Сьогодні гостем рубрики «Україна у світі» є Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова Сергій ПИРОЖКОВ. Український дипломат працює в цій країні з березня 2007 року. До цього призначення він обіймав посаду заступника Секретаря Ради національної безпеки й оборони України і директора Національного інституту проблем міжнародної безпеки. Ми запропонували йому, як іншим українським дипломатам, акредитованим у зарубіжних країнах, дати відповідь на такi запитання.
1. У чому важливість розвитку відносин з Молдовою для України ?
2. Які інтереси має Україна в Молдові і чи вдається їх відстоювати?
3. Як розвиваються економічні та торговельні відносини України з Республікою Молдова? Наскільки активно український бізнес діє в цьому регіоні?
4. Чим цікавою може бути Молдова для українських громадян чи туристів?
1. Як відомо, розвиток добросусідських відносин із сусідніми країнами є одним із пріоритетів зовнішньої політики України. Молдова — важлива країна для нашої держави. Це зумовлено великою протяжністю спільного кордону, проживанням в Республіці Молдова (РМ) близько 600 тис. етнічних українців, а в Україні — близько 350 тис. молдован, близькістю зовнішньополітичних пріоритетів двох країн, великими перспективами розвитку взаємовигідного економічного співробітництва, а також специфічними обставинами — наявністю на території Республіки Молдова самопроголошеної так званої Придністровської Молдавської Республіки і у зв’язку з цим активною участю України у придністровському врегулюванні.
2. Республіка Молдова посідає важливе місце у зовнішньополітичних інтересах України. Наша держава зацікавлена у зміцненні стабільності і процвітання у цьому регіоні і тому незмінно підтримує заходи, які ведуть до зміцнення територіальної цілісності і незалежності Республіки Молдова, а також бере активну участь у процесі придністровського врегулювання. Молдова і Україна є членами Організації за демократію та економічний розвиток — ГУАМ, і в цьому контексті Україна зацікавлена у співробітництві, виробленні та демонстрації спільних поглядів і позицій в рамках Організації. Як я вже згадував, у Молдові на обох берегах Дністра проживає значна кількість українців і Україна зацікавлена у зміцненні зв’язків з ними, у створенні сприятливих умов для підтримання нашими співвітчизниками своєї національної ідентичності, збереженні своєї національної самобутності.
З точки зору економічного співробітництва Молдова є привабливим і досить великим ринком збуту української продукції, яка є цілком конкурентоспроможною із іншими товарами, присутніми на молдовському ринку. Через територію Молдови здійснюється транзит української електроенергії до південно- західних і центральних районів Одеської області, і від Молдови залежить гарантоване постачання електроенергії до згаданого регіону України.
Чекають ще свого вирішення деякі проблемні питання, більшість з яких свого часу виникли внаслідок розпаду колишнього Радянського Союзу. Маю на увазі забезпечення необхідних умов для експлуатації та функціонування Дністровської ГАЕС, завершення процесу взаємного визнання власності, екологічні проблеми, пов’язані з несправністю Сорокських очисних споруд та очікуваним невдовзі початком експлуатації Джурджулештського нафтового терміналу тощо.
3. Останніми роками торговельно-економічні стосунки між Україною та Республікою Молдова розвиваються стрімкими темпами. За даними Національного бюро статистики Республіки Молдова, лише за період 2001—2006 рр. зовнішній товарообіг між нашими країнами збільшився більш ніж у 3 рази. Ця тенденція зберігається і в поточному році. За 5 місяців ц.р. товарообіг, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, збільшився на 25,7% (на 57,6 млн. дол. США) і досяг 281,9 млн. дол. США. За обсягами зовнішньоторговельного обороту, зареєстрованого у січні— травні 2007 року, Україна займає перше місце серед торговельних партнерів, з якими Республіка Молдова здійснює зовнішньоекономічну діяльність. Питома вага України у зовнішньоторговельному товарообігу Республіки Молдова складає близько 16%.
Приємно зазначити, що товарообіг зростає як за рахунок збільшення молдовського експорту до України (у січні—травні 2007 р. він збільшився на 23% і становив 54,4 млн. дол. США), так і збільшення експортних поставок українських підприємств до Молдови (експорт зріс на 26% і склав 227,5 млн. дол. США).
Основною українською продукцією, що поставляється на молдовський ринок, є електроенергія, дизпаливо, бензин, метали, продукція харчової промисловості, машинобудівельна продукція та різноманітне електроустаткування. З Молдови до України завозяться продукція рослинництва, напої, вина, тютюнова сировина, продукція легкої промисловості та інше.
Зазначене свідчить, що український бізнес у цьому регіоні працює активно. Для просування бізнесу створена необхідна міжнародна законодавча база. На державному рівні працює міжурядова українсько- молдовська Змішана комісія з питань торговельно-економічного співробітництва, на яку, зокрема, покладені завдання щодо розвитку співробітництва в усіх сферах економіки та торгівлі, а також вирішення проблем, що заважають розвитку такого співробітництва. До речі, впродовж 2005— 2006 рр. відбулося три засідання міжурядової Комісії. У цьому році також планується провести її чергове засідання. Крім цього, Посольство, насамперед торговельно-економічна місія, на постійній основі надає сприяння суб’єктам підприємницької діяльності України в організації переговорів та укладанні зовнішньоекономічних та інвестиційних угод, захисту їх прав у Республіці Молдова.
Особливо великі перспективи, на мою думку, має розвиток співпраці між прикордонними регіонами України (Чернівецька, Вінницька, Одеська області) та Молдовою. Посольство цілеспрямовано працює на цьому напрямку. Восени, як ми сподіваємося, у Кишиневі відбудеться широкомасштабна презентація Чернівецької області та її економічного потенціалу. Переконаний, що у Молдові є значна кількість зацікавлених бізнесменів, які хотіли б знайти партнерів з Вінницької і, особливо, Одеської області.
4. Молдова мальовнича країна, яка приваблює туристів з усього світу, зокрема і з України. Тут є і густі ліси — кодри, i старовинні монастирі, і широкі лани з виноградниками та фруктовими садами. Безумовно, однією з найвідоміших візитних карток Молдови є винні підвали у Кріково, Мілешті Мічi, Пуркарi, де туристи можуть покуштувати прекрасні вина та познайомитися з молдовською національною кухнею.