Польща готова відмовитися від своїх зауважень щодо проекту конституції ЄС та піти на компроміс, заявив прем’єр-міністр Польщі Лєшек Міллер після зустрічі у Варшаві з німецьким канцлером Герхардом Шредером. Такі слова з вуст польського прем’єра нещодавно було важко собі уявити. У грудні 2003 року саме Польща та Іспанія блокували проект конституції, застопоривши процес європейських реформ. «Больовою точкою» проекту стали передбачені ним зміни щодо розподілу голосів у Раді міністрів ЄС пропорційно до кількості населення країн. Запропонований Францією та Німеччиною принцип, за яким країни з більшим населенням мають переваги при голосуванні, викликав бурю протесту з боку Польщі та Іспанії, які досі мали по 27 голосів — в порівнянні з набагато більшою за них Німеччиною, яка мала всього 29.
Нещодавня зміна влади в Іспанії поставила Польщу перед загрозою опинитися в ізоляції ще до того, як країна офіційно вступить до «євросім’ї». Адже новий прем’єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро вже пообіцяв переглянути позицію його попередників та стимулювати прийняття єдиної європейської конституції. Готовність до компромісу Варшави, яку звинувачували у «великодержавних закидах», оглядачі вже назвали політичною перемогою «старої» Європи. Ще одна причина польської «європереорієнтації», на думку експертів, — це не надто вдале просування польсько-американських відносин: труднощі в отриманні контрактів на відбудову Іраку та небажання Вашингтона лібералізувати візовий режим для поляків.
Новий європейський імпульс та готовність Варшави до компромісів обіцяють стимулювати роботу над загальноєвропейською конституцією. Спроба прийняти цей історичний для Євросоюзу документ може відбутися в Брюсселі вже на саміті ЄС, запланованому на червень.