Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Штурм «за обставинами»

4 вересня, 2004 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР ФОТО РЕЙТЕР ФОТО РЕЙТЕР

Сподівання на те, що вдасться звільнити усіх заручників із захопленої терористами школи в Північній Осетії живими та неушкодженими, не виправдалися. Силової акції в Беслані уникнути не вдалося. Про точну кількість загиблих на час підготовки матеріалу не було відомо. Кореспондент телекомпанії Сі- Ен-Ен з місця трагедії повідомив про майже сто тіл вбитих заручників. Число поранених, згідно з інформацією Інтерфаксу, становить близько 350 осіб.

За офіційною версією події в Беслані виглядали наступним чином. Учора після першої години дня за московським часом четверо працівників міністерства з надзвичайних ситуацій пішли евакуювати тіла загиблих заручників. Такою була домовленість із бойовиками. У той же час пролунало два потужних вибухи — можливо, здетонували міни, закладені терористами першого ж дня в школі. Потім пролунали постріли. Згідно з повідомленнями з Беслана, між терористами у цей час міг статися конфлікт — частина з них нібито хотіла втекти, коли проводилася б операція рятувальниками, а решта наполягала на тому, аби й надалі залишатися в школі. Після вибухів заручники почали втікати зі школи. Навздогін їм посипався шквал куль. Військові для прикриття дітей і дорослих, які намагалися втекти, відкрили вогонь по терористах. Після цього сили спецпризначення розпочали силову акцію. За інформацією, оприлюдненою представниками Федеральної служби безпеки, штурм відбувався у зв’язку «з обставинами, що склалися». Згідно з офіційними повідомленнями, ніхто силових дій не планував, влада мала намір i надалі проводити переговори з терористами, аби уникнути жертви серед заручників.

Звільнені заручники перебували в стані шоку. Більшість із них одразу доставляли до лікарень. Загалом їхній стан оцінювали як середнього ступеня тяжкості. Більше двох діб їм не давали ані їсти, ані пити. Відомо, що одного з рятувальників із групи, яка мала евакуювати тіла заручників, вбито.

Про долю бойовиків надходила досить суперечлива інформація. Упродовж двох годин із ними велася перестрілка, однак повністю знешкодити терористів не вдалося. Згідно з повідомленнями інформагентств, під час операції було вбито п’ятьох бойовиків, а частині терористів (за одними даними — 13) вдалося втекти. За інформацією НТВ, вони захопили кількох дорослих заручників. Представники міліції в Північній Осетії повідомили, що зі школи, яка була захоплена бойовиками, могли зникнути також дві шахідки, які переодягнулися в біле вбрання. Одну з них згодом нібито вдалося заарештувати.

Влада видавала інформацію досить дозовано. Так, коли керівника регіонального представництва ФСБ Валерія Андрєєва запитали про кількість загиблих, він просто відмовився давати якісь цифри. Натомість робився акцент на тому, що жодна силова акція не передбачалася. «Я хочу наголосити, що жодні силові дії не планувалися. Ми мали намір далі вести переговори», — заявив представник ФСБ. Без коментарів російські урядовці також залишали інформацію про те, що терористи утримували до тисячі заручників. «Знаєте, там не 300 осіб, а до 1500. Люди лежать одне на одному», — розповіла 27-річна Заліна Дзандарова в інтерв’ю «Комерсанту».

Напередодні офіційно повідомлялося про 354 чоловіки. Водночас відомо, що в школі навчається більше тисячі учнів. Відомо також, що терористи захопили у заручники усіх присутніх на шкільній лінійці з нагоди початку навчального року. Видавання інформації «порціями» і далеко не всієї стало ще більш «досконалим», аніж під час захоплення заручників на Дубровці два роки тому. Влада тоді тривалий час утримувала в секреті правду про вміст газу, використаного в ході силової операції. Зарубіжні мас-медіа виявилися більш оперативними і цього разу. Те ж само стосується авіакатастроф у Росії минулого тижня. Попри явні ознаки теракту (на що вказували численні експерти), Володимир Путін підтвердив це лише через кілька днів, а саме після виборів у Чечні. У випадку з Північною Осетією залишається незрозумілим, чи висували якісь вимоги чеченські бойовики. Заручники повідомляють, що вони вимагали виведення військ із Чечні.

Останнє в принципі не відіграє великої ролі сьогодні. Головне, що вдалося звільнити принаймні більшу частину заручників. Хоч яким би був мотив терористів, він не може виправдати їхніх злочинних дій. Проте після ейфорії і радості за звільнених настане час для осмислення того, що відбулося. Чи зробить правильні висновки російське керівництво, аби не допустити повторення нових Будьоновська, Дубровки, Беслана?

ДО РЕЧІ

Офіційні попередні підсумки роботи держкомісії з розслідування двох авіакатастроф будуть готові до 14 — 16 вересня, заявив голова держкомісії з розслідування недавніх катастроф літаків Ту-134 і Ту-154, міністр транспорту РФ Ігор Левітін. Робота з розслідування триватиме, сказав міністр. За його словами, нині вже встановлено, що аварійні ситуації на обох літаках мали ідентичний характер і виникли в один і той же час — 22:53 з різницею всього в декілька секунд. За словами І. Левітіна, держкомісія на даний момент не має інформації про те, як пронесли на борт повітряних суден вибухові речовини. Міністр також повідомив, що тепер усі аеропорти московського авіавузла й загалом Росії перебувають під особливим контролем Мінтрансу, МВС і ФСБ. При цьому й до 24 серпня засоби безпеки в аеропортах Росії відповідали всім світовим правилам, підкреслив Левітін.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: