Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розлучення по-ізраїльськи

1 листопада, 2002 - 00:00

Мало хто не лише в Ізраїлі вірив у дивацький і не дуже гармонійний альянс «голубів» із Партії праці і «яструбів» із партії «Лікуд». «Голубино-яструбиний» союз зміг, проте, утриматися. Партнерам по коаліції вистачило взаємного терпіння на 20 місяців, що за умов нинішньої ситуації на Близькому Сході є безумовним досягненням.

У середу шість міністрів ізраїльського уряду із Партії праці подали у відставку. Першими свої заяви на стіл прем’єр-міністра Аріеля Шарона поклали міністр закордонних справ, лауреат Нобелівської премії миру Шимон Перес та міністр оборони Беньямін Бен-Елієзер. Причиною цього стало схвалення парламентом Ізраїлю в першому читанні бюджету, з окремими статтями якого не були згодні «трудовики». Їхнє невдоволення було викликано планом подальшого фінансування Ізраїлем єврейських поселень на Західному березі ріки Йордан і в Секторі Газа. Партія праці домагалася, аби частина цих коштів була спрямована на соціальні потреби решти ізраїльтян. Шарон не прислухався до них, пішов на контакт із іншими силами в парламенті. «Чи можна говорити про кінець уряду національної єдності в Ізраїлю?» — запитали в Шарона журналісти. Відповідь була щирою: «Так, схоже на те». Відтепер прем’єрові нічого не залишається, як мізкувати над пошуком нових партнерів по коаліції. Не виключено, що ними стануть представники ультраправих сил. Це може ускладнити відносини Ізраїлю зі Сполученими Штатами та Європейським Союзом. Адже Аріель Шарон запросив до свого уряду Шимона Переса саме з огляду на те, щоб остаточно не посваритися з країнами Європейського Союзу, які далеко не в захопленні від його політики. Можна припустити, що з приходом до уряду ультраправих зміниться ставлення до Шарона і у Вашингтоні,. Для американців першочерговим питанням на сьогодні залишається усунення від влади Саддама Хусейна. Підвищення ж напруги в Ізраїлі для Штатів зараз ні до чого. Палестинці, до речі, вже заявили, що участь ультраправих в коаліції неминуче поставить хрест на мирному процесі на Близькому Сході.

Виходів у Аріеля Шарона залишилося не так і багато. Учора він проводив консультації задля створення так званої «вузької коаліції». Проте експерти вважають, що проіснує уряд в такому вигляді недовго. Швидше за все, в Ізраїлі через три місяці відбудуться нові вибори. Проте й вони не вирішать основного питання — консолідації уряду. Тоді країні доведеться пережити затяжні політичні торги. Партія «Лікуд» серед ізраїльтян сьогодні справді користується великою підтримкою. Популярність же Партії праці останнім часом підупала. «Через один рік і вісім місяців Аріель Шарон постав перед реальністю свого провального керівництва: в країні немає ані миру, ані безпеки, ані єдності», — так прокоментувала останні події впливова ізраїльська газета «Хааретц».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: