Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рем Вяхірев загрожує різко скоротити транзит газу через Україну

В «Нафтогазі України» вважають, що це блеф
20 лютого, 1999 - 00:00

Вяхірев знову повторив свої звинувачення щодо України в невчасному і неповному розрахунку за газ, а також в його несанкціонованому відборі з транзитних трубопроводів. Скорочення поставок газу через Україну стане можливим завдяки «альтернативним експортним проектам» «Газпрому» та «кільцюванню газотранспортної системи всієї Європи», зокрема за рахунок будівництва газопроводу Ямал—Європа, наголосив Вяхірев.

«Звинувачення Вяхірева щодо несанкціонованого відбору газу ми навіть не будемо коментувати, — сказав «Дню» начальник управління у справах зв’язків з громадськістю Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Артур Губар. — Наше керівництво вже заявило, що це абсолютно не відповідає дійсності, й повертатися до цього питання ми не будемо. Натомість слова Вяхірева про різке скорочення транзиту газу через Україну — блеф. Жодних нових транспортних рішень, окрім будівництва нафтопроводу з Ямалу до Польщі через Білорусь, «Газпром» не має.

Будівництво цього величезного нафтопроводу неможливо завершити за півроку — адже росіяни нині лише де-не-де розпочали підготовчі роботи. До того ж виникає великий сумнів, що його взагалі буде побудовано в найближчі роки. Адже лише прямі витрати — на закладку труби й такі-сякі компресорні станції — оцінюються західними експертами в суму від $5 млрд. до $8 млрд. Але газопровід не можна обслуговувати вахтовим методом — в заполярному Ямалі доведеться розбудовувати інфраструктуру. Отож, загальні витрати на будівництво становитимуть $30—40 млрд. Таких грошей в Росії немає. І вкрай сумнівно, що Захід дасть на це Москві кошти. Окрім того, не думаю, що Росія матиме менші транзитні проблеми у випадкові, коли газ піде через Білорусь, а не через Україну. Адже економічна ситуація в цій країні ще гірша, ніж в Україні. І, зрештою, максимальна проектна потужність газопроводу Ямал—Західна Європа — 40 млрд куб. м на рік. Росія ж нині експортує через Україну 110—120 млрд. куб. м. А споживання російського газу в Європі має, за прогнозами, зростати. І постачання газу в Словаччину, Чехію, Австрію, на Балкани через нову «трубу» просто неможливе».

Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, «День»
Газета: