УЧОРА В.ЮЩЕНКО ЗУСТРІЧАВСЯ З НЕЩОДАВНО СТВОРЕНОЮ ДЕПУТАТСЬКОЮ ГРУПОЮ «СОЛІДАРНІСТЬ». ЗА СЛОВАМИ ПОМІЧНИКА КЕРІВНИКА ГРУПИ ЄВГЕНА КОСТЕНКА, ВОНА БУЛА ПРОВЕДЕНА ЗА ІНІЦІТИВОЮ ПРЕМ’ЄРА І ЇЇ НЕОБХІДНІСТЬ «ОЧЕВИДНА, ОСКІЛЬКИ «СОЛІДАРНІСТЬ МАЄ ДОСТАТНЬО ЖОРСТКУ ПОЗИЦІЮ ЩОДО ПРОГРАМИ УРЯДУ». ПІСЛЯ ЗУСТРІЧІ ЛІДЕР ГРУПИ ПЕТРО ПОРОШЕНКО ЗАЯВИВ «ДНЮ», ЩО ГРУПА НЕ СТАВИТЬ ПИТАННЯ ПРО ПЕРЕНЕСЕННЯ ДАТИ ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПРОГРАМИ КАБІНЕТУ: «ПЕРЕНЕСЕННЯ РОЗГЛЯДУ ПРОГРАМИ УРЯДУ НА 2-3 МІСЯЦІ БУЛО Б ЧИННИКОМ, ЩО МОЖЕ ДЕСТАБІЛІЗУВАТИ РОБОТУ ПАРЛАМЕНТУ». ВІН ТАКОЖ ЗАЯВИВ, ЩО ГРУПА «СЬОГОДНІ НЕ СТАВИТЬ УМОВ, ЩО ЯКІСЬ КАДРОВІ ПРИЗНАЧЕННЯ БУДУТЬ УМОВОЮ ПІДТРИМКИ УРЯДУ. КАДРОВІ ПРЕТЕНЗІЇ «СОЛІДАРНОСТІ» ПОВ’ЯЗАНІ НЕ ЗІ ЗМІНАМИ В СКЛАДІ УРЯДУ, А З КОРЕКЦІЄЮ ПОВЕДІНКИ ОКРЕМИХ ЧЛЕНІВ КАБМІНУ»
Затвердження урядової програми в парламенті, мабуть, є першим серйозним випробуванням на міцність для Віктора Ющенка. Під час формування Кабміну він отримав карт-бланш від Президента. Зараз ситуація дещо інша. З одного боку, Леонід Кучма заявив, що про відставку Ющенка не може бути й мови. З іншого, вказав уряду на необхідність тіснішої співпраці з ВР.
Очевидно, частина депутатів спробувала скористатися останньою заявою Президента для зміни складу уряду. В цьому контексті слова Ющенка: «Подавайте пропозиції, ми їх розглянемо» багато хто сприйняв як доказ того, що прем’єр виявився не готовим до більш ніж прохолодного прийому його програми в парламенті і готовий іти на поступки. Однак Віктор Ющенка спростував цю думку: «Я не відчуваю, що кадрові зміни уряду — це те питання, про яке сьогодні необхідно говорити». (До речі, вчора проти створення на нинішньому етапі коаліційного уряду висловився й спікер ВР. «Для того, щоб говорити про коаліційний уряд В.Ющенка, необхідно мати вакансії. А їх сьогодні немає, й тому говорити немає про що», — наголосив Іван Плющ).
Висловлювання віце-спікера ВР Віктора Медведчука про те, що уряд займається політичним шантажем, заявляючи про свою можливу відставку, пан Ющенко охарактеризував як «попереджувальні дії, які не додають конструктивізму в наших стосунках». Віктор Ющенко наголосив, що «ми так розуміємо свою функцію: якщо уряд працюватиме без програми, яку політично підтримує парламент, то це не можна назвати роботою». На думку прем’єра, «реалізацію курсу Президента можна забезпечити шляхом зладженої роботи двох крил: політичного й виконавчого. Ми не можемо летіти з одним крилом. Якщо в парламенті не буде сформовано політичну підтримку, то ми просто будемо нечесними в діалозі. Ми знаємо, що робити і як робити. Але має бути політична підтримка у ВР. Якщо ця підтримка буде, то ми готові на відповідну корекцію своєї діяльності. І якщо цієї підтримки немає, а ми удаватимемо, що вона є, то така логіка є для нас неприйнятною».
Схоже, що прем’єру залишилося протриматися зовсім трохи. В кулуарах ВР депутати висловлюють думку, що зрештою програму уряду буде затверджено таким саме чином, яким було затверджено прем’єром і самого Віктора Ющенка. Президент зустрінеться з більшістю і запитає: «Хто проти програми прем’єра-реформатора?» Цікаво буде почути хоч якусь відповідь.
На прохання кореспондента «Дня» сьогоднішню ситуацію з проходженням програми Кабміну в парламенті прокоментували депутати ВР. Володимир ФІЛЕНКО:
— Програма уряду непогана, але є прагнення групи фракцій, скажімо так, «пошарпати» прем’єра. Програму буде затверджено, але є спроба, що називається, «підвісити» уряд і тримати його в такому підвішеному стані. Ось суть того, що відбувається у ВР навколо цієї програми. Артур БІЛОУС:
— Неприйняття урядової програми лівими є зрозумілим. Вони послідовні в своїй антиринковій політиці. Неприйняття програми з боку окремих правих відбувається в прихованій формі методом зволікання: давайте відкладемо на місяць, нехай програму вивчать у комітетах тощо. З точки зору форми, все начебто правильно. Але насправді це викликане незадоволенням фракцій, керівників яких прийнято називати олігархами. По-перше, вони не отримали достатнього представництва в уряді. По- друге, об’єктивна економічна ситуація, вимоги МВФ призводять до того, що слабшає їхній контроль за фінансовими потоками, а, отже, слабшає і їхній вплив. Цими факторами й пояснюється їхнє незадоволення урядом. Як мінімум, вони хочуть пошарпати уряду нерви, як максимум — добитися кадрових змін у Кабміні, або, скажемо так, урядового сприяння своїм проектам. Саме цим пояснюється процес гальмування прийняття урядової програми, яка, на мій погляд, краща з усіх, які були в Україні. Ну, нарешті, є й такий чинник, як соціалістичний спосіб мислення більшості депутатів. Вони не розуміють, що Україна досі не проходила етап ліберальних реформ. Не розуміють, що ці реформи життєво необхідні для країни. Попередній уряд працював із ВР, використовуючи адміністративні й фінансові важелі впливу на окремі фракції й окремих депутатів. Наскільки я знаю, Віктор Ющенко торгів не вів і вважає, що він і в майбутньому не піде на такі торги з ВР. Програму уряду все одно приймуть (думаю, це буде в першій половині квітня) після деякої корекції, на яку Ющенко змушений буде піти.
Точку зору оглядача «Дня» Сергія УДОВИКА на урядову програму читайте на стор. "Подробиці"