Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прощавай, Чорнобиль?

Iз закриттям ЧАЕС Захід буде спати спокійніше, але в Україні кількість проблем не поменшає
5 грудня, 2000 - 00:00

Користувачі мережі Інтернет зможуть стежити за слуханнями в режимі «реального відео» на офіційній web-сторінці Верховної Ради України www.rada.kiev.ua. Подібна трансляція з сесійного залу українського парламенту вестиметься вперше в історії Верховної Ради України. За сприяння Київської міськадміністрації, фірми Eurovision і Національної телекомпанії України хід слухань також планується транслювати на широкоформатному відеотабло на майдані Незалежності. Репортаж про слухання буде вестися журналістами більш ніж 100 вітчизняних і зарубіжних ЗМІ.

У парламентських слуханнях про закриття Чорнобильської АЕС візьмуть участь більше 40 представників іноземних держав і міжнародних структур, делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи і Європейської Комісії, інші високопоставлені закордонні представники, зокрема, прем’єри Росії і Білорусі. Вчора учасники слухань відвідали Чорнобиль, Славутич і Прип’ять. Делегація побувала також на об’єкті «Укриття» (саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком), поклала квіти до могил загиблих на території АЕС та пожежникiв Чорнобиля.

Однією з найбільших проблем, з якими Україна зіткнеться після закриття ЧАЕС, буде брак енергетичних потужностей. Як зазначалося вчора на прес-конференції ПЗУ, за 15 років після Чорнобиля в Україні практично не було введено в експлуатацію жодної компенсуючої потужності. За цей же період, передає Євген ТУР, працюючі станції виробили свій ресурс на 70-80%. І зрозуміло, що офіційний Київ передусім хотів би активізувати участь Заходу в добудуванні блоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС. Однак при цьому уряд не має права забувати і про те, що на станції, яка закривається, працюють живі люди, в яких є сім’ї, діти, яким потрібна робота і зарплата.

Як повідомив в понеділок на зустрічі з делегацією українських парламентарів і зарубіжних гостей заступник генерального директора Чорнобильської АЕС з кадрових питань Володимир Комаров, уже зараз працівники ЧАЕС мають пропозиції про переїзд до Росії, Ірану і Китаю. На його думку, в разі закриття станції найбільш висококваліфіковані фахівці можуть залишити Україну і переїхати на атомні об’єкти інших країн.

В.Комаров вважає: у зв’язку з тим, що підготовка дипломованого фахівця для повноцінної роботи на атомній станції коштує АЕС $50-340 тис., необхідно зберегти технічний персонал станції, однак в бюджеті на 2001 рік не передбачено фінансування соціального захисту персоналу станції в розмірі 30,366 млн. грн., утримання інфраструктури Славутича — 19,963 млн. грн., будівництво об’єктів в Славутичі — 40,457 млн. грн.

За словами мера міста Володимира Удовиченка, кількість безробітних в 2001 році тут становитиме 2914 чоловік, 21% населення буде без роботи. Тим часом на сьогодні станція продовжує працювати. У цей же день потужність третього енергоблока Чорнобильської АЕС (РМБК-1000) підвищена до номінальної.

В суботу заступник голови Верховної Ради Степан Гавриш сказав на прес-конференції: «Приймаючи рішення про закриття Чорнобильської АЕС, Україна виходила з того, що без фінансової допомоги міжнародної спільноти закрити станцію буде надзвичайно складно». Він підкреслив, що питання закриття Чорнобильської АЕС «є темою не однієї України — ця тема планетарного характеру». С.Гавриш піддав критиці заяву деяких політиків про можливість добудування атомних блоків для заміщення потужностей ЧАЕС без допомоги світової спільноти, назвавши їх «надзвичайно оптимістичними». Без виділення міжнародної фінансової допомоги, підкреслив С.Гавриш, також «сьогодні складно говорити про побудування нового саркофага», а тому ця тема залишається відкритою. С.Гавриш підкреслив небезпеку і непередбачуваність фізичних процесів, що відбуваються всередині реактора. Зокрема, даючи оцінку наслідкам закриття ЧАЕС, світова спільнота, на його думку, повинна також звертати увагу і на цей чинник. Про потенційну небезпеку ЧАЕС свідчить недавнє викидання частини одного з тепловиділяючих елементів (ТВЕЛ) на дах 4-го енергоблока ЧАЕС.

Кажучи про майбутні парламентські слухання, С.Гавриш підкреслив, що їх завданням, зокрема, є доведення до світової спільноти тези про те, що ЧАЕС «не буде закрита одним поворотом ключа».

Він зазначив, що фінансування атомної станції є не тільки проблемою відшкодування енергетичних потужностей станції, але і забезпечення протягом найближчих трьох років фізико-технічних робіт пов’язаних з третім енергоблоком, а також ще 15 років на остаточне завершення демонтажу Чорнобильського атомного майданчика. Повний комплекс заходів щодо закриття Чорнобильської АЕС, за попередніми оцінками, сказав віце-спікер парламенту, коштує від $3 до $5 млрд. Він висловив припущення, що протягом дискусій на парламентських слуханнях 5 грудня «найбільш гостро стоятиме тема соціальних наслідків закриття ЧАЕС», проблеми працевлаштування і соціального забезпечення персоналу станції, боргу з зарплати і інших виплат працівникам станції, а також вимоги профспілки працівників ЧАЕС стосовно закупівлі квартир, зокрема, в Росії працівникам АЕС, які будуть працевлаштовуватися на атомних станціях цієї країни.

За словами С.Гавриша, на розв’язання проблеми розвитку міста енергетиків Славутича і селища Лісове буде потрібно не менше ніж $1 млрд. Разом з тим він вказав, що від країн «Великої сімки» на соціальну допомогу працівникам станції виділено $200 млн.

С.Гавриш повідомив, що на соціальний захист працівників станції і інфраструктури в найближчі 15 років буде потрібно не менше ніж $1,5 млрд. Він також назвав «досить оптимістичним» шанси отримати допомогу, в тому числі, і від міжнародної спільноти.

Продовження теми на стор. "ПОДРОБИЦІ"

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: