Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розвідка для інвесторів

МВФ, можливо, поновить кредитування України
18 грудня, 2003 - 00:00

Учора на зустрічі з президентом України Леонідом Кучмою директор Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Майкл Депплер повідомив, що представник МВФ Еммануель ван дер Менсбрюгге дістав повноваження для підписання угоди про затвердження програми фонду «Випереджаючий stand by». Як сказав М. Депплер, він особисто «не бачить перешкод» для підписання цієї угоди «найближчими днями». Л. Кучма висловив вдячність МВФ за позитивну оцінку макроекономічних перспектив України і зауважив, що за умов стабільного економічного зростання України найбільшу увагу в двосторонніх вiдносинах доцільно приділити сприянню МВФ поліпшенню інвестиційного клімату та збільшенню надходжень у країну іноземних інвестицій, переведенню української економіки на інноваційний шлях розвитку.

На такій оптимістичній ноті завершився ознайомлювальний візит в Україну директора новоствореного Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Майкла Депплера. Його призначено на цю посаду лише 1 листопада, але він далеко «не новачок» у сфері міжнародних фінансів. Про це свідчить його попередня робота в Федеральній резервній системі США (організація, аналогічна центральному банкові в інших країнах), в апараті радників президента США, керівником департаменту досліджень МВФ. Українські учасники переговорів відзначають високий професіоналізм пана Депплера й називають його сильною фігурою.

Глава євродепартаменту МВФ на всіх зустрічах у Києві висловлював переконання в тому, що Україні вигідно було б мати спільну програму з цією організацією. І невипадково саме під час його візиту до Києва Україна та Всесвітній банк підписали угоду про другу Програмну системну позику (ПСП- 2), відповідно до якої нашій країні буде надано кредит у розмірі $250 млн. для підтримки реальних кроків щодо впровадження урядової програми структурних реформ. Як відомо, Всесвітній банк не приймає подібні ухвали без схвалення МВФ. Як відомо, не приходять до країни без благословення МВФ (у вигляді затвердженої ним програми співпраці) й великі приватні інвестори та кредитори.

На переговорах М. Депплер оцінив прийнятий державний бюджет України на 2004 рік як реальний і нормально збалансований і зазначив, що українська економіка на піднесенні, а її макропоказники є добрими. Разом з тим у вiдносинах між Україною та МВФ ще залишається ряд проблем, на яких зосередилися учасники переговорів. Це відшкодування ПДВ експортерам та ліквідація необгрунтованих пільг при сплаті цього податку українськими підприємствами. МВФ радить Україні, нарівні з випуском облігацій для реструктуризації заборгованості щодо відшкодування ПДВ, частину існуючої заборгованості погасити також «живими» грішми. На переговорах в уряді і Нацбанку України було також обговорено необхідні зміни до меморандуму України МВФ у зв’язку з прийняттям бюджету на 2004 рік, насамперед у частині відшкодування ПДВ та скасування податкових пільг. Йшлося також і про такі середньотермінові та довготермінові проблеми в фінансовому секторі України, як протидія інфляційній загрозі, оптимізація темпів кредитної активності та зниження валютних ризиків, перспективи лібералізації валютного курсу. Як сказав «Дневі» радник глави НБУ Валерій Литвицький, внаслідок проведених із М. Депплером переговорів створилося тверде враження, що бажання мати програму роботи з МВФ є і в України, і в МВФ. Така програма, вважає радник, завжди є корисною й особливо наступного року, коли проводитимуться вибори, що, звичайно, пов’язано з додатковими ризиками. «Тепер, унаслідок цих переговорів, — підкреслює Литвицький, — ми стали ближче до програми випереджуючий stand by. Цей шлях для нас і не був закритий, але тепер від став ширшим, а мета — мати цю програму — наблизилася».

Нагадаємо, що кредитування України з боку МВФ було припинене у вересні 2001 року. Поновлення програми кредитування (а йдеться приблизно про $720 млн.), враховуючи ризики наступного року, істотно додало б упевненості і українському урядові, і інвесторам.

У той же час експерти «Дня» зазначають, що процедура затвердження програми з МВФ може дещо затягнутися через необхідність підготовки відповідних документів.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: