Учора, витримавши нетривалу паузу, Віктор Ющенко, який зійшов із подальшої президентсько-виборчої дистанції, озвучив загальний «діагноз» першого етапу народного волевиявлення: «Ми донесли багато того, що потрібно знати українському народу з погляду українського національного вибору. Я не вважаю, що національна ідея зазнала поразки. Вибори лише показали, наскільки ця тема ще залишається неопрацьованою».
Президент також заявив, що не підтримає ні Тимошенко, ні Януковича, які зійдуться у вирішальній виборчій сутичці 7 лютого: «Попереду дуже складний другий тур виборів. Його складність полягає в тому, що Україна має вільні вибори, але разом із тим не має належного вибору. Для обох кандидатів на посаду глави держави національні європейські демократичні цінності є, по суті, чужими, незрозумілими, далекими. Як громадянин країни не бачу принципової відмінності між обома претендентами», — резюмував чинний глава держави.
За даними оброблення 100% електронних протоколів дільничних виборчих комісій, Віктор Ющенко займає п’яту позицію в рейтингу електоральних переваг. За нього проголосували 5,45% українців.
На адресу України тим часом уже надходять привітання з успішним проведенням президентських виборів. «Ми вітаємо українців із проведенням виборів 17 січня, що, за оцінкою ОБСЄ, пройшли на високому рівні й засвідчили значний прогрес виборчого процесу порівняно з минулими виборами. Це ще одне важливе свідчення розвитку демократії в Україні. Сполучені Штати чекають проведення чесного й прозорого другого туру виборів 7 лютого й готові співпрацювати з будь-яким президентом, якого оберуть українці», — цитує «Голос Америки» спікера Державного департаменту США Філіпа Краулі.
Влада сусідньої Росії, яка проявила, м’яко кажучи, надактивність на виборах-2004, сьогодні обережніша у висловлюваннях, оцінках, прогнозах. Путін та Медведєв зовсім не коментують як хід виборів у цілому, так і результат першого туру зокрема. Порівняно «нейтральний» дипломатичний меседж лише озвучив голова МЗС РФ Сергій Лавров. «Ми завжди висловлювалися за те, аби не привносити у вибори штучні, заполітизовані, які не мають нічого спільного з інтересами народів двох країн підходи. Переконаний, що новий президент України, ім’я якого ми дізнаємося 7 лютого, повною мірою розумітиме необхідність саме так вибудовувати наші стосунки», — зауважив головний дипломат Росії.
Попри низку незначних виборчих порушень, міжнародні спостерігачі в один голос заявляють — прогрес у наявності. Іноземні експерти дуже високо оцінили рівень проведення нинішніх виборів.
«Перший раунд президентських виборів 17 січня пройшов на гідному рівні і насправді був конкурентним. Це вселяє надії на те, що в Україні розвивається демократія. Я з нетерпінням чекаю продовження цього позитивного досвіду в другому турі», — зазначив у ході брифінгу журналістам Жоао Соареш, голова Парламентської асамблеї ОБСЄ. Спостерігачі від міжпарламентської асамблеї СНД теж не виявили фальсифікацій. А незначні порушення вони, вустами першого заступника голови Ради Федерації федеральних зборів Росії Олександра Торшина, назвали технічними погрішностями. Серед іншого йдеться про скандальні норми закону, що регламентує виборчі правила, а конкретно — голосування вдома без медичної довідки та здійснення реєстрації виборців безпосередньо в день голосування.
Окрім цих зауважень, на думку іноземних «вартових демократії», попри позитивні умови організації виборів, формування списків виборців потребує подальшого поліпшення. Втім і російські, і європейські «ревізори» українських виборів солідарні в одному: змінювати правила гри під час гри не варто. Простіше кажучи, існуючі законодавчі недоліки усувати потрібно вже після другого туру, який, нагадаємо, відбудеться у першу неділю лютого.
А ось у Комітеті виборців України (КВУ) наполегливо рекомендують терміново внести правки до реєстру виборців, а Верховній Раді — якнайшвидше визначитися з процедурою голосування за місцем проживання та включенням громадян до списків у день виборів.
Зробити це позавчора спробували бютівці, проте соратників Юлії Тимошенко підвели партнери з коаліції — «литвинівці». Володимир Михайлович пізніше, коли питання навіть не вдалося внести на порядок денний («за» проголосували лише 205 депутатів, за необхідного мінімуму 226), хитро посміхаючись, натякнув БЮТ, мовляв, потрібно було спочатку проконсультуватися з усіма учасниками коаліції, а потім виносити закон на розсуд депутатського корпусу. Втім, спікер направив законопроект на експертизу до ЦВК (щоб члени виборчкому сказали, чи встигнуть до другого туру реалізувати закон у новому форматі) і припустив, що до питання до кінця тижня можна буде повернутися.
«До питання потрібно повертатися саме цього тижня, а не за три дні до другого туру, щоб остаточно не заплутувати членів виборчих комісій. Президенту також необхідно оперативно підписати закон, щоб другий тур на законодавчому рівні був більш-менш ідеальним», — зауважив голова КВУ Олександр Черненко. За його словами, масштабних порушень на виборах 17 січня Комітет виборців не зафіксував.
Але невеликі «фоли» таки були: запізнення з відкриттям дільниць, псування бюлетенів і порушення процедури підрахунку голосів. Проте, на думку експерта, це серйозно не вплине на загальний результат.
Зауважимо, що на виборах-2010 у нашій країні працюють 3149 офіційно зареєстрованих міжнародних спостерігачів із 16 країн та 17 міжнародних організацій. Серед них від ОБСЄ, Парламентської асамблеї, НАТО та CIS-EMO — організації, куди входять представники семи країн. Багато хто з них уже стежив за ходом гонки 2004 року. Щоправда, тоді до України приїхали 12 з половиною тисяч спостерігачів(!).
Команди Тимошенко та Януковича синхронно заявили, що не оскаржуватимуть підсумки першого туру виборів у судах. Щоправда, соратники Юлії Тимошенко заявляють, що фальсифікації були. Фабрикували результати виборів переважно на сході та в центрі країни, — повідомляє Олександр Турчинов, бо окружні комісії там сформовані людьми головного опонента пані Тимошенко. У другому турі, переконаний Олександр Валентинович, буде все інакше. Власне задля того, аби він усе-таки відбувся, зараз бютівці не підніматимуть шум.
У Партії регіонів (а за Януковича, нагадаємо, віддали голоси 35,32% виборців) результатом більш ніж задоволені, а тому, звичайно, не зацікавлені говорити про фальсифікації. Минулої неділі, — запевняють «синьо-білі», в Україні відбувся тріумф вільного, демократичного, народного волевиявлення, не більше й не менше.
Утім, незважаючи на досить-таки високу оцінку української виборчої якості світовою політико-експертною спільнотою, в низки вітчизняних політологів є зауваження до організації першого туру і побоювання «фальсифікацій» у наступному, другому турі.
«Сьогодні можна з упевненістю казати, що перший тур виборів перетворився на фарс. Ні про яку боротьбу ідей та програм ми не можемо говорити. Ставка робилася виключно на адмінресурс та фальсифікації. На Донбасі ці вибори з упевненістю можна назвати складнішими і деструктивними, ніж президентські вибори 2004 року. Штаб Януковича і не збирався вести цивілізовану політичну дискусію: якимсь чином збільшувався реєстр виборців, цинічно організовувався процес голосування вдома. Все це свідчить про стартовий намір звести всі вибори до тотальних фальсифікацій та фарсу», — зауважив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.
На думку експерта, якщо опоненти Віктора Януковича не зможуть запропонувати ефективну модель протидії цим фальсифікаціям, другий тур стане символом фальсифікацій і цинізму. «Кампанія Тимошенко просто зобов’язана збудувати адекватні механізми протидії фальсифікаціям. Це стосується як правових методів, так і політичних. Більше того, перетворення демократичного інституту волевиявлення на фарс загрожує наймолодшій моделі української демократії. І тут повинні адекватно спрацювати правоохоронні органи, порушуючи кримінальні справи на найжорсткіші прояви фальсифікацій», — підсумовує Голобуцький.
У свою чергу директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко каже: «Якщо 2004 року фальсифікації склали 5%, то фальсифікації 2010 року складуть уже 10%, фальсифікації травневих місцевих виборів — до 20%». У другому турі, за прогнозом Віктора Сергійовича, «Сталінградська битва розгорнеться не лише між штабами БЮТ і ПР, але й між судами, майданами, силовиками».
«Я вважаю, що основна боротьба розгорнеться між першим та другим турами президентських виборів. Ми побачимо агресивнішу, жорсткішу, динамічнішу виборчу кампанію», — прогнозує президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов.
Безперечно, той факт, що і Захід, і Схід визнають, що перший тур президентських виборів у нашій країні пройшов відкрито, прозоро, конкурентно, демократично, радує. Проте проблема в тому, що якість проведення виборів і якість вибору, який нам належить зробити 7 лютого, — поняття кардинально різні. І якщо останнє — якість (причому, за будь-якого остаточного виборчого результату), то що ж тоді, цікаво, політичний ширвжиток чи секонд-хенд? Хоча, з іншого боку, бачили очі, що купували... Чи не бачили?