Сьогодні в Грузії мають оприлюднити остаточні підсумки недільних парламентських виборів, які називають «вирішальними». 2005 року громадяни Грузії обиратимуть президента. Едуард Шеварднадзе неодноразово заявляв, що не збирається балотуватися на третій термін. Новий склад парламенту має підготувати країну до виборів глави держави і, безумовно, забезпечити стартові майданчики для майбутніх кандидатів.
Аби потрапити до грузинського парламенту, партії або блоку необхідно подолати семивідсотковий бар’єр. Учора вдень дані Центральної виборчої комісії були такими: проурядовий блок «За нову Грузію» — 24,76%, блок «Саакашвілі — Національний рух» — 22%, Лейбористська партія — 13,52%, блок «Бурджанадзе — Демократи» — 8,85%, блок «Нові праві» — 7,76%, «Відродження» — 6,56%, «Промисловiсть врятує Грузiю» — 6,07%.
Тим часом, дані альтернативного підрахунку голосів Міжнародного товариства за чесні вибори та демократію свідчили, що «Національний рух» здобув 26,6%, «За нову Грузію» — 18,92%, Лейбористська партія — 17,3%, «Бурджанадзе — Демократи» — 10,15%, «Відродження» — 8,13%, «Нові праві» — 7,95%, «Промисловці» — 5,2%.
Паралельно з виборами також відбувся референдум щодо скорочення з 2007 року кількості депутатів парламенту з 235 до 150. Учора вдень його результати, як і раніше, не були відомі.
Найголовнішою причиною сум’яття на дільницях для голосування стала плутанина у списках виборців. Багато хто просто не знайшов у них своє прізвище. Тричі довелося відвідати виборчу дільницю й одному з опозиціонерів, лідеру блоку «Національний рух» екс-міністру юстиції Михаїлу Саакашвілі — його також у списках не виявилося. Однією з причин такого безладдя називають скасування прописки у Грузії, а отже, відсутність упорядкованих списків громадян. На виборах уперше застосували практику маркірування виборців — аби люди не голосували двічі, на долоню наносили спеціальну фарбу, яка випромінює під впливом ультрафіолету. Матеріали для маркірування надала ОБСЄ.
Опозиція заявляє, що результати виборів сфальсифіковані. Весь тиждень у Тбілісі тривають акції протесту. Лідер «Національного руху» Михаїл Саакашвілі висунув ультиматум: або керівництво Грузії визнає свою поразку на виборах, або президент Шеварднадзе подає у відставку. У відповідь Шеварднадзе сказав, що підтримає офіційні підсумки голосування і подасть у відставку тільки на прохання народу. Він заявив, що готовий співпрацювати з усіма силами, які пройшли до парламенту. А прес-секретар президента Каха Імнадзе сказав, що «заклик грузинської опозиції до штурму та силових дій — це завуальована операція для узурпації влади, передачі її другій особі в державі — чинному спікеровi Ніно Бурджанадзе».
Нинішня криза, крім іншого, довела слабку здатність грузинської опозиції до об’єднання. Лейбористська партія та «Нові праві» засудили акції протесту, які проводять блок «Бурджанадзе — Демократи» та «Національний рух». «Якби опозиція об’єдналася до виборів, нинi ми б не опинилися в такій ситуації. Ми з націоналістами вже зробили крок до об’єднання і намагатимемося вирішити всі питання спільними зусиллями», — заявила Ніно Бурджанадзе.
Тим часом проти лідерів опозиції за антиконституційні заклики й організацію несанкціонованих мітингів порушено кримінальні справи. «Ми нічого незаконного не вимагаємо, ми вимагаємо опублікувати реальні результати виборів», — заявив один із лідерів блоку «Бурджанадзе — Демократи» екс-спікер Зураб Жванія. Однією з останніх вимог опозиції став перегляд результатів виборів у Аджарії. Там близько 90% голосів може отримати «Відродження» — проурядова партія лiдера автономної республіки Аслана Абашидзе.
Держдепартамент США висловив стурбованість подіями у Грузії. Посол Сполучених Штатів Річард Майлс зустрівся з президентом Шеварднадзе та закликав його гарантувати прозоре оприлюднення результатів виборів, «підтримавши, таким чином, співробітництво Вашингтона та Тбілісі», повідомляє інтернет-журнал Civil.ge.
КОМЕНТАРІ
Коба ДАВІТАШВІЛІ, «Національний рух»:
— Сьогодні головна проблема — підтасовування результатів голосування. Реального розколу в лавах опозиції немає. Усі серйозні сили підтримують акції протесту. Ті, хто проти,— пов’язані з владою, це не опозиція. Створення дієздатної опозиційної більшості в парламенті можливе, якщо протоколи голосування не будуть підтасовані. До речі, в Аджарії справді мають місце серйозні порушення: крім фальсифікації результатів голосування, там зараз заарештовано спостерігача від асоціації молодих юристів.
У акціях протесту опозиції беруть участь від восьми до десяти тисяч чоловiк. Якщо результати виборів будуть підтасовані, опозиція звернеться до суду, використає всі конституційні засоби. Громадянської війни у Грузії не буде. Громадянські війни починаються, коли влада користується підтримкою певної частини населення. Нинішня влада серйозної підтримки не має. Її підтримали люди, які не володіють грузинською мовою, погано інформовані про реальні дії правлячих структур, і, крім того, підтасовування результатів принесло голоси пропрезидентському блоку.
Грігол КАТАМАДЗЕ, Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні:
— Народ Грузії обрав свій парламент. Те, що вибори відбулися, у принципі, ніхто не заперечує. За ходом голосування стежили понад чотириста спостерігачів із різних країн, різних міжнародних організацій. Вони відзначили цілу низку порушень, у тому числі серйозних, але жодні вибори в жодній країні не відбуваються без порушень. Проте вибори у Грузії були з усіх поглядів демократичними і прозорими. Наявні порушення було визнано.
Гадаю, що наступний парламент Грузії буде конструктивним. На нього покладено дуже серйозну місію. Трохи більше року залишилося до президентських виборів. Цей парламент має робити все, аби президентські вибори, які також дуже важливі для майбутнього Грузії, відбулися в демократичній обстановці. Я впевнений, що це буде продуктивний парламент, оскільки до його складу увійде багато професіоналів, які мають гарну освіту та досвід державної діяльності. Вважаю, ці люди порозуміються для вирішення національних інтересів Грузії.
Референдум, що відбувся, стосується не тільки скорочення кількості депутатів. Президент оголосив про широкомасштабну програму змін Конституції, про реформу адміністративної системи: йдеться про двопалатний парламент, про запровадження інституту кабінету міністрів, прем’єр-міністра. Ця реформа враховує всі сучасні проблеми Грузії: невирішену проблему територіальної цілісності країни, необхідність максимального представлення у парламенті інтересів національних меншин, автономій, майбутній федеративний устрій країни.