Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Програма уряду: версiя-2004

11 березня, 2004 - 00:00

Учора уряд подав на розгляд до Верховної Ради України проект програми соціально-економічного розвитку країни на 2004 рік, яка має назву «Послідовність. Ефективність. Відповідальність». Відкриваючи розширене засідання Кабінету Міністрів, на якому за участю спікера парламенту та керівників фракцій і комітетів ВР обговорювали цю програму, прем’єр-міністр України В. Янукович заявив: «Ми маємо всі можливості покращити соціально-економічні показники в нинішньому році».

Зокрема, виконання програми діяльності уряду на 2004 рік дозволить досягти зростання ВВП цього року на 9,5% і реальної заробітної плати — більше ніж на 15%. Про це заявив перший віце-прем’єр, міністр фінансів Микола Азаров, представляючи програму уряду на засіданні. З його слів, програма ставить на меті втримати високі темпи зростання експорту в розмірі 10—12% та зростання інвестиційної складової імпорту, збільшення приросту прямих іноземних інвестицій до $1,3—1,5 млрд. М. Азаров наголосив, що вона також передбачає помірні темпи інфляції та стабільну гривню, повідомило агентство Інтерфакс-Україна.

У свою чергу міністр праці та соціальної політики Михайло Папієв детальніше зупинився на планах уряду стосовно підвищення заробітної плати. Зокрема, Кабмін, зі слів міністра, ставить завдання введення мінімальної зарплати у розмірі 237 грн. не з 1 листопада, як це передбачає закон про держбюджет на 2004 рік, а з 1 вересня цього року. Папієв наголосив, що основними показниками, закладеними до програми, є зростання реальної зарплати на 15% та збільшення в бюджетній сфері посадових окладів не менше ніж на 25%, а також впровадження єдиної тарифної сітки. Уряд, відзначив міністр, також планує погасити заборгованість із зарплати на діючих підприємствах у 2004 році.

Коментуючи запропоновану урядом програму, голова Національного банку України Сергій Тігіпко зазначив, що поки складно оцінити, наскільки реалістичним є прогноз Кабміну. «Я би сьогодні не говорив про весь рік, тому що — хочемо ми цього чи нi — бачимо, що таке економічне зростання залежить насамперед від експортерів і від ринків, і реакція нашої економіки залежатиме від того, якими будуть ці ринки залишатися», — пояснив голова Нацбанку.

Критичні зауваження на адресу програми Кабміну на 2004 рік висловив і голова парламенту Володимир Литвин. За його словами, проект програми діяльності уряду містить мало ефективних завдань і здебільшого констатує вже досягнуті цілі. Виступаючи на засіданні Кабміну, В. Литвин зазначив, що у програмі діяльності уряду необхідно посилити соціальну складову. «Потрібно забути про успіхи, хоч вони і є», — сказав спікер. Також він закликав навести порядок у роботі всіх гілок влади. Проте спікер вважає за необхідне підтримати програму дій уряду і дати йому можливість попрацювати ще рік, «щоб він не озирався на те, хто його завтра викликатиме, закликатиме до звіту і висловлюватиме недовіру». «Необхідно дати карт-бланш уряду», — наголосив В. Литвин.

Нагадаємо, що, затверджуючи урядову програму, парламент таким чином видає Кабінету своєрідну «індульгенцію» терміном на рік, протягом якого не має права ініціювати питання про його відставку. Перший карт-бланш команда Віктора Януковича отримала близько року тому. Незабаром уряд знову має складати тест на ефективність.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: