Браконьєрство вже давно стало традиційним промислом для Очакова — невеликого міста на березі Чорного моря, що за 40 кілометрів від Миколаєва. Із промисловості тут — рибоконсервний комбінат, який на ладан дише, та декілька дрібних підприємств. Є ще декілька санаторіїв та баз відпочинку, що працюють сезонно. «А море — адже воно годує»,— говорять місцеві жителі. Тільки з початку нинішнього року співробітники Очаківської районної морської рибінспекції виявили 1660 випадків браконьєрства. У браконьєрів вилучено 12800 кілограмів риби, майже 2,5 тисячі сіток та понад півтори тисячі інших незаконних знарядь лову. І, незважаючи на те, що зимова погода зовсім не сприяє риболовлі, незаконний промисел триває.
У приморському Очакові зараз мертвий сезон. Закриті санаторії і будинки відпочинку, для промислу закрите і море, рибальські фелюги до весни зайняли місця біля причалів. Однак нелегальний рибний промисел тут триває цілорічно: щодня в море і на лід сусідніх лиманів виходять браконьєри. На відміну від минулих років, коли незаконний промисел вівся дідівським способом, зараз багато хто з них оснащений сучасною технікою по виявленню косяків риб, і нерідко браконьєри забирають улов з-під носа у промисловиків.
— У браконьєрів і сучасні катери, і могутні двигуни, радіостанції, ехолоти, трапляються навіть системи супутникового наведення,— розповідає начальник Очаківської морської інспекції Михайло Мінчев.— Сам же нелегальний промисел поставлено на широку ногу — тільки й встигаємо сітки з води витягувати.
Досить часто браконьєрством «підробляють» і промислові рибалки. Способів декілька. Наприклад, частина улову просто не фіксується в промисловому журналі, а потім здається оптовим скупникам. Або фелюга виходить на промисел одного виду риби, на вилов якої є квота, а паралельно, або навіть замість того, ловиться зовсім інша. Одним із останніх випадків стало затримання на Дніпро-Бузькому лимані бригадира бригади рибалок Миколаївського рибокомбінату. При затриманні у нього знаходилося 156 «хвостів» судака. Цей улов не було зафіксовано в промисловому журналі. Втім, він і не міг бути туди внесений: квота на цей вид риби вже вибрана рибалками і її промисел тепер заборонено.
Особливістю і найприбутковішою частиною очаківського браконьєрства є незаконний промисел осетрових. Незважаючи на те, що всякий вилов, переробку і продаж цієї риби, занесеної до Червоної книги, заборонено, періодично в район Тендрівської коси, сіл Коблево і Рибаківка по осетра, білугу та іншi ціннi види риб вирушають браконьєрські катери. При цьому в арсеналі порушників не тільки сітки, але і всілякі хитромудрі пристосування для вилову саме цих порід риби. Тільки минулого року співробітники очаківської інспекції вилучили у браконьєрів понад триста кілограмів осетрових. Незважаючи на те, що позов за кожного виловленого осетра становить 510 гривень, незаконне полювання за цією рибою триває. Із браконьєрських уловів вона перекочовує на ринки Очакова, Миколаєва, Одеси, де торгівля осетровими ведеться з-під поли. Торговці поводяться дуже обережно, оскільки торгівля осетровими може спричинити покарання аж до кримінального. Тому як тільки на ринку з’являються співробітники рибінспекції, торговці відразу ж кидають рибу і якомога швидше забираються геть.
Так було і цього разу. Очаків — місто маленьке, багато людей одне одного знають в обличчя, а рибні торговці інспекторів — тим більше. Тому коли рейдова бригада підійшла до рибних рядів, вони вже були наполовину пусті. Проте втекти вдається не всім. Було затримано реалізатора місцевого приватного підприємства, яка просто не встигла згорнути прилавок, що ряснів рибою, — від тюльки до лящів та карасів. Однак нарівні з легальною рибою, на яку було оформлено встановлені документи, жінка виклала на прилавок і копчену осетрину. З рибінспекцією довелося мати справу не тільки їй, але і керівництву ринку, яке надало місце для незаконної торгівлі.
Після ринку рейдова бригада вирушає за місто, на Березанський лиман. Взимку браконьєрів не зупиняє товстий шар льоду, який покрив лимани в районі Очакова. Для того, щоб завести сітку під лід, браконьєри використовують найрізноманітніші способи. Наприклад, послідовно бурять у льоду декілька лунок, через які протягують снасть. Або через ополонку заганяють сітку під лід за допомогою спеціального пристосування — так званої «машинки». А останнім їхнім ноу-хау стало використання для цих цілей… бензопилки «Дружба». З її допомогою у льоду пропилюється щілина необхідної довжини — хоч сто метрів, хоч кілометр — і через неї заводиться сітка. Тепер залишається тільки дрібниця: зробити густі засічки на льоду, щоб потім по них серед дзеркальної гладіні знайти місце знаходження своїх снастей.
Досвідченим оком керівник рейду держрибінспектор Сергій Антонюк визначає серед чорніючих за півтора кілометра від берега точок рибалок-вудочників своїх «клієнтів»: схоже, вибирають сітку. «На льоду браконьєра спіймати на місці злочину часом важче, аніж влітку на воді. Особливо не побігаєш, а поки пробираєшся до нього, він може встигнути всі докази — і сітку, і рибу — скинути в ополонку, спробуй тоді щось доведи. Одного довгий час намагався піймати — не встигав. І знаю, що ловить, а довести не можу. Довелося вигадувати оригінальний спосіб і йти на хитрість. Одягнув ковзани і під виглядом «фігуриста» під’їхав до нього. Він з відкритим ротом та рибою так і залишився сидіти».
Браконьєрство для деяких жителів Очакова вже давно стало основним родом занять. Як розповідають співробітники інспекції, затримувати їм, як правило, доводиться одних і тих самих порушників, які відразу починають розповідати, що на порушення їх штовхає бідність.
— Так, я розумію, що здійснюю протизаконні дії, — говорить один із затриманих. — Але мені гроші потрібні, а в Очакові їх заробити ніде. Пішов в одне місце, інше — немає нормальної роботи. Тим більше я тут нікого не вбиваю і не грабую. Нехай держава мені спочатку дасть роботу, а потім вимагає, щоб я не займався браконьєрством.
Тільки в даному випадку позов, пред’явлений браконьєрам за незаконно виловлену рибу, склав близько 600 гривень. І це без урахування штрафів та інших покарань, які має визначити суд. Та все ж таки після сплати всіх позовів і штрафів, до яких багато хто з них ставиться як до виробничих витрат, браконьєри знову виходять на незаконний промисел. Як говорять інспектори, навіть з урахуванням «витрат» місячний дохід браконьєрів нерідко обчислюється тисячними сумами. Таку зарплату легально не може запропонувати жодне очаківське підприємство.