Учора вдова загиблого журналіста Георгія Гонгадзе Мирослава постала перед колегами-журналістами в новій ролі автора-аналітика. Разом зі своїм колегою по вашингтонському корпункту «Радіо Свобода» Сергієм Куделею пані Мирослава написала книжку «Розірваний нерв. Хронологія громадського протесту», яку і репрезентувала у приміщенні Києво-Могилянської академії.
У книжці розглядаються суспільно-політичні умови, в яких визріла можливість масового виходу людей на вулицю. На думку Мирослави Гонгадзе, вбивство Георгія стало відправною точкою початку активних протестів, у свідомості людей з’явився поділ на «ми» — тобто народ, і «вони» — тобто влада.
Один iз основних висновків, до якого приходять автори дослідження: протестний рух 2000—2001 років спричинився до змін ментальності українського народу, що, в свою чергу, зробило можливими внутрішньополітичні зміни в Україні, включаючи відхід від влади президента Кучми. За словами Мирослави Гонгадзе, вони із співавтором використали для дослідження чималу кількість різноманітної політологічної літератури, особливо — західної. Водночас пані Мирослава скромно зізналася, що, на її думку, їй поки рано себе називати науковцем. Заперечила Мирослава Гонгадзе і припущення про те, що цим дослідженням вона робить крок до кар’єри політика. Її основною метою було краще осмислити ті політичні процеси, які проходили в згаданий період, зрозуміти те, що відбувалося тоді всередині українського політикуму, сказала пані Мирослава, відповідаючи на запитання «Дня».
Із зрозумілих причин спілкування Мирослави Гонгадзе з журналістами не обмежилося темою її книги, хоча саме на запитання з приводу свого дослідження вона відповідала з найбільшим ентузіазмом. Мирослава поділилася своїми враженнями від зустрічей iз українськими високопосадовцями. За її словами, вона ніколи надто позитивно не оцінювала діяльність генпрокурора Святослава Піскуна. Однак днями Піскун продемонстрував їй документи, які свідчать, що його діяльність по розслідуванню справи Гонгадзе стала «принаймні однією з причин його першої відставки», повідомила Мирослава. Відтак вона чекає від Генеральної прокуратури подальших результатів у розслідуванні справи про вбивство її чоловіка. Запевнили Мирославу і перші особи держави, зокрема — Президент України Віктор Ющенко, в тому, що будуть знайдені не лише виконавці, а й замовники та організатори вбивства Георгія Гонгадзе. На прохання журналістів Мирослава Гонгадзе також висловила своє нинішнє бачення того, чому саме її чоловік став мішенню для влади. Георгій надто різко та самовпевнено поводився, при цьому не шукаючи, на відміну від деяких так само опозиційно налаштованих колег, порятунку в особистих знайомствах з представниками владної верхівки. Цікавий факт: одного разу у 1999 році журналіст В’ячеслав Піховшек спробував переконати Георгія Гонгадзе пом’якшити тон у критиці влади, бо, мовляв, Георгій тим самим наражається на небезпеку. Однак Георгій відмовився слухати такі поради. «Він усе робив так, як вважав правильним, не зважаючи ні на кого», — додала Мирослава. Щоправда, вона не виключила, що причиною знищення її чоловіка могла стати якась дуже важлива інформація, яка потрапила йому до рук.