Першу після виборів прес-конференцію Президента України Віктора Ющенка, яка відбулася вчора, сенсаційною не назвеш. Однак деякі акценти в загальній картині політичного моменту його заяви розставити допомагають. Зрештою, поки не буде створено парламентську коаліцію, не сформується уряд і не буде обрано нового прем'єра, позиції глави держави залишаються одним із найважливіших орієнтирів як для всіх політсил, так і для тих, хто прагне тримати руку на пульсі суспільно- політичного життя в країні.
До речі, ініціювати перегляд політреформи Президент поки не збирається. Він гарантує, що не звертатиметься до Конституційного Суду з приводу політреформи, поки не буде сформовано уряд. «А потім ми разом з журналістами проведемо політичний «круглий стіл» для того, щоб обговорити доцільність внесення змін до чинної Конституції, сформувати баланс влади», — сказав Президент. І відразу ж нагадав народним депутатам, до яких, по суті, і була звернена його «гарантуюча» обіцянка, що вони повинні віддати належне людям та державі — прийняти присягу суддів КС, бажано ще цим складом ВР.
Президент також спробував зняти напруження в політикумі й ще з одного питання — він виключив можливість розпуску парламенту через неможливість створення коаліції. Хоч раніше допускав такий варіант розвитку подій. «Я не бачу проблемних відносин з політичними силами, які стали переможцями у виборах», — сказав В. Ющенко. За його словами, після «тривалої і конкретної розмови» між переможцями виборів, яка відбулася у вівторок, у нього «склалося надзвичайно хороше враження, що Україна сьогодні близька до формування конструктивної більшості та конструктивної опозиції».
Говорячи про кандидатуру на посаду прем'єра, Віктор Ющенко заявив, що зможе сказати, кого він підтримає на цій посаді, лише після того, як парламентська коаліція чітко сформулює програму своєї діяльності. Саме запитання, яке поставили Президенту, звучало більш конкретно — чи погодиться Ющенко на кандидатуру Юлії Тимошенко. Однак відповідь глави держави була саме такою. За його словами, сьогодні необхідно обговорити перелік проблем, які можуть дестабілізувати ситуацію в коаліції, винести їх за дужки. Зокрема, за його словами, повинні бути висловлені позиції щодо Світової організації торгівлі, Єдиного економічного простору, європейської та євроатлантичної інтеграції, приватизації землі, реприватизації. «Я не хочу, щоб питання приватизації землі, СОТ або інші розкололи коаліцію. Коаліцію треба робити не на один, а хоча б на 3,5 року», — відзначив В. Ющенко. «У цілому, у мене немає зауважень по жодній з кандидатур, але вимоги мої, моя позиція формуватимуться не з погляду моїх емоцій по відношенню до тієї чи іншої людини, а від того, наскільки ми, крім цього, матимемо чіткі відповіді на речі, які сьогодні є досить ризикованими в діяльності майбутньої коаліції», — підкреслив Президент.
Одним із «каменів спотикання» в переговорах щодо створення «помаранчевої» коаліції, як відомо, є вимога Тимошенко переглянути газові угоди з Росією. І тут Ющенко продовжує бути категоричним: «Щодо газової угоди, я ще раз можу повторити: я не бачу доцільності у перегляді цього документа», — сказав Президент. Він відзначив, що в рамках переговорного процесу було досягнуто позитивних результатів для національних інтересів України. «Перше: ми маємо відносно невисоку ціну на російський газ. Це найменша ціна, яка існує на теренах країн, що межують з Росією. Якщо з'явиться у державі такий мудрець, який зможе сказати, що замість 95 (доларів за тисячу кубометрів газу. — Ред. ) він може вийти на 85, я це підтримаю. Якщо такий мудрець знайдеться», — сказав В. Ющенко, відзначивши при цьому, що зруйнувати ці принципові домовленості було б «безглуздою політикою».
Серед інших значущих заяв Ющенка — обіцянка призначати голів місцевих адміністрацій з урахуванням результатів виборів у кожному конкретному регіоні. «Президент повинен керуватися підсумками політичних результатів виборів. Якщо він не поважатиме ці вибори, ми матимемо ситуації, що на території одна політична сила має підтримку суспільства, а Президент призначає людину, яка відторгається певними політичними силами — цей крок буде неправильним», — сказав В. Ющенко. У зв'язку з цим Президент вважає за необхідне провести відповідні політичні консультації щодо призначення на посади. Нагадаємо, що, згідно зі змінами до Конституції, які набули чинності, Президент призначає голів місцевих адміністрацій за представленням прем'єр-міністра. І ще одна інформація до роздумів: згідно з результатами виборів, у восьми областях України перемогла Партія регіонів, у 14-ти — Блок Юлії Тимошенко.