Ринковий статус, конкретні перспективи відносин з ЄС після розширення, підтримка у вступі до СОТ — головні пункти українського порядку денного, з яким приїхав до Берліна Президент України Леонід Кучма. З німецького боку, як можна зрозуміти із заяв канцлера Герхарда Шредера, предметом особливого інтересу були майбутні президентські вибори і політична реформа в Українi.
Організований напередодні «шпигунський скандал» створив не надто сприятливе інформаційне тло для п’ятих українсько-німецьких консультацій на вищому рівні. Президент двічі висловився щодо звинувачень екс-офіцера безпеки українського посольства у Німеччині Валерія Кравченка. Спочатку Леонід Кучма назвав заяви розвідника «абсурдними». Згодом він додав: «Навіщо Україні займатися цим у Німеччині, якщо приїжджають опозиціонери, роблять заяви і їх можна прочитати в пресі». Він також назвав частими випадки, подібні демаршам представників спецслужб України майора Миколи Мельниченка і Валерія Кравченка: «У радянські часи сотні працівників, особливо КДБ, залишали кордони своєї країни». «Однак ви знаєте, що сьогодні в Україні відбувається процес деКДБізації. Ми хочемо відкинути рудимент Радянського Союзу, коли скрізь було око КДБ», — сказав український П резидент. Тим часом вчора пролунало в е фірі «Німецької хвилі» нове інтерв’ю Валерія Кравче нка, де він спростував меркантильне підгрунтя своїх заяв. Щоправда, у цій частині його слова звучали не дуже переконливо. Незрозуміло, наприклад, чому генерал вирішив виступити із заявою лише тоді, коли було підписано документи про його повернення до Києва?..
«Ми підкреслили, що зацікавлені в стабільній демократичній Україні, яка має правову державу. Леонід Кучма дуже активно роз’яснив зміст змін до Конституції», — сказав Шредер. За словами канцлера, вибір тієї чи іншої форми правління — право України. «Ми з задоволенням сприйняли те, що Президент Кучма під час нинішніх виборів не висуватиме свою кандидатуру на пост президента, і це був результат нашої дискусії», — повідомив Шредер. «Я не цар, як це було в Російській імперії, і не передаю своїх повноважень комусь. Будуть вибори — нехай змагаються всі, хто хоче взяти участь у цих виборах. Кому народ надасть найбільшу підтримку, той і буде президентом», — сказав у свою чергу Леонід Кучма, відповідаючи на запитання, чи бачить він прем’єр-міністра Віктора Януковича єдиним кандидатом від центристських сил на виборах-2004.
Герхард Шредер пообіцяв, що Берлін сприятиме Україні в отриманні нею статусу країни з ринковою економікою. «Німеччина сприятиме, аби Україна, щойно будуть створені відповідні умови, отримала статус країни з ринковою економікою», — заявив канцлер пiсля завершення 5-х українсько-німецьких консультацій. Президент Леонід Кучма у свою чергу подякував німецькому главi уряду за підтримку євроінтеграційних устремлінь України, а також за сприяння в набутті нею статусу країни з ринковою економікою і вступ до Світової організації торгівлі. За словами українського Президента, отримання такого статусу і вступ до СОТ «вирішить чимало проблем, які стоять перед Україною у зв’язку з розширенням ЄС». Між тим канцлер заявив, що товарообіг між Україною і Європейським Союзом не буде обмеженим після розширення ЄС. «Європейські ринки не закриваються, ЄС має вільні ринки», — наголосив він, додавши, що нові країни після вступу до Євросоюзу будуть зацікавлені в імпорті товарів із України. У свою чергу Леонід Кучма відзначив високий рівень п’ятих консультацій між Україною та Німеччиною: «Нас не могло не порадувати, що на сьогодні практично з жодної проблеми немає якихось суперечностей». Учора стало, до речі, відомо про підписання міжурядової українсько-німецької угоди про фінансове співробітництво. Берлін має виділити 14 млн. євро на фінансування проектів, які стосуються розвитку сільськогосподарських підприємств, кредитування в сільській місцевості, а також підтримки ефективного використання енергії малими і середніми підприємствами. Не обійшлося під час зустрічі Шредера і Кучми без акту доброї волі. Президент України передав канцлерові два альбоми гравюр (на фото), які були вивезені з Німеччини (з Дрезденської картинної галереї) під час Другої світової війни. Канцлер за цей, за його словами, «чудовий жест» висловив вдячність Україні.