Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Резонансні справи розкрито,

стверджує Генпрокурор
5 вересня, 2003 - 00:00

Генеральний прокурор України Святослав Піскун, перебуваючи вчора в Бішкеку, зробив заяву про розкриття та завершення розслідування низки гучних кримінальних справ. «Практично розкритий один із найрезонансніших злочинів — убивство тележурналіста Георгія Гонгадзе. Вже встановлено осіб, які могли скоїти цей злочин», — заявив Генпрокурор України в інтерв’ю Інтерфаксу. Зі слів С. Піскуна, в цій справі оголошено в розшук трьох осіб. В інтересах слідства їхні прізвища не розголошують.

Наближається до завершення, повідомив Святослав Піскун, розслідування іншої «гучної» справи — вбивства журналіста Ігоря Александрова. «Раніше засудженого за це вбивство Юрія Вередюка пізніше було звільнено. Але Генпрокуратура встановила, що він здійснив вбивство не сам, злочинець мав співучасників. Їх оголошено в розшук», — сказав Генпрокурор.

Як відомо, обвинуваченого прокуратурою у вбивстві директора телекомпанії «ТОР» І. Александрова Ю. Вередюка виправдав Донецький апеляційний суд. Донецька прокуратура оскаржила це рішення суду, а через два місяці Ю. Вередюк помер від гострої серцевої недостатності, що ускладнилася інфарктом міокарда. 25 липня 2002 року Верховний Суд України ухвалив рішення направити на нове розслідування справу про вбивство І. Александрова. Виправдувальний вирок стосовно Ю. Вередюка було скасовано.

С. Піскун розповів також про розслідування ще однієї гучної справи — стосовно колишнього майора держохорони Миколи Мельниченка, який емігрував до США. «Генеральна прокуратура України висунула йому заочно звинувачення в службовій фальсифікації та розголошуванні державної таємниці», — нагадав Генпрокурор. Прокуратура, з його слів, не має об’єктивних доказів автентичності записів, зроблених нібито в кабінеті Президента Леоніда Кучми, — жодна експертиза не підтвердила їхню автентичність. Генпрокуратура України призначила ще одну додаткову фонопсихолінгвістичну експертизу. «Це буде унікальна, єдина, за нашими даними, не тільки в СНД, але й у світі експертиза, яка повинна прояснити питання, чи могли люди, чиї голоси нібито записано на плівцi, говорити те, що там записано», — сказав С. Піскун. «Це важливо для слідства, щоб зрозуміти, чи не є скандальна плівка фальшивкою та умілою підробкою», — додав Генпрокурор.

Зі слів Святослава Піскуна, Генеральна прокуратура України завершила також розслідування й спрямувала до суду частину кримінальної справи стосовно керівників компанії «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ), гендиректором якої у 1997—1998 роках була нинішній депутат парламенту України Юлія Тимошенко. «Завершене розслідування епізодів великої кримінальної справи стосовно колишнього прем’єра України Павла Лазаренка. Йдеться про перерахування керівниками ЄЕСУ багатомільйонних сум на зарубіжні рахунки Лазаренка», — зазначив Генпрокурор. Він нагадав, що Генпрокуратура України звернулася до Верховної Ради з поданням про дачу згоди на притягнення до кримінальної відповідальності колишнього керівника ЄЕСУ, нині народного депутата Ю. Тимошенко. «Слідство встановило, що Павло Лазаренко, бувши прем’єром, отримував хабарі від керівників ЄЕСУ, — йому перераховували кошти, отримані за продаж газу з Росії», — сказав Генпрокурор. За його словами, «ці гроші — сотні мільйонів доларів — серед загального боргу України Росії за газ». С. Піскун висловив надію, що українські парламентарі з розумінням поставляться до прохання прокуратури й дадуть згоду на притягнення до відповідальності Ю. Тимошенко. «Таким чином ми зможемо поставити крапку в цій важливій тривалій справі, — сказав він. — Кримінальну справу стосовно П. Лазаренка розслідують у кількох країнах, серед них і США. Але через те, що ми не можемо притягти до відповідальності Ю. Тимошенко, слідство в цій справі гальмується».

Екс-прем’єр України Павло Лазаренко вже чотири роки перебуває під арештом у США. Швейцарський суд засудив екс-прем’єра до 18 років в’язниці за відмивання грошей, нажитих злочинним шляхом. «Останній епізод, пов’язаний із відмиванням у Ліхтенштейні в липні 1999 року $34 млн., отриманих екс-прем’єром від ЄЕСУ, ми встановили минулого літа — після того, як Лазаренка вже арештували в США», — повідомив також Святослав Піскун.

Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: