«Ми вже чотири доби напружено працюємо, осередки інфекції локалізовані, поширення пташиного грипу зупинене, людям інфекція не загрожує», — сказав глава кримського уряду Анатолій Бурдюгов на вчорашній ранковій нараді керівників усіх регіонів у Сімферополі. У ній брали участь заступник голови Верховної Ради автономії Василь Кисельов, міністр із надзвичайних ситуацій України Віктор Балога, голова Департаменту ветеринарної медицини України Петро Вербицький, головний санітарний лікар Криму Марія Кров'якова, керівники та фахівці всіх міст і районів півострова. Рішення фахівців було однозначним: інфекція зупинена і людям не загрожує. Було вирішено просити Президента України Віктора Ющенка відмінити перший пункт свого указу про введення на півострові надзвичайного стану. Встановлено, що до цього часу в заражених районах Криму загалом загинули приблизно три тисячі курей, качок і гусей. У селах кримського Присивашшя організовані місця збору, вивозу й утилізації тушок мертвої птиці. У п'яти селах трьох районів Криму зараз працюють близько 500 співробітників МНС, ветлікарі, працівники міліції, співробітники СЕС, задіяні понад 60 одиниць техніки. Рада Міністрів АР Криму розробила механізм, що дозволяє компенсувати власникам птиці витрати в разі її знищення.
«День» уже писав про те, що з початком міграції диких перелітних птахів у районах Присивашшя теоретично могла виникнути загроза зараження домашньої птиці, що перебуває на вільному утриманні, від хворих перелітних птахів, яких через цей район восени перелітають кілька мільйонів. З'ясувалося, що в останніх числах листопада, — як повідомляє прес-служба ГУ МНС України в Криму, — попри вжиті заходи з профілактики пташиного грипу та роз'яснювальну роботу з населенням, у північних районах Криму почали фіксуватися випадки загибелі птиці, у зв'язку з чим управління ветеринарної медицини, проводячи дослідження, поставило первинний діагноз «пастериліоз». Зразки крові птиці були відправлені в Центральну державну лабораторію ветеринарної медицини (м. Київ). Увечері 2 грудня 2005 року були отримані дані про те, що захворювання заздалегідь класифікується як вiрус пташинного грипу Н5. На сьогодні вилучено та знищено понад три тисячі голів у селах Некрасовка (Совєтський район), Заповітленінське та Пушкіне (Джанкойський район), Омелянівка та Ізобільне (Нижньогірський район). У цих селах спеціальні бригади МНС і санітарної служби почали проводити санобробки й дворові обходи. Тут оголосили карантин.
У карантинній зоні постійно проводять спостереження за домашньою птицею та дикими птахами з відбором матеріалів для проведення лабораторного аналізу. У Криму тимчасово заборонена торгівля домашньою птицею, заборонений вільний вигул домашньої птиці, мертву птицю знищують шляхом спалення під контролем фахівців ветмедицини.
Виявляється, що появу пташиного грипу в Криму просто проґавили, а люди не захворіли завдяки щасливому випадку, адже тип вірусу в Криму виявився незаразливим для людини. З усього очевидно, що все населення північного Криму добряче ризикувало. Так, місцеві жителі стверджують, що коли почався падіж домашньої птиці, ветеринари переконували селян, що причина загибелі — отруєння отрутохімікатами. Як розповіли журналістам жителі одного з сіл, ще в жовтні на одному з подвір'їв здохли півень і курка. Господарі віднесли трупи ветеринарам й отримали відповідь: півень помер унаслідок падіння з сідала, а курка — від ожиріння. Коли ж падіж птиці продовжився, фахівці запевнили селян, що в організмах мертвих пернатих виявлена висока концентрація шкідливих хімічних речовин. У цей же час до села негласно завезли вакцину проти людського грипу. Утім, й учора ще на нараді у Верховній Раді заступник спікера Василь Кисельов дорікав журналістам за те, що вони здійняли «зайвий галас», і це нібито шкодить економіці Криму та може стати на заваді майбутньому курортному сезону.
Очевидно, що зі сторони як місцевої, так і республіканської влади Криму, особливо ветеринарної та санітарних служб, була спроба приховати появу на півострові небезпечної хвороби птиці, і пощастило тільки тому, що не заразилися люди. Тим часом замовчування посилило трагедію. Смертність птиці продовжувала зростати, і місцеві жителі були вимушені позбуватися трупів самотужки. Хтось закопував дохлих курей у себе на подвір’ї, а хтось виносив мішки з тушками за околицю. У результаті на околицях уражених епідемією сіл з’явилися несанкціоновані звалища, на яких знайшли собі їжу ворони, бродячі собаки та коти. Мало того, деякі селяни викидали тушки в канал, що впадає в озеро Сиваш. Куди вірус встиг поширитися з таких місць, ніхто не знає. Тому органам влади Криму, санітарній і ветеринарній службам не вдасться зняти з себе відповідальність за спробу приховання перших випадків падежу, вважають кримчани. Як сказав Анатолій Бурдюгов, провина за поширення епідемії грипу серед домашньої птиці лежить на головах районів, які не вживали заходів. «Учорашній день показав, що навіть після зустрічі з керівниками районів приїжджаєш в осередок ураження, а вулицями походжає птиця, цілковита безтурботність. Це недопустиме», — наголосив прем’єр.
У зв’язку з епідемією пташиного грипу прокуратура Криму також активізувала нагляд за дотриманням санітарно-епідемічного стану населених пунктів. Як повідомили «Дню» в прокуратурі Криму, згідно з розпорядженням прокурора республіки, на період дії карантинних обмежень вжито низку заходів для боротьби як з епізоотією, так і для запобігання порушенням прав громадян під час проведення вказаних заходів. Прокурори міст і районів посилили нагляд за дотриманням органами ветеринарної медицини, санітарно-епідеміологічної служби, територіальними підрозділами МНС і МВС, органами місцевого влади, управління та місцевого самоврядування вимог Законів України «Про ветеринарну медицину», «Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення». У прокуратурі АРК, міських і районних прокуратурах організований прийом громадян у вечірні години у вихідні та робочі дні. Прокуратура Криму пояснила, що статтею 107 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення правил із карантину.
3 грудня відбулося засідання Кабінету Міністрів України, на якому обговорювали заходи з боротьби з пташиним грипом. Посилений контроль за роботою спеціалізованих птахогосподарств (у закритому режимі) та за ізольованим утриманням домашньої птиці в особистих підсобних господарствах. Безпосередньо на місці під особистим контролем міністра МНС України Віктора Балоги в цілодобовому режимі працює урядовий штаб із ліквідації надзвичайної ситуації. На засіданні комісії прийняли постанову, згідно з якою введені карантинні обмеження на населені пункти: село Некрасовка Совєтського району, село Ізобільне та село Омелянівка Нижньогірського району, село Пушкіне та село Заповіт-Ленінське Джанкойського району. Встановлена трикілометрова захисна зона та зона спостереження завширшки 10 кілометрів навколо осередків інфекції. На автошляхах виставлені карантинні ветеринарно-санітарні пости. Заборонений вивіз живої птиці, товарних і інкубаційних яєць, продуктів птахівництва з карантинних зон в інші птахогосподарства та реалізація їх на ринках. Організоване проведення дезінфекції в індивідуальних господарствах, де виявлене захворювання, а також транспорту, що побував у зонах зараження.
Під медичним наглядом перебуває 901 мешканець будинків, де зафіксована загибель птиці. Розпочата вакцинація населення вакциною «Гріпол». Насамперед проводять вакцинацію жителів у селі Некрасовка, де почалося масове захворювання та загибель птиці, і де на сьогодні найбільше людей, які могли перебувати в безпосередньому контакті з хворою птицею. 5-12 грудня проводитимуть 100-відсоткову вакцинацію жителів усіх п’яти потерпілих сіл. Згодом МОЗ проведе імунопрофілактику населення сіл, які територіально прилягають до потерпілих населених пунктів.
Тимчасово заборонена реалізація птиці та птахопродуктів на території всього Криму. Господарям рекомендовано не випускати здорових птахів із території подвір’їв. 4 грудня з Запоріжжя в карантинну зону доставлено три тонни напалму для організації могильників зі спалення зараженої птиці.
Спеціальні комісії, створені згідно з рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Раді міністрів АР Крим, проводять дворові обходи вищезгаданих сіл із метою придбання за готівку домашньої птиці для подальшого знищення. Ситуація в карантинній зоні перебуває під контролем, населення з розумінням ставиться до дій влади та міліції.
Як сказала головний санітарний лікар Криму Марія Кровякова, за останні дні в кримському Присивашші не зареєстровано жодного падежу птиці, що є результатом цілковитої локалізації осередків інфекції. Заступник голови Верховної Ради Криму Василь Кисельов наголосив, що картина ситуації свідчить про те, що захворювання було викликане не умисним занесенням вірусу, як стверджують деякі ЗМІ, а стихійними контактами перелітних птахів із домашніми качками на кримських ставках. Віктор Балога й Анатолій Бурдюгов наголосили на відповідальності місцевих органів влади за надійну локалізацію інфекції, адже, за їхніми словами, якщо Криму вдасться впоратися з ситуацією за кілька тижнів, це зніме загрозу як для економіки сільського господарства Криму, так і курорту, оскільки від успіху в ліквідації захворювання залежить доля майбутнього курортного сезону.
Президент Віктор Ющенко збирається звільнити головного ветеринарного лікаря України Петра Вербицького. Про це Президент заявив у понеділок у ході відвідин села Некрасовка Совєтського району, повідомляє Інтерфакс-Україна. Причина звільнення — неготовність ветслужби до проблеми пташиного грипу. Крім того, Президент звернеться до влади автономії, щоб ті розглянули питання про відповідність своїм службовим обов’язкам керівництва ветеринарної служби Криму.
ДО РЕЧІ
Орнітологи попереджують, що пташиний грип може з’явитися і в інших регіонах України. Джерело те ж — дикі птахи. «Через нашу країну проходять міграційні шляхи диких птахів, у тому числі з тієї ж Росії, де виявлено вірус, — розповіла «Дню» співробітник із зв’язків з громадськістю Українського товариства охорони птахів Людмила Яськевич. — Найбільша небезпека загрожує південним регіонам, оскільки туди птахи прилітають на зимівлю». Панікувати не варто — досить обмежити контакти своїх курей і гусей з дикими родичами. «У поширенні грипу винні ветеринарні служби, які не пояснили населенню, що не можна випасати домашнього птаха разом з диким, — говорить Л. Яськевич. — Птахофабрики у нас закриті, а домашні птахи виходять на ставок разом з дикими. Як тут можна не заразитися?». Товариство охорони птахів побоюється агресії населення по відношенню до диких птахів, і черговий раз попереджає, що від мертвих птахів інфекція розповсюдиться іще швидше.