Розрахунковий рахунок телекомпанії «Гравіс» заблоковано у четвер податковою інспекцією Печерського району Києва, повідомляється в заяві, поширеній «Гравісом». Минулого четверга співробітники податкової адміністрації та податкової міліції поставили вимогу надати їм фінансові документи телекомпанії на планову перевірку. Однак, спираючись на указ Президента про те, що перед такою перевіркою фіскальні органи зобов'язані письмово за десять днів попередити про планову перевірку, керівництво «Гравіса» відмовилося від видачі документів. У понеділок перевіряючі прийшли знову, заявивши, що збираються провести позапланову перевірку. Бухгалтерія відмовилася надати документацію, посилаючись на п.3 того ж указу. У відповідь на це рахунки «Гравіса» були заблоковані.
Як заявила генеральний директор «Гравіса» Ольга Таукач кореспонденту «Дня», ці дії однозначно є політичною акцією й скеровуються одним із штабів передвиборної кампанії нинішнього Президента, однак (!) вона не знає, який саме штаб міг «замовити» «Гравіс». До речі, за словами пані Таукач, відбувається перевірка податковими органами і телеканалу ICTV, але й там перевіряючі цікавляться лише договором між ICTV і «Гравісом» на виробництво інформаційної програми «Новини звідусіль».
Телекомпанія «Гравіс» заявила про свій намір подати до суду на дії фіскальних органів.
У той же час, як повідомили «Дню» в прес-службі ГНАУ, ніяких коментарів про ситуацію, яка склалася, ГНАУ давати не буде, поки не закінчиться перевірка фінансової діяльності «Гравісу». «Дню» було вказано, що план роботи ГНАУ передбачає перевірку 5 тис. суб'єктів господарювання щомісяця. До їх числа входять і ЗМІ, в яких, як стверджують податківці, також трапляються порушення фінансової діяльності, частіше за все вони пов'язані з несплатою податків із прибутків, отриманих за надання часу під рекламу. Версію ж про політичну підоснову цих дій ГНАУ назвала «просто смішною», оскільки «всі знають лояльне ставлення даної телекомпанії до чинного Президента і про того, хто стоїть за компанією» (!).
Нагадаємо, що «Гравіс» веде мовлення на двох київських каналах, а також продукує телепрограми для Першого Національного каналу («Саме той» і «Розслабтесь, ви в ефірі»), та для ICTV. Серед можливих версій того, що відбувається, експерти називають кілька. По- перше, ймовірно, що це спроба медіа-конкурентів народного депутата Олександра Волкова, власника «Гравісу», скористатися ситуацією навколо депутатського запиту про валютні закордонні рахунки останнього для того, щоб потіснити «Гравіс» у ефірі. До речі, як стало відомо «Дню» з конфіденційних джерел, для самого Олександра Волкова те, що відбулося, було відвертою несподіванкою.
По-друге, експерти не виключають також, що це політична гра, затіяна в найвищих ешелонах влади й спрямована на дезавуювання звинувачення в політичній розправі над СТБ руками податківців (сценарій дій стосовно «Гравісу», до речі, схожий на ситуацію з СТБ). І «Гравіс» виявився, начебто, тією тріскою, які летять, коли рубають ліс. Ще одна з версій — що таким чином, насправді, мітять не стільки в О. Волкова, скільки в Ігоря Бакая, одного з власників ICTV. Ще одна з версій полягає в тому, що таким чином дійсно один з політичних штабів намагається звільнити собі місце для інформаційної програми на ICTV, загальнонаціональному каналі. І тоді це може бути дійсно опозиційний штаб, позбавлений зараз виходу в ефір на всю країну, і тут уже доводиться вгадувати з трьох разів, хто ще з кандидатів у президенти здатний робити «замовлення» податківцям. Існує й четверта версія — розробка якоїсь широкомасштабної акції в галузі ЗМІ, у рамках іміджмейкерського мега-проекту «Кучма — наш президент», про логіку й цілі якого поки сказати що- небудь із певністю важко. Ну, а найбільш свіжим у цій історії виглядає заклик Ольги Таукач: оголосити мораторій на проведення будь-яких перевірок ЗМІ на період передвиборної гонки.
КОМЕНТАР
Микола КАНІШЕВСЬКИЙ, прес-секретар спікера ВР Олександра Ткаченка:
— Думаю, це продумана акція: «ми, мовляв, не тільки опозиційний канал СТБ закриваємо, а ось, будь ласка, і «Гравіс» також». Передбачаю, що наступним може виявитися ТІА «Вікна», де я працював.
Олександр ТКАЧЕНКО, голова ради «Нового каналу»:
— Мені дуже дивно й неприємно, що подібні перевірки проходять саме в період передвиборної кампанії. Що стосується пропозиції Ольги Таукач про запровадження мораторію на перевірки, я його підтримую, але, думаю, його варто розширити й на необгрунтовані перевірки не тільки ЗМІ, а й інших організацій.