Остання в нинішньому році прес-конференція Президента України Леоніда Кучми тривала понад дві години, — глава держави прагнув максимально задовольнити журналістську цікавість. Л. Кучма відзначив, що практика щомісячних зустрічей із представниками мас- медіа в прес-центрі президентської Адміністрації виправдала себе, також подякував журналістам за підтримку, яку відчував, перебуваючи в лікарні, де він, за його визнанням, «мав більше часу проглядати пресу». Велику частину свого вступного слова Президент традиційно присвятив попереднім соціально-економічним підсумкам року (остаточні, з його слів, підбиватимуть у січні 2004 року).
ДВА ПРОРОКИ УРЯДУ
Рік, що минає, був, мабуть, найкращим за економічними показниками, вважає Л. Кучма. Проте, спілкуючись iз журналістами, Президент перераховував переважно проблеми, на рішенні яких варто зосередитися уряду та парламенту (адже останній, зі слів Президента, «фактично перебрав на себе економічні важелі»): структурні деформації в економіці, неефективне природокористування, зношеність основних фондів тощо. Цей рік показав, на думку Л. Кучми, неефективність цінової політики уряду в сільському господарстві, а також неспроможність урядових макроекономічних прогнозів. Податкове законодавство нібито удосконалюють, зауважив Президент, але бюджетна заборгованість зростає. Низькою залишається інвестиційна привабливість українських банків. Практично припинилася ліквідація заборгованості із виплати заробітної плати, констатував Леонід Кучма, скоротилися доходи населення. Багато, на думку Президента, невикористаних резервів у зовнішньоекономічній діяльності. На 80% збільшився імпорт продуктів харчування, хоча вітчизняна харчова промисловість за 11 місяців поточного року зросла на 23%. Кого ми стимулюємо? — поставив запитання Президент. Він також відзначив, що не бачить із боку Кабміну пропозицій щодо виправлення становища. Особливу увагу глава держави приділив ситуації з ліками, яку він днями назвав «другим проколом» після літньої «зернової кризи». «Навіщо самим собі створювати труднощі, щоб потім їх долати? — запитав Президент, зазначивши, що він неодноразово вказував уряду на неприпустимість підвищення цін на ліки. — Навіщо весь час наступати на одні й ті самі граблі, тим більше, що гулі з’являються не в тих, у кого мали б!»
Чи не є подібна критичність Президента по відношенню до уряду ознакою швидкої відставки Кабінету Віктора Януковича? «Ви хіба не чули, — я ж сказав, що цей рік був найуспішнішим», — розчарував Леонід Кучма тих, хто, можливо, жадав політичної сенсації.
А щодо недавньої відставк и тепер уже колишнього віце-прем’єра з питань паливно-енергетичного комплексу Віталія Гайдука, то головною її причиною Президент, відповідаючи на запитання журналістів, назвав оприлюднення В. Гайдуком його особистої думки стосовно міжнародного газового консорціуму. Пита ння консорціуму, зауважив Президент, залишається на порядку денному, й Україна зацікавлена в його вирішенні. Л. Кучма також повідомив, що ситуація в ПЕК стане предметом розгляду на засіданні Ради національної безпеки й оборони.
«БІЛА ЗАЗДРІСТЬ»
Таким самим відвертим, можна навіть сказати — різким, був Президент і в оцінці зовнішньополітичних досягнень нашої держави. Заяви Євросоюзу, що, мовляв, шанси на вступ України до ЄС залежать виключно від самої України, Президент назвав «не зовсім щирими», а Сполученим Штатам дорікнув, зокрема, за те, що вони «хочуть з’їхати» зі своїх обіцянок допомогти нашій країні утилізувати тверде ракетне паливо. «Є зобов’язання США щодо утилізації шахтно-пускових установок, ракет і палива. Ми маємо сотні тонн палива. Хіба ми хочемо ще один Чорнобиль?» — запитав Президент. «Скільки можна з’їжджати?» — додав також Л. Кучма, зазначивши, що «велика сімка» не виконала зобов’язань, які вона дала до закриття ЧАЕС. Разом із тим Президент констатував покращення відносин України та США і заявив про необхідність повернення українсько-американських відносин на рівень стратегічного партнерства.
Коментуючи на прохання журналістів результати думських виборів у Росії, Леонід Кучма зокрема сказав, що «білою заздрістю заздрить» росіянам, які «отримали на чотири роки стабільну ситуацію». Він також висловив думку, що «граючи на протиріччях із Росією, Україна навряд чи зможе заробити дивіденди на Заході». До речі, позитивом у конфлікті навколо острова Коса Тузла Президент вважає реакцію на нього як суспільства, так і політичного бомонду. А також те, що конфлікт виявив відсутність механізмів реалізації гарантій, даних Україні в зв’язку з її відмовою від ядерного статусу. «Ви бачите, як вони хочуть нас захистити», — сказав Л. Кучма, маючи на увазі країни-гаранти, які підписали з Україною договір про територіальну цілісність і недоторканність кордонів. На думку Президента, Міністерство закордонних справ має вивчити можливість відпрацювання механізмів гарантій, що містяться в цьому договорі.
Чому російські провладні сили опонують комуністам — навіть створюють спеціальні проекти на кшталт «Родины», щоб відібрати голоси в КПРФ, — а українські провладні партії вступають із комуністами в ситуативні союзи та пропонують їм, зі слів самого лідера КПУ Петра Симоненка, «цікаві схеми для співпраці»? «Якщо в питаннях, наприклад, політичної реформи наші інтереси збігаються з інтересами комуністів, чому ми повинні відкидати їхню підтримку? —зауважив Президент, відповідаючи на це запитання « Дня». — Інша справа, що російські комуністи з усіх принципових питань, що зачіпають національні інтереси Росії, голосують, керуючись саме цими інтересами». Відповідаючи відразу ж і на друге запитання «Дня» — чи готова парламентська більшість, яка лише з третьої спроби підтримала пропозицію глави держави про відправку миротворчого контингенту до Ліберії, стати центром прийняття рішень, що підтверджують євроатлантичний вибір України, — Президент відзначив, що такі голосування показують, хто в нас хто і хто як ставиться до національних інтересів. «Україні потрібні не потішні війська, — сказав також Л. Кучма, — а боєздатні частини, які набувають під час виконання миротворчих місій безцінного досвіду. Крім того, ми зацікавлені в ринках Африки — це наша величезна перспектива...»
«А ТО ЩЕ ПОГОДЖУСЯ!..»
«Я зі страхом дивлюся на наступний рік в Україні. Усі згодні, що це будуть найстрашніші вибори, найбрудніші», — сказав Леонід Кучма, відповідаючи на запитання журналістів, що стосувалися майбутніх виборів і перспектив політреформи. Не обійшлося і без традиційного запитання, чи має намір глава держави ще раз балотуватися на президентський пост. «Якщо вибори будуть у парламенті, я не балотуватимуся», — заявив Л. Кучма, попросивши представників ЗМІ «не перегинати палицю» в дискусії про його наміри. «А то ще погоджуся!..» — пожартував Леонід Кучма.