Кримінальна міліція у справах неповнолітніх проводить операцію «Літо».
У розпалі літні канікули. Організованим відпочинком в Україні охоплено лише третину дітлахів, а інші так чи інакше полишені на вулицю. Неспокійні батьки посилюють дистанційний контроль, а безтурботніші покладаються на волю випадку. Співробітники кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України вирішили вивчити, чим конкретно зараз займаються діти, які випали з-під пильної уваги дорослих, i оголосили операцію «Літо», яка триватиме до 10 серпня. Отримані результати ретельно розглядатимуть й аналізуватимуть не лише для того, щоб краще виявляти всілякі порушення, а й для того, щоб якісніше будувати профілактичну роботу. Вже є перші результати. Встановлено, що основним літнім захопленням дітей сьогодні є комп’ютерні клуби, дискотеки, вечірки, з яких підлітки можуть повертатися далеко за північ та відвідування яких батьки часто не контролюють. Частина дітей стурбована приробітком, щоб купити шкільну форму й канцтовари. Одним із популярних і цілком прийнятних способів стала торгівля фруктами зі своїх садів на пляжах, миття автомобілів, посильна допомога старших дітей батькам у торгівлі на базарах.
Цікаве зведення одного дня операції (за 4 серпня), що охоплює всю територію країни. Цього дня до органів внутрішніх справ доставили майже півтисячі неповнолітніх, із яких 72 осіб здійснили злочини, 131 — адміністративні порушення, 16 — зберігали наркотичні речовини, 183 — бродяжили, а 67 — жебракували. До речі, згідно з нашим законодавством, батьків затриманої за жебрацтво дитини можуть притягти до кримінальної відповідальності, а суд має право покарати їх позбавленням або обмеженням волі до 5 років! Так само можуть порушити справу й про позбавлення батьківських прав. Наводить на сумні роздуми той факт, що чверть із затриманих 4 серпня в країні дітей не змогли одразу повернути батькам. Їхнім розшуком займуться співробітники дитячих притулків. Адже багатьом із цих діти украй необхідна не лише звичайна батьківська увага, а й термінова медична допомога — 22 дітей відправили до медичних закладів.
Перший заступник начальника Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України Михайло Петрик сказав «Дню»: «Якщо говорити про «дитячі» злочини, то на першому місці стоять крадіжки (вони становлять близько 70%). Займаються цим і підлітки з тих сімей, які прийнято вважати цілком благополучними: батьки мало знають про те, чим зайняті їхні діти. Найчастіше крадуть мобілки, магнітофони з автомашин, «чистять» квартири безтурботних мешканців, які залишають дверi і кватирки відчиненими або ховають ключі від квартири під килимком. Відчиняти квартири малолітні злочинці бояться... Часто за цими дітьми стоять дорослі, які використовують їх, оскільки для «малоліток» міра покарання за злочин не передбачається. Іноді до злочинної діяльності дітей втягують самі батьки. Наприклад, 3 серпня в Черкаській області було порушено кримінальну справу про втягнення громадянином до злочинної діяльності 17-літньої дочки. Батько примушував доньку торгувати порножурналами на зупинках громадського транспорту в Черкасах. А загалом в Україні лише за день під час операції до адміністративної відповідальності притягли близько двохсот дорослих, із яких 150 — за те, що не піклувалися про своїх дітей, а решту — за продаж неповнолітнім спиртних напоїв (дозволено продавати лише тим, кому виповнився 21 рік) або «пригощання» дітей спиртним. Про те, що «вулиця» сьогодні вкрай небезпечна для наших дітей, свідчить і той факт, що на обліку в підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх перебувають понад тисячу дорослих, які негативно впливають на дітей. За поточні півроку виявили та поставили на облік 8640 неблагополучних сімей. До речі, діти, які зазнають насильства в сім’ї, тобто їх примушують до непосильної праці, надання сексуальних послуг, їх б’ють дорослі, можуть звернутися до міліції із заявою про захист своїх прав. Стаття, що передбачає покарання за насильство в сім’ї, з’явилася в нашому праві нещодавно. Проте вона не може стати панацеєю — дітей вона штовхає на посилення конфлікту з найближчими для них людьми, яких вони, як правило, попри все, дуже люблять. Можливо, дорослим варто якимсь іншим чином потурбуватися про комфорт перебування дітей у проблемних сім’ях? Для цього не треба винаходити велосипед, треба тільки вивчити та трансформувати для нас досвід інших країн. Наприклад, в Англії існують спеціальні сім’ї, куди можна відправляти дітей на період кризи в сім’ї, а в Польщі батьки можуть доручити турботу про своїх дітей державі. В обох випадках діти не втрачають контакт зі своїми батьками. А якщо говорити про схеми державного нагляду за дітьми, то можна навести й інші приклади. В Японії діти носять таблички на одязі, де вказано їхній шлях зі школи додому, за дотриманням якого стежить поліція. У Німеччині законодавчо заборонено залишати навіть на короткий час дітей у віці до 15 років самих удома, а для їхнього перебування після уроків існує мережа закладів за місцем проживання на зразок наших дитсадків...