Насамперед, необхідно відповісти на запитання - чи справді "вічний віце-прем'єр" хоче вийти з гри"? Малоймовірно. І Президент, і голова його адміністрації Євген Кушнарьов кажуть, що Віктор Пинзеник, можливо, залишиться в уряді в разі якихось "змін в структурі і кадрах" Кабміну. Які ж "структурні і кадрові" ухвали можуть вплинути на рішення віце-прем'єра лишитися в уряді? Останнім часом практично всі міністри "економічного блоку" помінялися, і про них, мабуть, не йдеться. Лишається голова уряду Павло Лазаренко.
Відносини прем'єра з командою Президента (а В. Пинзиник, без сумніву, член цієї команди) протягом останніх тижнів складалися вкрай напружено. Протягом останніх двох тижнів уряд і прем'єр критикувалися Президентом неодноразово й вельми жорстко ("реформи в Україні зупинилися"). Найближче оточення Л. Кучми робить публічні заяви, які важко назвати інакше, ніж "антипрем'єрські" - "незадоволеність" діями прем'єр-міністра "є ще й у суспільстві, і в парламенті, і у Президента" (Є. Кушнарьов, 19 березня).
Проте Президент не звільняє прем'єра, хоча в адміністрації Президента добре пам'ятають, що це питання є, за словами першого помічника Президента Володимира Литвина, "винятковою прерогативою" Президента. Можна припустити, що заява Віктора Пинзеника - його спроба підштовхнути голову держави до "остаточного вирішення проблеми П. Лазаренка". Треба враховувати, що для Л. Кучми відставка віце-прем'єра дуже небажана, оскільки він, на відміну від прем'єра, є "прапором українських реформ" для міжнародних фінансових організацій.
В. Пинзеник і його однодумці в уряді та адміністрації Президента можуть змиритися з прем'єрством П. Лазаренка, але за умови такої радикальної зміни структури уряду, коли прем'єр буде лише формальним керівником Кабміну, а реальна влада зосередиться в руках віце-прем'єрів. Відомо, що до зустрічі Президента та прем'єра 5 квітня проект нової структури Кабміну розроблявся й перероблявся в уряді. Під час зустрічі з керівниками регіональних ЗМІ (5 квітня) Л. Кучма заявив про необхідність "блочної" структури КМ, щоб віце-прем'єри "відповідали за окремі напрямки", зазначивши, що "сьогодні, на жаль, все зосереджено на одній особі - прем'єр-міністрові". Після суботньої зустрічі Президента і прем'єра нова структура доопрацьовуватиметься в адміністрації Л. Кучми.
Не можна виключити й того, що В. Пинзеник все-таки залишить уряд. Особисто він від цього може тільки виграти - "прапор реформ" виноситься з-під вогню критики щодо діяльності П. Лазаренка та Л. Кучми (1993 року такий маневр виявився доволі вдалим). Поза урядовими клопотами В. Пинзеник лишається в політиці - як депутат (всупереч Конституції він зберіг свій мандат) і як учасник виборчої кампанії, що розпочалася, який "очистився", встиг, як Президент та прем'єр-міністр, оприлюднити свою податкову декларацію). Досить вірогідно, що він прикрасить собою передвиборний блок, що його було нещодавно створено.
Рішення за головою держави. Заяву В. Пинзеника про відставку, за словами Президента, передано прем'єр-міністрові, з чого можна зробити висновок, що Л. Кучма готовий змиритися з відставкою В. Пинзеника - якщо вдасться "списати" на П. Лазаренка втрату такого "цінного реформаторського кадру".
Врешті, суть справи не в тих чи інших особливостях дійових осіб. Вся ситуація дозволяє ще раз зробити принциповий висновок: "проблеми уряду" виникають в Україні постійно, і виникатимуть надалі, поки у виконавчій владі держави права та обов'язки не стануть одним цілим.
Президент прийняв відставку віце-прем'єр-міністра Пинзеника
Київ. 7 квітня після особистої розмови з прем'єр-міністром Віктором Пинзеником президент України підписав заяву про його відставку з мотивацією "за наполяганням останнього".
Заяву про відставку Віктор Пинзеник подав президентові 2 квітня. Леонід Кучма передав її прем'єр-міністрові Павлу Лазаренкові з проханням висловити свої міркування з цього приводу. Як стало відомо "Інфобанкові" з джерел в адміністрації президента, прем'єр-міністр надіслав президентові подання про відставку віце-прем'єр-міністра "за власним бажанням" Віктора Пинзеника. Це вже друге подання Павла Лазаренка щодо Пинзеника. Перше надійшло до президента з мотивацією "відповідно до Конституції" у той же день, коли подав заяву про відставку Віктор Пинзеник.
Коли верстався номер
"Своєю відставкою я хотів довести, що зміна економічного курсу держави неприпустима", - заявив Віктор Пинзеник журналістам після підписання Президентом заяви про його відставку. Колишній віце-прем'єр зазначив, що за останні три роки в Україні створені необхідні умови для відновлення економічного зростання, проте уряд, за словами В.Пинзеника, не має політичної волі для ухвали відповідних рішень. За останній час, на думку В. Пинзеника, зроблено навіть кілька кроків у напрямку повернення економіки до командно-адміністративної системи. Колишній віце-прем'єр заявив, що він працював "до останнього", але далі не бачить для себе можливості працювати в уряді, який не проводить необхідних реформ.