Не виключено, що прем’єр-міністр України Віктор Янукович зараз не набирає, а втрачає очки. Причому не серед тих, хто ще не визначився як голосуватиме, а серед своїх прихильників, які звинувачують його в тому, що виявив м’якотілість і погодився на дострокові вибори. Мало кому відомо, як проходили відповідні переговори і які аргументи навів у розмові тет-а-тет візаві прем’єра, змусивши його зробити крок назад від своєї попередньої позиції. І все ж, видається, що Янукович нікого не зрадив, а діяв саме відповідно до національних інтересів. А вони, насамперед, веліли йому не перейти рубікону, який вів до силового протистояння. І він відступив, примусивши, щоправда, й іншу сторону зробити деякі кроки до того, щоб повернутись у законодавче поле. Прийде час, і ми зможемо оцінити цей крок обох політиків, що зупинилися на краю безодні.
Але чи досить цього? Зараз у політикумі знову йдуть розмови про те, що у відомому протоколі, підписаному тоді сторонами політичного протистояння, є, мовляв, головні та другорядні речі. Головне — вибори. А те, що вони мають пройти на основі закону, з дотриманням закону і чесно, це — другорядне. Думається, такий підхід закладає і вже заклав під наше майбутнє руйнівні міни. Чого варта загроза того, що після виборів незадоволена їхніми результатами сторона складе мандати? І чи є впевненість, що Секретаріат Президента, набивши руку в підготовці указів про розпуск парламенту, не повернеться до цієї справи відразу ж після виборів? Так і будемо без кінця розбурхувати ними країну, доки в когось не здадуть нерви? Або поки вона не перетвориться на пустелю? У цьому плані дуже своєчасне попередження зробив нам Світовий банк, вказавши, що лише в зв’язку із поширенням епідемії СНІДу Україна може втратити 6% приросту ВВП. Адже за рік ми, за прогнозами уряду, можемо мати його приріст у 7,5%. Залишається 1,5%... Виходить, попереду у нас стагнація економіки і ще менше можливостей для того, щоб протистояти і СНІДу, і ВІЛ-інфекції, і туберкульозу, про шкоду якого для ВВП нам поки ще не повідомили. Видається, він також чималий...
А що про все це думають політики? За словами Януковича, уряд виконав усі зобов’язання стосовно виборів. «Ми швидко ухвалили всі необхідні закони, в тому числі зміни до бюджету, що відкривають шлях до фінансування дострокових виборів, — говорить про своє бачення ситуації прем’єр. — До речі, всі згадані закони та зміни до бюджету прийняті в парламенті і підписані Президентом. Зараз залишилася та частина, яку повинна виконати опозиція». За це, на думку Януковича, «має відповідати та частина депутатів, яка внесла пропозицію провести дострокові вибори на конституційній основі у відповідності зі статтею 82, частиною другою, тобто коли 151 депутат, не менше, складають достроково повноваження і тоді, згідно з Конституцією та висновками Конституційного Суду, Верховна Рада, не спроможна працювати, тоді Президент оголошує дострокові вибори». Янукович, наче східний єдиноборець, здобуває користь зі своєї уявної поразки. Він упевнений: коли всі процедури зі складання депутатських повноважень будуть завершені, зокрема і в Центрвиборчкомі, то «буде відкритий шлях до цього питання (проведення виборів 30 вересня)». «Але мені здається, що Президент, як політик, що представляє інтереси опозиції, який фактично став тільки на бік опозиції, а не загалом Верховної Ради або всього політикуму (а от тут би слід було сказати — всього народу, оскільки все те, що у нас відбувається, йому загалом-то також не байдуже. — Авт. ), він повинен разом з опозицією це зробити», — зазначив глава уряду.
Учора перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони, один із лідерів БЮТ Олександр Турчинов, наприклад, заявив, що уряд не контролює економічну ситуацію в країні. «Ми констатуємо, що уряд не контролює ситуацію не тільки в приміщенні Верховної Ради, але він не контролює ситуацію в країні», — сказав він на прес-конференції. Про це, на думку Турчинова, свідчить підвищення цін на паливо та хліб у окремих регіонах країни. «Спекулюючи на політичному протистоянні, вони не займаються економікою. Мета в них лише одна — повернутися до дестабілізації у країні», — зазначив чиновник.
Це, звісно, хороший передвиборчий хід. Лаяти уряд, закриваючи очі на все те, що їм зроблено і щодня робиться — це перевірена тактика нинішньої опозиції, геть позбавленої конструктивізму. Питання лише в тому, що країні та її людям це дуже сильно набридло.