Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Реалістичний ідеаліст»

Маккейн запропонував своє бачення зовнішньої політики США
28 березня, 2008 - 00:00
ДЖОН МАККЕЙН: АМЕРИКАНЦІ ПОВИННІ БУТИ ДОБРИМИ СТЮАРДАМИ НАШОЇ ПЛАНЕТИ / ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, сенатор Джон Маккейн, кандидат на посаду президента від Республіканської партії, намагається дистанціюватися від Джорджа Буша і виглядати найпоміркованішим. Свідченням цього стала перша промова Маккейна про своє бачення зовнішньої політики США, яку претендент на посаду глави Білого дому виголосив у середу ввечері в Лос-Анджелесі. Слід зазначити, перш ніж подати своє бачення з питань зовнішньої політики, американський сенатор побував на Близькому Сході, в Іраку, провів зустрічі з британським прем’єром Гордоном Брауном та президентом Франції Ніколя Саркозі.

Сенатор закликав США до тісніших зв’язків із союзниками і застеріг, що американська могутність «не означає, що ми можемо робити все, що забажаємо і де забажаємо». «Ми не зможемо самі побудувати сталий мир, який базується на свободі, і ми не хочемо цього. Мусимо зміцнювати наші глобальні альянси як основу нового глобального впливу. Ми повинні прислухатися до інших поглядів і шанувати колективну волю наших демократичних союзників», — наголосив він.

Характерно, що у своїй промові республіканець не вдавався, як це було раніше, до звинувачень демократів у тому, «що вони піднімають білий прапор» щодо Іраку та не проявляють достатньої мужності, щоб протистояти Ірану. Натомість Маккейн говорив про теми, які можуть найти відгук у потенційних виборців із демократичного табору.

Зокрема, сенатор заявив, що уряд повинен закрити сумнозвісну в’язницю в Гуантанамо, де утримуються підозрілі терористи, і працювати разом зі своїми союзниками для досягнення взаємопорозуміння стосовно того, як поводитися із затриманими. Маккейн заявив, що американці мають бути «добрими стюардами нашої планети», і закликав вжити заходів для того, щоб обмежити викиди парникових газів.

Згадуючи про свій військовий досвід, сенатор заявив: «Я ненавиджу війну.

Це нещастя, яке неможливо описати». Водночас він сказав, якщо американці вважатимуть за необхідне вдаватися до військових чи дипломатичних дій, то «ми намагатимемося переконати наших друзів, що маємо рацію. Але навзаєм ми повинні бути готовими, щоб вони могли переконати нас».

За словами Маккейна, у боротьбі з тероризмом не йдеться головним чином про військову силу, а скоріше про «завоювання» поміркованих мусульман через надання допомоги, дипломатію та торгівлю. «Якщо ми будемо вести першість, беручи на себе міжнародну відповідальність і вказуючи шлях до кращого і безпечного майбутнього людства, це зміцнить нас у протистоянні з неминучими викликами нашого часу: загрозою радикального тероризму», — наголосив він. На його думку, національна безпека в майбутньому не може гарантуватися за допомогою «пасивних» захисних заходів.

Говорячи про Ірак, який він неодноразово відвідував, Маккейн наголосив на необхідності значної військової присутності в цій країні і закликав США зберегти присутність в Іраку доти, доки ця країна не буде трансформована в мирну, стабільну і демократичну державу. Щодо Ірану сенатор зазначив, що США і союзники повинні зробити все, що в їхніх силах, щоб не допустити заволодіння цією країною атомною зброєю. Щоправда, під час цього виступу він не говорив про можливість застосування військової сили.

Маккейн розкритикував політику американської адміністрації на Близькому Сході, назвавши її «стратегією покладання на автократів», включаючи Саудівську Аравію, «щодо забезпечення порядку і стабільності», а також односторонній підхід до таких питань, як глобальне потепління та вторгнення до Іраку. «США не можуть бути першими лише через свою могутність. Ми маємо бути сильними в політичному, економічному та військовому відношенні. Але ми маємо приваблювати інших до нашої справи, демонструючи знову цінності свободи і демократії та захищаючи норми міжнародного цивілізованого товариства і створюючи при необхідності нові міжнародні інституції», — наголосив він.

Сенатор зайняв жорстокішу, ніж Буш, позицію щодо «реваншистської Росії», яка, за його словами, має намір відновити втрачений престиж і території. Поскаржившись «на ядерний шантаж та кібератаки» Росії по відношенню до своїх сусідів, Маккейн порекомендував виключити росіян з Великої вісімки й увести до складу цієї групи Індію та Бразилію. Більше того, він виступає за створення світової організації під назвою «ліга демократій», яка чинитиме політичний, економічний і, можливо, військовий тиск на країни, що вважаються недемократичними. На його думку, Ліга зможе об’єднатися і чинити економічний тиск на Іран, відносно якого ООН бракує сили, щоб домогтися необхідних змін.

Зрозуміло, що майже негайно прозвучала реакція на виступ сенатора-республіканця з боку основних конкурентів від Демократичної партії. Сенатор-демократ Барак Обама заявив, що «Маккейн налаштований провести ще чотири роки провальної політики Джорджа Буша, включаючи незавершену війну в Іраку, яка коштувала нам тисячі життів і мільярди доларів, роблячи нас менш безпечними».

Тим часом суперник Обами у гонці за номінацію кандидата в президента від Демократичної партії сенатор Гілларі Клінтон вважає, що у промові Маккейна є багато чого, що можна похвалити. Водночас вона наголосила, що між нею та сенатором-республіканцем зберігаються фундаментальні розходження щодо Іраку через те, що, як і президент Буш, Маккейн і далі виступає проти швидкого і відповідального виведення американських військ з Іраку.

Оглядачі зазначають, що погляди Маккейна щодо зовнішньої політики є доволі різноманітними і включають як неоконсервативні елементи, так і такі, які знаходять відгук у поміркованіших та прагматичніших виборців. Після завершення промови радники Маккейна у розмові з журналістами зазначили, що власна характеристика кандидата як «реалістичного ідеаліста» є фразою, що відображає його «реалістичні» та «неоконсервативні» імпульси.

Микола СІРУК, «День»
Газета: