Завтра Кабмін планує розглянути «проблему Зварича». Конфлікт навколо заяви міністра юстиції Романа Зварича (на фото) про відставку — подія для нової влади знакова. Хоч якими були б причини, що спонукали пана Зварича оприлюднити його розходження з усіма іншими членами Кабміну в поглядах на реекспорт нафти, головне, на наш погляд, — політичний ефект цього прецеденту. На прикладі сім’ї Зваричів (дружина міністра Світлана, як уже повідомляли, — заступник керівника нафтової компанії, «грубе втручання в зовнішньоекономічну діяльність» якої обурило міністра юстиції) стало очевидно, що операція із розділення «сіамських близнюків» Влади та Бізнесу складна. Навіть якщо за неї береться такий досвідчений «хірург», як прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.
Це, скажімо так, перший урок, який треба винести з цієї історії. Другий урок — про необхідність підведення під кожне з рішень уряду відповідної прозорої експертно- оцінної бази. Президент України Віктор Ющенко в суботу в інтерв’ю журналістам так і сказав: «Якщо реекспорт Митним кодексом, законом про зовнішню економічну діяльність, низкою інших законів передбачений як формальна операція, тож не поспішаймо вимахувати шаблею та постановою проголошувати, що в цій країні реекспорту немає». «Якщо реекспорту по нафті немає, тоді виникає запитання: а по зерну можна? А по російському лісу реекспорт можна робити? А по російських трубах реекспорт можна робити? По хімії, металу тощо?» — спитав глава держави. Назвавши подібний підхід «неринковим», В. Ющенко наголосив, що на цьому тлі в суспільстві та журналістському середовищі виникла дискусія про доцільність тих або інших урядових рішень. Разом із тим «ні журналісти, ні громадськість не знали про основні джерела, основні проблеми цього питання». Зі слів Президента, він запропонує уряду «насамперед ввести вхідний ПДВ на сиру нафту, що унеможливить побудову будь-яких комбінацій». Віктор Ющенко також висловив надію, що урядовій команді вдасться знайти порозуміння у виниклій ситуації, яку він назвав «проблемами росту уряду», і Роман Зварич залишиться на своїй посаді.
Цікаво, що того ж дня, спілкуючись із журналістами в кулуарах з’їзду НРУ, сам «збурювач спокою» повідомив, що у відставку він уже не збирається, і жодного конфлікту в уряді, мовляв, не існує.
Що ж до лідера парламентської фракції Народної партії Ігоря Єремеєва, якого пан Зварич обвинуватив у втручанні в роботу Мін’юсту, то в інтерв’ю кореспонденту «Дня» Ксенії ВАСИЛЕНКО сам пан Єремеєв назвав таку постановку питання «некоректною», насамперед — із боку міністра. «Я як народний депутат, член комітету з питань ПЕК, послідовно відстоюю скасування реекспорту нафти з території України на законодавчому рівні. При відшкодуванні ПДВ реалізація подібних схем обертається безсоромним вимиванням бюджетних коштів». А свій візит до Мін’юсту Ігор Єремеєв пояснив бажанням «пояснити пану Зваричу, який нещодавно вступив на посаду, всю серйозність можливої небезпеки»... До речі, пан Єремеєв (якого пов’язують із нафтобізнесом) також убачає в цьому конфлікті «форму тиску» — але вже на нього: «Вважаю, що вся ця історія мала на меті примусити мене відмовитися від послідовного відстоювання інтересів національного виробника»...
Завтра на черговому засіданні Кабміну інтрига, можливо, продовжиться. Але судячи з усього, Роман Зварич залишиться на своїй посаді, тобто кадрових наслідків цей конфлікт не матиме. Чого не скажеш про наслідки для репутації уряду. Немає гарантії, що аналогічні ситуації не виникатимуть і надалі. І як їх вирішуватимуть? Знову Президент виступить у ролі миротворця? На жаль, декларованих новою владою принципів поки що не дотримуються, уряд є командою конкурентів не лише в політиці, а й, виявляється, в бізнесі. Це третій, мабуть, неоптимістичний урок з усієї цієї історії...