — це приватизація тієї чи іншої частини електорату собі. Як же можна продавати електорату два різних напої від однієї компанії.

Тож я думаю, що зараз не йдеться про коаліції. Просто чотири політичні сили (БЮТ, комуністи, соціалісти, Луценко) бояться змови двох великих партій. Я думаю, що йдеться про такий собі острах. От і все.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: