Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рада Європи востаннє попереджає Україну

21 січня, 1999 - 00:00

Про те, що Україна не виконує зобов’язання скасувати смертну кару, йдеться від самого її вступу до РЄ. До цього додалися сумніви моніторингового комітету РЄ щодо демократичності переслідувань в Україні опозиційної преси, а також проблеми з міським самоврядуванням та адміністративною реформою. При цьому про виключення України з РЄ, і навіть про тимчасове призупинення повноважень її делегації на черговій сесії Ради Європи ще мова не заходила. Йдеться про те, що у червні Україна має довести, що вона виправила ситуацію.

Тоді справді буде важко, не приховують ні українські дипломати, ні голова підкомітету ПАРЄ з демографії Іван Чиж. В інтерв’ю Інтерфаксу він заявив, що взагалі сказати щось українській делегації буде важко, і владі потрібно ще багато над чим попрацювати. Особисто Чиж збирається в квітні доповідати Раді Європи про стан свободи преси в Україні. Але, вважає Чиж, уже й зроблено чимало.

Проект доповіді та резолюції ПАРЄ про виконання Україною зобов’язань, вважають в українських дипломатичних колах, залишається проектом — «не виключено, що до нього буде внесено певні зміни». Звичайно, стосовно зменшення жорсткості оцінок. Очевидно, що Україну підтримає Росія — як свого часу Україна підтримувала прийняття Росії до РЄ.

Слова Президента України, депутатів Верховної Ради, міністрів про те, що українське суспільство морально не готове до скасування смертної кари, навіть проілюстровані процесом Онопрієнка, не діють на європейців — хоча смертна кара теоретично зберігається в італійському законодавстві, а в Польщі зафіксовано збільшення кількості її прихильників. Зі свободою преси, очевидно, гірше.

Дипломатія зберігає спокій. Навіть анулювання повноваження української делегації, сказали кореспондентові «Дня», ще не веде до виключення країни. Остаточне рішення буде за Комітетом міністрів РЄ. До того ж, досі з РЄ ще нікого не виганяли. Хоча до Хорватії чи Туреччини претензій було не менше, ніж до України. Так то воно так. Але ж навіщо щорічно очікувати міжнародного скандалу, який нарешті вже близько, і створювати новий прецедент? Навряд чи це додасть міжнародної поваги до України, й так підірваної.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: