Сенат конгресу США в середу пізно ввечері зробив різдвяний подарунок Бараку Обамі — ратифікував 71 голосом «за» при 26 «проти» новий договір зі скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО). Нагадаємо, ратифікація угоди START (абревіатура англійською мовою) була одним з головних, якщо не найголовнішим, завдань президента Барака Обами у сфері зовнішньої політики і стала третьою поспіль крупною перемогою президента над республіканцями за час останньої сесії конгресу, що почалася в середині листопада. Раніше йому вдалося зберегти податкові пільги для середнього класу і добитися відміни обмежень на службу гомосексуалістів в армії.
Сам глава Білого дому на прес-конференції не приховував своєї радості. Він вважає, що всі його перемоги в останні тижні свідчать про те, що ініціативи демократів зовсім не приречені на провал і що його адміністрація і партія можуть рухатися вперед, незважаючи на труднощі. Адміністрація Обами прагнула до того, аби договір був схвалений до січня, коли стане до роботи новий склад сенату, в якому перевага демократів над республіканцями буде менш відчутною. «Це найзначніша угода з контролю над озброєннями за майже 20 років, і вона підсилить нашу безпеку і скоротить наші ядерні арсенали разом з Росією», — заявив на прес-конференції після голосування Обама.
Багато спостерігачів відзначають, що схвалення договору сенатом розцінюватиметься як успіх зовнішньої політики Обами. Вирушаючи в різдвяну відпустку на Гаваї, американський президент може сміливо заявляти, що виконав дану російському другу і колезі Дмитру Медведєву обіцянку — «продавив» ратифікацію договору по СНО до кінця 2010 року.
Зрозумілою є радість демократів, яким поталанило ратифікувати цей договір. «Це історичне голосування сенату робить нашу країну безпечнішою і ще далі відсовує світ від небезпеки ядерної катастрофи, — заявив голова сенатського комітету з міжнародних відносин Джон Керрі. — Переможці визначаються не за партійною або ідеологічною ознакою. Переможці — це весь американський народ, якому загрожує менша небезпека, коли на нього націлено менше російських ракет, і який виграє від знання, що наша співпраця з Росією в приборканні ядерних амбіцій Ірану і забезпеченні наших військ в Афганістані міцніє». А присутня на голосуванні в Сенаті глава американського зовнішньополітичного відомства Гілларі Клінтон заявила: «З новим договором у США і Росії буде ще один елемент на підтримку «перезавантаження» наших стосунків і розширення двосторонньої співпраці з широкого кола питань». Вона також підкреслила, що відповідальне партнерство між двома ядерними державами необхідне для світової безпеки, а договір по СНО відповідає принципу «довіряй, але перевіряй», оскільки передбачає взаємні інспекції ядерних арсеналів.
Відзначимо, договір СНО знайшов підтримку серед військового керівництва країни і багатьох ветеранів Республіканської партії, що займалися питаннями національної безпеки, включаючи колишнього президента Джорджа Буша-старшого і п’ятьох колишніх держсекретарів: Генрі Кіссінджера, Джорджа Шульца, Джеймса Бейкера, Коліна Пауелла і Кондоліззу Райс. Проте багато можливих кандидатів у президенти на виборах 2012 року, такі як Сара Пейлін, Мітт Ромні, Ньют Гінгріч і Джон Тюн, виступають проти договору СНО, як і двоє республіканських лідерів у Сенаті — Мітч Макконнел з Кентуккі й головний парламентер від Республіканської партії Кайл. Республіканці чинили опір ратифікації, стверджуючи, що СНО підриває національну безпеку США. Вони також намагалися змінити формулювання преамбули договору, що викликало попередження міністра закордонних справ Росії про те, що в такому разі переговори доведеться починати заново.
Ратифікацію договору Сенатом США вітали в НАТО і ООН. Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Андерс Фог Расмуссен, зокрема, відзначив, що «ця подія є чітким сигналом на підтримку процесів ядерного роззброєння і нерозповсюдження», а передбачене скорочення стратегічної ядерної зброї США і Росії підготує грунт для просування ініціатив з контролю над звичайним і ядерним озброєнням, що ще більше укріпить безпеку в євроатлантичному просторі та за його межами. Тим часом генеральний секретар ООН Пан Ги Мун висловив сподівання, що ратифікація документа в США «допоможе зберегти створений з таким трудом останніми роками імпульс ядерного нерозповсюдження і роззброєння».
Як стало відомо вчора, Росія готова вслід за США провести голосування по СНО в обох палатах Федеральних зборів. Як повідомила прес-секретар російського президента Наталія Тімакова, новина про ратифікацію сенатом США договору про скорочення наступальних озброєнь президент Росії Дмитро Медведєв «сприйняв із задоволенням». За повідомленнями радіо «Відлуння Москви», спікер російської Держдуми Борис Гризлов обіцяє, що голосування може відбутися вже в п’ятницю.
США сподіваються на те, що договір по СНО почне реалізовуватися вже на початку весни. Про це заявила заступник держсекретаря США з питань перевірки і дотримання угод Роуз Геттемюллер.
Як відзначив директор Московського центру Карнегі Дмитро Тренін в статті «Новий старт» на ІноСмі.Ru, ратифікація СНО американським сенатом свідчить про стійкість російсько-американського «перезавантаження». Російський експерт вважає, що президент Обама і його адміністрація — віце-президент Байден, держсекретар Клінтон, міністр оборони Гейтс та інші — продемонстрували якості одночасно стійких політичних бійців і майстрів парламентських компромісів. На думку Треніна, республіканцям за відсутності явного лідера так і не вдалося створити єдиний фронт з головним завданням не дати Обамі — з прицілом на вибори 2012 року — «ні грама досягнень» в галузі зовнішньої політики.
Довідка «Дня»
Президенти Росії та США підписали новий договір по СНО 8 квітня 2010 року в Празі. Сторони мають намір за сім років скоротити сумарну кількість боєзарядів на третину — до 1,55 тисячі — порівняно з Московським договором 2002 року, і більш ніж в два рази знизити граничний рівень для стратегічних носіїв. Принциповою була вимога Росії про синхронну ратифікацію документа. Адміністрація США останні півроку заявляла, що виконає свою частину роботи до Нового року.