Двохсотголове плем’я африканських пташок, які проживають у ясногородському розпліднику, поки що безтурботно поїдає корми, що завозяться із Бельгії і Португалії, (на добу страусу необхідно 1,5 кілограма їжі і 40 літрів води), несе кілограмові яйця (рекорд ферми — яйце вагою в 1,8 кг) і розважає заїжджих відвідувачів: про можливі прибутки розплідника поки говорять у майбутньому часі, оскільки страусярство — справа клопітка. Проте, дуже перспективна: нехай пробачать любителі живої природи такий прагматичний підхід, однак «корисність» птаха визначається його «безвідходністю». У виробництво годиться все: страусяча шкіра цінується на рівні крокодилячої, а середня вартість метра становить, нi багато нi мало, 250 у.о. З кігтів страуса отримують порошок, вживаний для огранювання алмазів. Для чого використовується пір’я, мабуть, пояснювати не треба, відзначимо лише, що знамениті бразильські карнавали «потребують» близько 20 тонн страусячого пір’я. З м’ясом птаха, яке вважається дієтичним, також усе зрозуміло, а обходиться гастрономічна екзотика, за деякими даними, у 150 гривень за кілограм. Високо цінуються і яйця, які, до речі, можна покуштувати і придбати прямо на фермі — яєчнею за 120 гривень можна порадувати цілу сім’ю: яйце за вагою прирівнюється до тридцяти курячих. До речі, варити яйце не рекомендується — процедура займе дві години. Вії страуса використовуються для пензликів, а рогівки очей і сухожилля придатні для пересадки людині.
Однак, у процесі прогулянки по розпліднику думати про пензлики або цінність шкіри хочеться менше за все: ясногородські страуси дуже контактні і допитливі, страусята у місцевому «дитячому садочку» стають у чергу, щоб поспілкуватися з відвідувачами, а красу величезних страусячих очей перевершує хіба що виразність очей звичних нам корів. До речі, судячи з усього, про своє головне достоїнство знають і самі птахи: перше, що потрібно зробити, якщо незадоволений чим-небудь страус збирається брикнути — підняти руку на рівень його очей. Оскільки страус їх береже, він тут же заспокоюється. Ще б не берегти — бачить «звір» як мінімум на кілометр уперед. І, до речі, у разі небезпеки розвиває швидкість до 70 кілометрів на годину, а із «жвавістю» у 50 кілометрів може бігти без зупинки близько півгодини — на коні птаха не наздогнати.
Повноцінна страусяча сім’я — це три-чотири «дружини» у одного самця, одна з яких, звичайно, головна. Чим на повну і користується: оскільки обігріти всі відкладені яйця неможливо, глава «гарему» наводить «порядок», викидаючи частину яєць із гнізда — зрозуміло, не свої. До речі, батько сімейства всі 42 доби інкубаційного періоду бере активну участь у висиджуванні потомства, змінюючи на посту «дружину» ночами. Звичайно, в Ясногородці «дитячі питання» вирішує за страусів інкубатор; працівники розплідника, правда, зазначають, що відібрати яйця у батьків буває проблематично.
Акліматизувався на наших просторах птах без проблем. Хіба що дорослим для відпочинку потрібна температура повітря не нижче нуля, а страусятам — не нижче плюс п’ятнадцяти. До речі, вартість страусятка віком до одного місяця складає близько 100 у.о. Птах трохи старший, коли вже можна давати гарантію того, що він виживе, коштує $250 і вище.
По сусідству з пернатими власники ферми тримають і невеликий зоопарк. У даний момент у «колекції» — гуси, качки, фазани, кози, олені. Незабаром її обіцяють розширити: планується завезення ще одних «екзотів» — лам.
P.S. Автор висловлює подяку Київському історико-краєзнавчому об’єднанню «КЛІО» за допомогу в підготовці матеріалу.