Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

П’ятдесят гривень за ніч

Власники «радянських» вкладів проходять справжнє випробування
22 квітня, 2002 - 00:00

Нагадаємо, що згідно з постановою Кабміну від 5 квітня «Про виплату 2002 року грошових вкладів громадян України, зроблених до 2 січня 1992 року в установи Ощадбанку СРСР, який діяв на території України», перший «транш» із запланованих до виплати 500 млн. буде розподілено таким чином — по 50 грн. з 43,5 млн. грн. отримають вкладники. Таку суму, як розповіла «Дневі» провідний економіст, відділення № 8069 Ощадбанку, що у Святошинському районi столицi, Світлана Мелешко, буде виплачено всім вкладникам, незалежно від віку і суми, що лежала на рахунку (за винятком тих, у кого вона була меншою за 50 карбованців). Для того щоб отримати компенсацію, продовжила вона, необхідно пред’явити паспорт і стару ощадну книжку, на основі якої виписується нова — компенсаційна, де буде вказано проіндексований залишок (сума множиться на 1,05 грн.) за станом на 1 січня 1992 року. Після чого в усіх вкладників банку, незалежно від віку, списується 50 грн. За словами С. Мелешко, навіть якщо вклад знаходиться в іншому місті, вкладник звертається в будь- яке відділення Ощадбанку із заявою про переведення вкладу, після чого повторюється попередня процедура й протягом двох тижнів виплачується компенсація. Окрім того, 6,5 млн. гривень плануєтся виплатити спадкоємцям вкладників, якi померли в 1997—2001 роках. Таким, згідно з Законом «Про державні гарантії компенсації заощаджень громадян України» відповідно до проіндексованого вкладу буде виплачено державну допомогу на похорон у розмірі 150 грн. У цьому випадкові, окрім вказаних документів, одержувач повинен пред’явити посвідчення про смерть і документ про успадкування.

Однак все добре і гладко виходить лише теоретично. Так, люди, які стояли вчора в черзі для отримання компенсації в уже згаданому відділенні Ощадбанку, розповіли кореспондентові «Дня» про те, що для того, щоб отримати хоч би частину своїх грошей (переважно мізерну — на книжках у більшості з них лежало близько тисячі карбованців), займають чергу з двох годин ночі (а то і з вечора), дехто ж приходить сюди вже не один день. Пересвідчиться в цьому можна було легко, поглянувши на останній номер у списку «черговості» одержувачів — на 13.00 вчорашнього дня там «красувалася» цифра 153. І, за їхнiми словами, такий список складається щодня, а ті хто не встиг отримати гроші сьогодні, завтра змушені будуть повторно реєструватися в черзі.

За словами ж С. Мелешко, в центральному, а відповідно й найбільшому районному відділенні, є можливість виплачувати лише 80—100 компенсацій на день. І це при тому, говорить заступник керуючого філією Світлана Кобзарук, що з відпусток і відгулів відкликано всіх контролерів і всі вони працюють на компенсаційних виплатах. «Ми не готові до такого напливу людей, адже для такого обсягу вкладників 50 млн. на всю Україну — це мізер, і всі хочуть отримати гроші якнайшвидше, тому що не впевнені, що зможуть це зробити в наступному місяці». Окрім того, за її словами, зараз у основному отримують пенсіонери, яким часто важко писати, і треба все показати і розказати, що, враховуючи трудомісткість самої операції, також дуже сповільнює процес виплат. За словами С. Кобзарук, навіть якщо все відділення працюватиме контролерами, грошей, виділених у цьому місяці, на всіх не вистачить. Окрім того, зі слів працівників банку, виплати компенсацій призведуть до того, що Ощадбанк втратить досить велику частину своїх клієнтів, які через те, що всі сили кинуто на виплати, не можуть ні сплатити комунальні послуги, ні провести валютні операції, тощо. У результаті, говорить С. Мелешко, клієнти перейдуть в інші банки, де немає виплат і, відповідно, черг. За її словами, щомісяця банк зможе закривати комунальні платежі й інші виплати з великим запізненням. «Ситуація в якійсь мірі тупикова», — говорить С. Кобзарук. І єдиним виходом, за її словами, могло б стати відкриття окремого вікна, що займається лише виплатами компенсацій. Однак, очевидно, що таке розв’язання проблеми навряд чи задовольнить громадян, що втратили віру в завтрашній день і бажають якомога швидше отримати від держави хоч би мізерну компенсацію за «згорілі» вклади. Тим часом, зі слів глави прес-служби Ощадбанку Юрія Килимника, в деяких відділеннях банку ті, хто бажає швидше отримати гроші, навіть зламали стійки.

Михайло ЗУБАР, «День»
Газета: