Учора вранці стало відомо, що міністр юстиції України Роман Зварич написав заяву про відставку. За повідомленням інформагентств із посиланням на джерело в прес-службі Мін’юсту, в заяві Р. Зварича відсутнє пояснення причин цього вчинку. При цьому офіційно Мін’юст мовчав — принаймні вдень у прес-службі кореспонденту «Дня» заявили, що будь-яка офіційна інформація на цю тему відсутня.
На те, що спонукало одного з кращих, за визнанням експертів, професіоналів у уряді Тимошенко попроситися у відставку всього через неповні два тижні після призначення, натякнув сам Зварич напередодні в інтерв’ю «5 каналу». Відмовившись підтвердити або спростувати чутки, що з’явилися про його можливу відставку, міністр юстиції дав зрозуміти, що на нього чинять тиск. «Я не дозволю, щоб якісь бізнесмени, які також є народними депутатами України та мають дуже сильні позиції в нафтопереробній сфері, прямо втручалися в роботу мого відомства, — сказав Роман Зварич. — Я також не дозволятиму, щоб за діями та рішеннями окремих членів уряду здійснювалися спроби втягнути членів моєї сім’ї в корупційні схеми». Зварич також зазначив, що його подальші дії залежатимуть виключно від позиції прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.
На користь «нафтової» версії відставки Романа Зварича висловився вчора на прес-конференції віце-прем’єр-міністр Роман Безсмертний. Із його слів, міністр юстиції подав у відставку в зв’язку з рішенням уряду заборонити реекспорт нафти. «Учора уряд розглядав питання про право господарюючих суб’єктів здійснювати реекспорт нафти. Прийняте одноголосне рішення заборонити здійснювати реекспорт. Зварич займає категорично іншу позицію, і його відставка спричинена цим рішенням», — сказав Р. Безсмертний. Віце-прем’єр-міністр також додав, що дуже високо цінує Зварича як професіонала, висловивши надію, що Президент не прийме відставки.
Слід, утім, звернути увагу на те, що міністр юстиції говорить про свою незгоду не стільки з якимсь стратегічним рішенням уряду, скільки з методами «проштовхування» цього рішення. Світло на ситуацію значною мірою проливає надісланий на адресу редакції відкритий лист компанії «Ойл Транзит» на ім’я прем’єра Юлії Тимошенко. З нього з’ясовується, що рішення уряду заборонити реекспорт нафти було продиктоване прагненням осіб, які прикриваються іменем прем’єр-міністра, заробити на схемі незаконного повернення ПДВ із нафти, закупленої підприємством і спочатку призначеної для експорту. При цьому організатором схеми називають народного депутата І. Єремеєва, лідера парламентської фракції Народної партії (очолюваної спікером Володимиром Литвином). За версією інтернет-видання «Українська правда» (http://www.pravda.com.ua), безпосередньою причиною обурення Романа Зварича стало те, що депутат Єремеєв без його відома добився від Мін’юсту оформлення юридичного висновку про заборону реекспорту нафти. При цьому, за інформацією «УП», дружина міністра працює в «Ойл Транзит». Отже, схиливши компанію до незаконної операції, її ініціатори отримують канал для впливу на самого Романа Зварича.
Якщо викладена у відкритому листі інформація виявиться правдивою, в країні може розгорітися найбільший корупційний скандал. У цьому випадку Президент України Віктор Ющенко матиме непоганий привід «не словом, а ділом» довести свою готовність викорінити корупцію, причому на найвищих поверхах.
За інформацією «Дня», учора Роман Зварич відвідував будівлю Секретаріату Президента. З великою часткою ймовірності можна припустити, що відбулася особиста розмова міністра з главою держави. Тим часом прес- секретар Президента Ірина Геращенко передала журналістам коментар Віктора Ющенка щодо ситуації навколо можливої відставки міністра юстиції. Зі слів його прес-секретаря, Президент охарактеризував її як «проблеми становлення та зростання нового уряду». «Ющенко також наголосив, що «члени уряду повинні демонструвати професіоналізм у своїй роботі та командну гру», і що «знаходити порозуміння — завдання команди і насамперед — керівника уряду», — додала І. Геращенко.
Утім, є підстави вважати, що «нафтова» версія — не єдина, що пояснює причини відставки Романа Зварича. Зокрема, всі добре пам’ятають, що міністр юстиції виступив проти ідеї люстрації, яку лобіювали кілька впливових політиків із команди Президента Віктора Ющенка, вона, за його переконанням, «є порушенням прав і свобод людини». Цікавою версією здається також «приватизаційна», пов’язана з тим, що Роман Зварич не захотів використати можливості свого міністерства, зокрема, підпорядкованого Мін’юсту Укрспец’юсту, для легалізації ініціатив уряду в сфері нерухомості.