Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розмова не про газ,

або Дефіцит контактів між Україною та Туркменістаном
16 вересня, 2009 - 00:00

Президенти України й Туркменістану домовились про створення робочої групи, яка працюватиме над формуванням міждержавної комісії на рівні глав держав. Як повідомляє прес-служба глави Української держави, така домовленість була досягнута вчора в Ашгабаті під час зустрічі «віч-на-віч» президентів Віктора Ющенка та Гурбангули Бердимухамедова та переговорів під їхнім головуванням.

Український президент запропонував скласти план дій відносин на найближчі два роки, а також провести форум ділових кіл. «Ми країни, які мають унікальний потенціал, але часто він не реалізується через дефіцит контактів та інформації», — зазначив Президент України. За його словами, на ринку Туркменістану працює 24 українські компанії, які вже здійснили понад 50 проектів. «Для нас важливо, щоб такого роду політика продовжувалася», — пояснив Президент України мету такого форуму.

Ющенко повідомив, що підтвердив своє запрошення Бердимухамедову відвідати Україну й запропонував це під час цього візиту провести засідання міжурядової комісії з економічної співпраці, що має дати імпульс розвитку економічних відносин двох країн.

Україна висловила зацікавленість у розвитку таких напрямків, як машинобудування, зокрема, розширення участі українських компаній в інфраструктурних проектах Туркменістану, в тому числі в паливно-енергетичній сфері, авіабудуванні, проведенні космічних досліджень, сільському господарстві тощо.

До речі, прикладом успішної участі України в таких проектах є завершення будівництва унікального для регіону Центральної Азії залізничного моста через річку Амудар’я, яке виконала українська державна корпорація «Укртрансбуд».

Під час переговорів сторони обговорили питання відновлення регулярного авіаційного сполучення між Києвом та Ашгабатом. Українська сторона також запропонувала збільшити кількість туркменських студентів, які навчатимуться в українських навчальних закладах, та висловила готовність активізувати співпрацю в науковій сфері, зокрема, укласти необхідні угоди між національними академіями наук.

Звісно, перераховані вище питання є важливими для розвитку українсько-туркменських відносин. Але дивно, що сторони й словом не обмовились про газову тематику. Адже напередодні візиту вповноважений Президента України з питань міжнародної енергетичної безпеки Богдан Соколовський в інтерв’ю українським ЗМІ заявив, що Україна має хороші шанси домовитися про відновлення прямих постачань газу з Туркменістану. «...Я бачу прекрасні можливості поглибити, розвинути співробітництво в газовій сфері між Україною та Туркменістаном, і при цьому виграють і треті сторони», — наголосив пан Соколовський

Директор енергетичних програм Центру «НОМОС» Михайло ГОНЧАР вважає, що все було сказано ще до візиту українського Президента в Ашгабат. «Власне, той факт, що про реанімацію прямих газових поставок стали говорити задовго до візиту, зайвий раз вказувало на те, що це, швидше за все, політико-психологічні дії, які навряд чи можуть у нинішніх умовах призвести до реального відновлення двосторонніх взаємин із постачання туркменського газу в Україну. Тому й говорять про все, окрім цього. Бо вже все сказали», — зазначив «Дню» український експерт.

На його думку, за певних обставин — сценарію РосУкрЕнерго-2 — можлива реанімація між Україною та Туркменістаном умовно прямих відносин, оскільки насправді вони будуть реалізуватися через посередника, до чого, можливо, намагається схилити Гурбангули Бердимухамедова російська сторона.

При цьому пан Гончар наголосив, що така ціль не досягається одним візитом президента. За словами експерта, Києву давно потрібно було працювати з Ашгабатом і пройти складний шлях тристоронніх переговорів у різних форматах. «При цьому необхідно зважати на те, чи російська сторона схилятиметься, як їй це притаманно, до організації якоїсь непрозорої схеми. За інших обставин важко собі уявити раптом добру волю Росії, щоб вона погодилася пропустити в Україну обсяги більш дешевого туркменського газу в той час, коли Україна вимагає від «Газпрому» знизити обсяги експорту до України. Російський монополіст не схожий на доброчинну організацію», — наголосив український експерт.

Микола СІРУК, «День»
Газета: