Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Птахів — під контроль

Ветеринари наполягають на щепленні свійської птиці проти пташиного грипу
28 лютого, 2008 - 00:00

Спалахи пташиного грипу в Криму на початку 2008 року занепокоїли багатьох людей («День» повідомляв про зараження птиці на приватному підприємстві с. Рівне у січні та про зараження перелітних птахів у Севастополі у лютому). Як стверджують медики, вірус пташиного грипу небезпечний не тільки для пернатих, а й для людей: внаслідок його мутацій в організмі, людина може померти. Оскільки основним переносником вірусу вважають диких птахів, які незабаром почнуть масово повертатися в Україну з теплих країв, експерти наголошують, що протягом цього часу треба посилити контроль за утриманням свійської птиці. Адже найчастіше вони заражаються вірусом пташиного грипу внаслідок контактів із перелітними птахами.

— У першу чергу треба проводити санітарну обробку та дезинфекцію у приміщеннях, де утримується свійська птиця, — зазначив заступник голови Державного комітету ветеринарної медицини Олександр Вержиховський. — На підприємствах треба подбати про те, щоб птахи різних вікових та видових груп не контактували між собою. Також треба слідкувати за тим, щоб ємності для приготування та зберігання кормів не були доступними для гризунів та диких птахів, та не використовувати воду з відкритих водойм без її спеціальної обробки. Якщо є підозри, що птахи хворі, треба неодмінно звернутися до ветеринара. До речі, перші ознаки пташиного грипу — птахи сліпнуть, ходять надуті, у багатьох голови схилені набік.

Окрім порад для утримувачів птиці, фахівці рекомендують бути обережними й споживачам пташиного м’яса та яєць. Оскільки вірус пташиного грипу гине при температурі 100 градусів, експерти радять варити м’ясо щонайменше 30 хвилин, а яйця — мінімум — 10 хвилин. У період міграції птахів не треба купувати м’яса та яєць на стихійних ринках. Щоб зайвий раз перестрахуватися, перед приготуванням їжі з яєць треба ретельно їх помити з милом.

Наразі фахівці активно обговорюють ще й проблему вакцинації свійської птиці. За словами голови Державного комітету ветеринарної медицини Григорія Іванова, в Україні існує дві вакцини проти пташиного грипу, які можна використовувати як засоби імунопрофілактики. Зважаючи на те, що свійській птиці роблять щеплення проти багатьох хвороб, а вакцина проти хвороби Ньюкасла частково є профілактикою проти пташиного грипу, перед експертами постає дилема — чи варто робити ще одну, додаткову, вакцинацію? Розмірковувати над цим можна довго, але основне, як зазначив пан Іванов, уникнути нових спалахів грипу в Україні.

— Під час спалахів пташиного грипу в Криму, нам вдалося уникнути розповсюдження вірусу на сусідні населені пункти, — продовжив пан Іванов. — Тоді було ліквідовано 25 тисяч голів птиці, але найважливіше те, що внаслідок цього не постраждала жодна людина. Ситуація в Криму змусила нас ретельно перевірити інші птахофабрики у всіх регіонах України. Як свідчить перевірка, найчастіше власники птахофабрик не обладнують санітарно-пропускні пункти належним чином, а птахи утримуються в умовах, коли до них є вільний доступ диких птахів.

Щоб перевірка не пройшла даремно, санітарні інспектори оштрафували порушників. Перевірити приватні подвір’я значно складніше, тож вони сподіваються на самосвідомість людей.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: