Долар в Україні потихеньку зростає, а гривня, відповідно, падає. Учора на міжбанківському валютному ринку в Києві торги щодо долара США відкрилися триваючим зниженням котирувань (7,9360/7,9410 грн./дол.). Що це — благословенна Міжнародним валютним фондом підвищена волатильність гривні, чи початок прогнозованого деякими аналітиками стрибка українського долара? (До речі, з 1 по 11 лютого в Україні працюватиме чергова місія МВФ, і нашому уряду доведеться «буцатися» з нею при перегляді виконання програми stand-by).
Поки що погоджені МВФ валютні тенденції в Україні відповідають домовленостям. Щоправда, на думку керівника інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Миколи Івченка, попит на готівкову іноземну валюту в січні-лютому залишиться високим, тому курс валютної пари долар/гривня може стати більш волатильним... Але НБУ, як сподівається експерт, підтримуватиме вартість гривні за рахунок своїх резервів. Для цього центробанк минулого місяця збільшив об’єм продажу безготівкової американської валюти на 198% до 1,14 млрд. доларів, що привело до деякого зниження його золотовалютних резервів (на 863 млн. дол. і до 34,5764 млрд. дол.). Експерт зазначає, що це найбільший об’єм інтервенцій Нацбанку на підтримку гривні з вересня 2009 року.
Нагадаємо, що волатильність — це у всьому світі досить нормальне явище, викликане тим, що вільний ринок чутливо реагує на всі зміни економічної кон’юнктури в розвинених країнах. На відміну від жорсткого утримання курсу, волатильність дозволяє центробанкам утримувати валютну стабільність — своєрідну, хоча і хитку, але все-таки рівновагу на валютно-фінансовому ринку, що сприяє стабілізації економіки загалом і зниженню інфляційних ризиків. Але це, мабуть, далеко не всіх влаштовує. У нашій країні, як завжди, знаходяться охочі чимдуж розгойдати своїми заявами і без того не дуже стійкий човен під назвою Україна.
На початку цього тижня директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін заявив, що в Україні зараз відбувається штучне утримання гривні, яка може в будь-який момент «впасти». Курс гривні, на переконання доцента і навіть професора, зберігається лише за рахунок емісії, зростання внутрішніх і зовнішніх запозичень та державного боргу. Соскін також вважає, що сьогоднішня реальна ціна долара — десять гривень.
Та що там применшувати, вона може бути й більшою: «Десять-одинадцять, але практично досягнута межа. Уряду в лютому в будь-якому випадку потрібно зробити запозичень як мінімум на чотири мільярди». Після цих слів сучасна Кассандра, що називається, завелася. «Якщо вони (уряд. — Авт.) не знайдуть цих грошей, може статися такий обвал гривні, який розгойдає її до дванадцяти за долар», — резюмував Соскін.
Гроші Україні, звісно, потрібні. І не випадково до нас їде місія МВФ, якій Азарову, в принципі, є що сказати і показати. Якщо й не в лютому, то, в усякому разі, до середини березня 1,5 млрд. доларів Україна, швидше за все, отримає.
Існує розрахунок і на іноземні інвестиції. Азаров учора оголосив, що уряд України планує підтримувати інвестиційні проекти в багатьох стратегічних напрямках. Це розробка морських нафтогазових родовищ, авіабудування, металургія, сільськогосподарське машинобудування, розвиток високих технологій. Зокрема, Україна планує вийти на видобуток 10,3 млрд. кубометрів природного газу, за рахунок чого вкласти до бюджету ще мільярд гривень на інвестиції.
У чому правий професор Соскін, так це щодо ризиків, пов’язаних з очікуваним 2011 року зростанням дефіциту зовнішньої торгівлі, який, за деякими прогнозами, може досягти 6,8 млрд. доларів. Але й це, на думку економістів, не призведе до падіння гривні, оскільки розрив буде покритий фінансовим рахунком, який, як передбачається, має істотно вирости зі зростанням інвестицій у країну.
Експерти рейтингового агентства «Експерт-рейтинг» стверджують, що «сценарій, за яким піде економіка 2011 року, залежатиме від того, які об’єми ресурсів і з яких джерел будуть доступні для її фондування. На їхню думку, основне завдання уряду на 2011 рік — відновити приплив реальних іноземних інвестицій та кредитних ресурсів із зовнішніх ринків. Адже ослаблення кредитної активності великих міжнародних банківських груп в Україні 2010 року є тривожним сигналом — гравці першого ешелону європейських банків зазнали значних збитків в Україні і в більшості своїй лише підтримують бізнес дочірніх банків. Уряду необхідно повернути привабливість українському кредитному ринку, з більшою щирістю запрошувати портфельних інвесторів, сприяти виходу українських емітентів на IPO. У будь-якому випадку, на думку експертів, золотовалютні резерви Нацбанку України достатні для того, щоб 2011 року діапазон коливань курсу перебував у межах 8—8,5 гривень за долар.