Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Революція «дійшла» до Бішкека

25 березня, 2005 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Прибічники киргизької опозиції увірвалися до будівлі уряду в столиці країни Бішкеку. Вони проникли всередину після окремих зіткнень із загонами міліції, які охороняли будівлю. Як повідомило Бі-Бі-Сі, урядові чиновники залишали будівлю через бічний вихід під охороною міліції, у той час як штурмуючі вільно проходили до неї через центральний під’їзд. Повідомляється, що міліція не чинила особливого опору, відсторонено спостерігаючи за діями прибічників опозиції. Із другого поверху було вивішено киргизький прапор. Люди, які проникли до будівлі, розбивали вікна, викидали на вулицю меблі й кондиціонери. Раніше будівлю уряду залишив президент Киргизії Аскар Акаєв. Його кортеж вирушив до резиденції глави держави. У середу державний секретар Киргизстану Осмонакум Ібрагимов, якого вважають головним ідеологом уряду Акаєва, подав прохання про відставку. Заворушення почалися після того як опозиціонери вийшли на мітинг у столиці та вступили в сутички з прибічниками влади. Це був перший масовий мітинг опозиції в столиці Киргизстану: досі в Бішкеку відбувалися лише невеликі акції протесту, а потужні влаштовували лише на півдні країни, де опозиція контролює два міста. Практично всю центральну частину Бішкека закрито для проїзду транспорту. Хвиля протестів здійнялася у країні після парламентських виборів, що відбулися 13 березня, внаслідок яких опозиція отримала лише незначну меншість мандатів.

На час підготовки матеріалу про місцезнаходження самого президента — який не бажав йти у відставку під тиском протестуючих і вступати в діалог з опозицією, незважаючи на пропозиції Заходу, — надходила суперечлива інформація. ІТАР-ТАРС повідомив, з посиланням на джерело у МВС, що глава держави перебуває у своїй заміській резиденції під охороною спецназу. Представник ОБСЄ заявив, що Акаєв, можливо, покинув країну. «Навряд чи хтось знає про долю Акаєва й говоритиме про це», — сказав Рейтер чиновник міністерства закордонних справ. Ключова особа опозиції, екс-прем’єр Курманбек Бакієв заявив, що в країні незабаром відбудуться нові вибори, а «нова влада» не допустить безладу й грабежів. У свою чергу ОБСЄ закликала до створення в Киргизстані коаліційного уряду. Після захоплення Будинку уряду учасники акції в супроводі офіцера Головного управління виконання покарань одного з південних районів країни вирушили звільняти з колонії найбільш відомого киргизького опозиціонера — екс-віце-президента Фелікса Кулова. Він засуджений до семи років ув’язнення за економічні злочини, й з 2001 року відбуває покарання в колонії під Бішкеком. Західні правозахисники вважають його політв’язнем.

Рейтер учора повідомив із зайнятого опозиціонерами Будинку уряду, що будинок дуже пошкоджено зсередини: «Будинок розбитий, розграбований. Люди тягнуть iз кабінетів чиновників комп’ютери, різне приладдя. Розбито шибки, розлита вода й чути запах диму». У п’ятимільйонній країні, розташованій між Китаєм і Казахстаном, дислоковані військові авіабази Росії та США, які борються за вплив у Центральній Азії. Головним джерелом засобів для існування Киргизстану є видобуток золота та закордонні позики.

Коли верстався номер, Інтерфакс поширив повідомлення, згідно з яким Аскар Акаєв вилетів із Бішкека у напрямку Росії. За іншими повідомленнями, він вилетів разом із родиною до Казахстану.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: