Звертає на себе увагу той факт, що цього разу рада директорів МВФ не обмежилася одним рішенням, а визнала за потрібне висловити свої рекомендації на майбутнє.
Так, МВФ підкреслив необхідність прийняття Україною адекватного бюджету на 2000 рік, особливо з урахуванням значних платежів у рамках обслуговування зовнішнього боргу. На думку МВФ, необхідні також «більш рішучі» дії щодо проведення структурних реформ у економіці, насамперед, у енергетичному та аграрному секторах і в сфері держуправління, більш активна політика в сфері приватизації. Рада директорів вважає, що необхідно збільшувати частку приватного сектора в економіці країни.
КОМЕНТАРІ
Віктор НАЙДЬОНОВ, доктор економічних наук:
— Економіка України задихається без грошей, тому кредити потрібні, це добре. Але, з іншого боку, це посилює безнадійність перспективи. Вже сам МВФ звертає увагу на непомірний тягар обслуговування боргу. Біда в тому, що уряд не має програми стимулювання переходу до зростання. Час, коли позика дає полегшення економіці, має бути використано для створення передумов до підйому. Але цього не відбувається, оскільки немає відповідної продуманої стратегії.
Олексій ПЛОТНИКОВ, доктор економічних наук:
— Виділений транш — це ще не показник довіри до нинішньої влади. Гроші йдуть на підживлення з метою уникнути найгірших для України наслідків. Це специфічні гроші, направлені на те, щоб підтримати державу, не дати їй обвалитися й зняти стурбованість у світової спільноти. Не можна не відзначити реалістичність бачення нашої економічної ситуації зі сторони МВФ. Адже в Україні не проводяться реформи, вони замінюються лозунгами про «незмінність курсу». Щодо реалістичного бюджету, то бюджет у нас традиційно не виконується. І ще жодного разу його виконання не співпало з плановими показниками.