Нарешті! Напевно, саме так зреагували соціологи Київського міжнародного інституту соціології, вперше за останні десять років зафіксувавши таку ж кількість прихильників незалежності України, скільки їх було на зорі цієї самої незалежності — 77%. Такі дані вчені КМІСу отримали в результаті чергового всеукраїнського опитування громадської думки з 5 по 15 листопада (опитано 2023 особи). Примітно, що ще на початку року підтримка незалежності країни її громадянами була на рівні 60%. Позитивним щодо цього показником, на думку президента КМІС Валерія Хмелька, яку він висловив на вчорашній прес-конференції, є і те, що тільки 14% наших співгромадян хочуть захистити Україну від Росії закритими кордонами, а більшість — 63,5% опитаних — вважають, що дві країни повинні бути незалежними, але дружніми державами з відкритими кордонами.
Соціологи продіагностували зміни в суспільстві, що відбулися за десять років, ще за низкою критеріїв. Наприклад, чи наближаються ціннісні орієнтації населення до європейських стандартів, чи готові вже українці до інтеграції в євроструктури? Відповідь вийшла неоднозначною. Так, за десять років збільшилася кількість тих, хто вважає, що західна культура впливає на нас негативно — з 30,5% у 1991 році до 55,3% у кінці цього року. Соціологи також за допомогою відповідей на запитання «Чи вважаєте ви, що Сталін був великим вождем?» і «Чи вважаєте ви, що сильний, владний лідер здатний дати державі більше, ніж будь-які закони?» зафіксували зростання уподобань українців до авторитаризму. Так, у 1991 році Сталіна великим вождем вважало близько 27%, зараз — майже 39%. При цьому майже на 16% поменшала кількість «противників» великого диктатора. Крім цього, більша частина населення (53,6%) проти 35,7% у 1991р. вважає, що сильний лідер краще, ніж закони. Відповідаючи на запитання, чи можуть подібні настрої українців відобразитися на їхньому виборі глави держави в 2004 році, генеральний директор КМІС Володимир Паніотто висловив думку, що, можливо, «сильний владний лідер буде мати успіх на президентських виборах».
Серед інших тенденцій «європеїзації» українців — незначне зменшення прихильників смертної кари (з 71,7% до 60,2%) і збільшення кількості тих, хто допускає дошлюбні сексуальні стосунки (з 36% до 52%).
Порадувала соціологів також тенденція до збільшення кількості тих, хто задоволений своїм життям в цілому. За останні п’ять років (пік незадоволення в 1997- 1998рр.) їх частка зросла із 6,6% до 32%. А спроба виміряти кількість щасливих людей у країні стала справді приємним сюрпризом — незважаючи на все, щасливими людьми себе вважає більшість населення України (близько 50%).
До речі, в цьому році Київському міжнародному інституту соціології виповнюється десять років. «День» вітає своїх давніх експертів і партнерів із КМІСу з ювілеєм і бажає їм частіше радіти від отриманих результатів.