Підписаний позавчора Республікою Білорусь і Російською Федерацією Договір про створення Союзної держави викликав цілий шквал численних прогнозів і коментарів щодо перспектив нового об'єднання. Чимало аналітиків нарекли рішення підписантів Договору — Олександра Лукашенка і Бориса Єльцина — необдуманим, позаяк залишився необговореним цілий ряд питань.
У першу чергу оглядачі наголошують: в одній із статей договору мовиться про те, що умови договору можуть бути переглянутими. А це свідчить не лише про подальше удосконалення механізмів співробітництва Союзу, але й про реальну загрозу зникнення новоутворення (новий президент Білорусі, можливо, виявиться не таким прихильником інтеграційних процесів із Росією, як нинішній). По-друге, економічна російсько-білоруська співпраця може стати утопічною мрією, якій так і не судитиметься збутися, оскількі неуніфіковане законодавство Союзу відлякуватиме підприємців з обох сторін. Білоруському підприємцеві, можливо, і буде вигідніше працювати на території Росії, особливо коли врахувати низькі ціни на енергоносії. А от керівник російського підприємства муситиме спочатку добряче подумати перед тим, як стати суб'єктом підприємництва на території Білорусі, і зважити, чи достатньо забезпечені білоруським законодавством права підприємців. Тому, очевидно, єдине, що може підняти довіру, надану Мінську, в Кремля — це сільськогосподарська продукція Білорусі, справді дешеві харчі... Але все питання в тому, чи зможуть білоруси виробляти цієї продукції стільки, щоб самим не вмерти з голоду, віддаючи частину продуктів Росії. У будь-якому разі всі ці проблеми вирішувати двом союзницям.
Наразі ж пропонуємо офіційні думки стосовно перспектив Договору про створення Союзної держави представників посольств Республіки Білорусь та Російської Федерації в Україні.
Валерій ЗАБАВСЬКИЙ, перший секретар Посольства Республіки Білорусь в Україні:
«Безумовно, документ, підписаний у Москві, дуже важливий. Цей договір знаменує собою новий етап у єднанні двох країн, у побудові демократичної правової держави. І для Білорусі, і для Росії це дуже важливо. Щодо України білоруський президент Лукашенко сказав, що спочатку треба створити союз між Москвою і Мінськом, а вже потім запрошувати туди вашу країну».
У повідомленні прес-служби нашого посольства сказано, що «абсолютна більшість білорусів і росіян підтримує конкретні кроки на шляху білорусько-російської інтеграції». Білоруська сторона вважає, що утворення Союзної держави «дозволить і Республіці Білорусь, і Російській Федерації реалізувати переваги об'єднання економічних потенціалів двох країн, забезпечити сумісний захист інтересів у сфері економіки».
Марина БІРЮКОВА, прес-аташе Посольства Росії в Україні:
— Глибока інтеграція з Білоруссю — це, по суті, відновлення єдиного політичного, геостратегічного, господарського і культурного простору, який історично склався. Зближення двох країн відбувалося інтенсивно, особливо з 1996 року. Воно забезпечує цілий ряд довгострокових економічних інтересів Росії, відкриває для нас додаткове, як прийнято говорити, «вікно у Європу», зміцнює військово-стратегічну безпеку Росії, додає нового стимулу інтеграційним процесам у СНД.
Та головне — єднання Білорусі й Росії повинно забезпечити підйом економіки двох країн і, на цій основі, зростання рівня життя і добробуту наших громадян.
Інтереси людей, мабуть, варто розглядати як головний національний інтерес. Навіть те, що зроблено у цьому плані на сьогодні, уже виправдовує докладені зусилля. Зняття прикордонних і митних бар'єрів забезпечило повну свободу можливості в отриманні безплатного медичного обслуговування, освіти, у пенсійному забезпеченні, майнових правах, на придбання і обмін власності, включаючи житло. Підписання Договору забезпечить реалізацію цих гарантій».