Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прорахунок як підстава

7 квітня, 2010 - 00:00
МІЛЬЙОНИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ВВАЖАЮТЬ СТЕПАНА БАНДЕРУ НАЦІОНАЛЬНИМ ГЕРОЄМ, НЕЗАЛЕЖНО ВІД ЮРИДИЧНОЇ КАЗУЇСТИКИ АБО ПОЛІТИЧНОЇ КОН’ЮНКТУРИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Віктору Ющенку, перш ніж видавати Указ про присвоєння Героя України Степану Бандері, треба було прорахувати всі наслідки цього рішення — як міжнародні, так і внутрішньоукраїнські. В тому числі забезпечення юридичної чистоти указу, адже формально Степан Бандера не був громадянином України, він навіть не був громадянином Радянського Союзу.

Це дозволило противникам такого Указу мати певні аргументи. Як наслідок, Донецький окружний адмінсуд днями визнав протиправним указ екс-президента Віктора Ющенка. Підстава: Бандера не був громадянином України. «Степан Бандера не є суб’єктом присвоєння такої нагороди, оскільки не є громадянином України», — заявив позивач — адвокат Володимир Оленцевич. Рішення суду може бути оскаржене в Апеляційному суді Донецької області протягом 10 днів.

Речник екс-президента Віктора Ющенка Ірина Ванникова вже заявила, що рішення буде оскаржено: «Донецький окружний адміністративний суд ухвалив політичне рішення, яке має мало спільного з правом».

Окрім цього, можемо зустріти заклик на maidan.org.ua: «Об’єднуймося, щоб захистити від ворожих посягань славне ім’я Провідника ОУН». Інші українські ЗМІ — мовчать.

Натомість, російські телеканали у своїх інформаційних випусках досить широко сповіщають про рішення Донецького окружного адміністративного суду. Ще тиждень тому «Время» повідомило, що «на Украине начался суд по отмене указа о присвоении фашистскому пособнику Степану Бандере звания Героя Украины». Але пік усього — це виставка фотографій і документів «Польські жертви ОУН-УПА», яку організовує в Українському домі відомий своєю «любов’ю» до України нардеп Вадим Колесніченко.

Тобто стає зрозумілим одне — рішення Донецького суду аж ніяк не сприятиме припиненню протистояння між прихильниками і противниками присвоєння звання Героя Степану Бандері. Навпаки, воно лише викликає нові запитання, зокрема юридичного характеру. Чому саме Донецький суд? Чи мав він право приймати таке рішення?

— Рішення про присвоєння Героя Бандері повинен був розглядати Адміністративний суд м. Києва, а не Донецький окружний адмінсуд, оскільки в законі чітко визначено, що такі справи, де є відповідачем чи позивачем центральний орган виконавчої влади, має розглядатися за місцем знаходження відповідача, тобто в Києві, — говорить президент Українського юридичного товариства Олег Березюк. — Таким чином, перший антизаконний момент — рішення розглянуто неналежним судом. Другий момент. Якщо йти за такою аналогією, звання мінімум шістнадцяти Героїв України треба відміняти, тому що за їхнє життя, вони не були громадянами незалежної України. Донецький суд підійшов формально до цієї справи, тлумачення було однобоким, виходячи тільки з того, що звання Героя має бути присвоєне лише громадянину України. Насправді ж, тут не все так просто, можливо, в подальшому це питання треба буде ставити навіть перед Конституційним судом, хоча, я думаю, що Апеляційного суду буде достатньо для скасування цього рішення. І воно буде скасоване. Таким чином, ми можемо говорити, що рішення Донецького суду було політичним, а не юридичним.

Свого колегу підтримує Ігор Коліушко, голова Центру політико-правових реформ: «Виходячи з тієї інформації, якою я володію, мені не зрозуміло, як Донецький суд прийняв цю справу до свого провадження. Чиє право порушене? Чому взагалі рішення приймав Донецький адмінсуд? Територіальна підсудність мала б бути виключно Київського окружного суду. Мені видається, що прийняття до розгляду цього позову не відповідає Кодексу адміністративного судочинства, а рішення носить політичний характер. Воно має бути оскаржене в Апеляційному суді, тільки після його розгляду рішення набуває законної сили, виконувати яке має Президент. Мені здається, Апеляційний суд має скасувати рішення Донецького суду».

Газета «День» вже неодноразово писала про причини неоднозначної реакції українського суспільства, міжнародної спільноти, на присвоєння звання Героя Бандері («Час збирати каміння» («День» №11 від 26 січня 2010 року), «Бандера малороса» («День» №11 від 26 січня 2010 року), «Повернення людям почуття історичної справедливості є цінністю саме по собі» («День» №13 від 28 січня 2010 року)...), зокрема і про недостатню поінформованість людей щодо життя і діяльність лідера українських націоналістів.

Чи покращив цей Указ наші стосунки з сусідами? Ні. Як відомо, Європарламент за ініціативою Польщі пояснює нам про відхід від європейських цінностей, але це ж не так. Бандера воював за незалежність України. Та, зрештою, чи має право Європа втручатися у внутрішні українські питання?

А для Росії цей Указ взагалі на руку. Вона отримали можливість за рахунок своїх політичних, економічних та інформаційних важелів в країнах ЄС, створювати негативний образ України в очах Європи. Росія використовує цей Указ проти нас, а рішення Донецького суду лише додає їй бали у цій боротьбі за історичну пам’ять.

Зрештою, всі ці питання повинна розв’язувати вже новообрана влада на чолі з Віктором Януковичем, який натомість вже встиг заявити в Москві про намір переглянути Указ по Бандері. Та і рішення суду в рідному для Президента Донецьку, аж ніяк не сприятиме єдності України.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: