Сьогодні під керівництвом прем’єр- міністра України, глави ради розвитку регіонів Віктора Януковича розпочнеться перше засідання ради розвитку регіонів країни. Соціальна нерівність в Україні закладається, зокрема, ще й завдяки місцю народження. Зрозуміло, що більше перспектив вижити, отримати освіту й хорошу роботу дитині, а потім і молодій людині дає не село, а місто. Але нерівність закладається ще й за регіональною ознакою. Скажімо, згідно з одним із рейтингів, найбільш заможними городянами є жителі Києва, Маріуполя, Кривого Рогу, Кременчука, Запоріжжя, Полтави, де зосереджені великі промислові підприємства України, які платять працівникам зарплати на 20% більші, ніж у середньому по Україні. У групі менш заможних міст Донецьк, Дніпродзержинськ, Миколаїв, Харків, Суми, Черкаси, Хмельницький, Івано- Франківськ, Біла Церква, Сімферополь, Дніпропетровськ, Вінниця, Одеса, Чернігів, Макіївка, Луцьк, Ужгород, Рівне, Львів, Тернопіль, Херсон. І зовсім бідними в цьому плані постають міста (а точніше — їхні жителі) Севастополь, Кіровоград, Горловка, Луганськ, Житомир, Чернівці.
Словом, ефективна регіональна політика, направлена на вирівнювання соціально-економічної ситуації в багатих і бідних містах і областях, не втрачає своєї актуальності та є сьогодні однією з найбільш востребуваних послуг уряду.
Природно, це більш ніж зручно і лідируючій в урядовій коаліції Партії регіонів, і самому уряду, якщо попри останні політичні конфлікти, які залишають для справжньої роботи не так уже багато часу, він не забув про передвиборні обіцянки.
Днями прем’єр-міністр Віктор Янукович усе ж таки подав сигнал про те, що проблем регіонів ніхто з урядових програм не викреслював, і відвідав місто, яке замикає наведений список. Щоправда, прем’єр не обіцяв золотих гір і дав зрозуміти, що з наскоку вирішити регіональні проблеми навряд чи вдасться.
«Будувати відносини центру й регіонів, розмежовувати повноваження — цього нам з вами вистачить на наше життя — це наше майбутнє», — сказав Янукович, відкриваючи у вівторок міжгалузеву нараду в Чернівцях. Разом із тим він наголосив на безальтернативності децентралізації влади в країні, зауваживши, що це призведе до підвищення рівня економіки, якості використання бюджетних коштів. «Реформа почалася 2006 року, й нам уже необхідно замислюватися, як рухатися вперед. Це лише перша частина, й вона ще не завершена. Ще потрібно прийняти цілу низку законів, щоб перша частина конституційної реформи почала якісно працювати. Друга частина — це реформа місцевого самоврядування. Коли ця частина почне працювати, лише тоді почнуться якісні зміни в системі влади — тобто влада почне працювати набагато ефективніше», — зазначив Янукович.
Він запропонував регіонам уже на нинішньому етапі «перейти на майбутню модель відносин», яка має засновуватися на партнерських принципах і з чітким визначенням рівнів, повноважень і відповідальності. «У нас є можливість сьогодні розпочати будувати модель майбутніх відносин. Для цього ми повинні з вами подбати про питання підготовки різних спільних програм», — сказав прем’єр і запропонував керівництву Чернівецької області вивчити можливість співробітництва з урядом у рамках конституційної реформи й, у разі позитивної відповіді, «почати розробку такого проекту».
Візит Януковича до однієї з найбідніших областей країни й спроба поставити її на орбіту конституційної реформи, що зі скрипом продовжується, може свідчити про нові підходи регіоналів і про вербування ними якщо не прихильників, то співробітників (що навіть більш перспективно) і в тих областях, які традиційно вважаються вотчиною політичних противників. Не випадково Чернівці стали першим містом у Західній Україні, яке відвідав прем’єр після пріснопам’ятного випадку з яйцем, який його противники використали, хоча й на межі пристойності, але досить креативно. Чи навчиться також і прем’єр, а точніше кажучи — його оточення, творчо підходити до всіх своїх успіхів і невдач, так само як і до ризикованих випадів противників? Природно, відповідь на це запитання ми матимемо з часом.
Тим часом у коментарі «Дню» директор компанії з управління активами «Дан» (входить до інвестиційної групи «Фінансова рада») Михайло Умніков (м. Донецьк) не зміг якось конкретно визначити вплив регіональної політики уряду на регіон, в якому живе й працює. Схоже, у «Фінансовій раді» взагалі не дуже обізнані з регіональною політикою, хоча політику регіоналів явно схвалюють. У той же час професійна діяльність Умнікова дала йому змогу зробити ремарку про те, що в Донецьку область інвестиції залучаються тому, що влада тут змінюється не так часто, як у Києві... «Гроші, як відомо, люблять спокій і тишу», — повторив фінансист відому формулу.